Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych

Informacja o działalności polegającej na wykorzystywaniu źródeł promieniowania jonizującego

Informujemy, że na terenie pracowni klasy Z i rentgenowskich Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych wykonywana jest działalność naukowa i dydaktyczna związana z narażeniem na promieniowanie jonizujące, polegająca na:

• stosowaniu urządzeń wytwarzających promieniowanie jonizujące,
  • stosowaniu urządzeń, w których zainstalowano źródło promieniowania jonizującego,
  • stosowaniu zamkniętych źródeł promieniotwórczych,

Działalność ta jest zgodna z obowiązującymi przepisami Ustawy z dn. 29 listopada 2000 r. – Prawo atomowe (Dz.U. z 2023 poz. 1173). Uniwersytet Śląski posiada odpowiednie zezwolenia Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki dotyczące prowadzonej działalności.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy:

• działalność związana z narażeniem na promieniowanie jonizujące nie spowodowała zwiększonego narażenia na promieniowanie osób z ogółu ludności, studentów, doktorantów ani pracowników,
  • nie doszło uwolnienia promieniotwórczych izotopów do środowiska.

Bezpieczeństwo ogółu ludności oraz pracowników w Uniwersytecie Śląskim zapewnione jest przez wprowadzenie adekwatnych środków ochrony radiologicznej i bezpieczeństwa jądrowego, w szczególności:

• stosowanie odpowiednich zabezpieczeń źródeł promieniotwórczych,
  • ocena narażenia oraz ryzyka narażenia osób z ogółu ludności i pracowników, zapobieganie ryzyku za pomocą środków technicznych i organizacyjnych
  • nadzór inspektora ochrony radiologicznej
  • wyposażenie pracowników w indywidualne środki ochronne
  • regularne pomiary dozymetryczne.

Pracownie, których dotyczy wspomniana działalność, zlokalizowane są na terenie kampusu chorzowskiego:

1. Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych, ul. 75 Pułku Piechoty 1A, 41-500 Chorzów
  2. Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych, ul. 75 Pułku Piechoty 1, 41-500 Chorzów

Data publikacji: 20.06.2024 r.