Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Kartka z kalendarza – Światowy dzień zdrowia układu pokarmowego

29.05.2021 - 09:48, aktualizacja 01.04.2023 - 09:47
Redakcja: jp
Tagi: inżynieria biomedyczna
Kartka z Kalendarza
📆 29 maja Światowy Dzień Zdrowia Układu Pokarmowego
🌶 Prof. dr hab. inż. Robert Koprowski, zajmujący się przetwarzaniem i analizą obrazów biomedycznych, z okazji dzisiejszego święta przybliży nam jak można obserwować zmiany w układzie pokarmowym bez niesympatycznego badania endoskopowego.
🌶 Endoskopia kapsułkowa to znana od wielu lat technika umożliwiająca obserwację błony śluzowej jelita cienkiego, jelita grubego i przełyku. Polega na połknięciu kapsułki i transmisji danych w trybie on-line lub off-line do odbiornika lub komputera.
🌶 Dzięki tej technice można uzyskać też dostęp do jelita cienkiego i zdiagnozować różne typy chorób, które są trudne do zdiagnozowania innymi metodami (np. klasyczną endoskopią z zastosowaniem elastycznej rurki). Choroby te obejmują: przewlekłe krwawienie z przewodu pokarmowego; niewyjaśnioną niedokrwistość wynikająca z niedoboru żelaza; chorobę Leśniowskiego-Crohna; guz jelita; uszkodzenie błony śluzowej jelita cienkiego; celiakia; zespoły polipowatości przewodu pokarmowego. Istnieje kilka ograniczeń dotyczących stosowania endoskopii kapsułkowej: zwężenie i niedrożność przewodu pokarmowego; zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego; przetoka jelitowa; liczne lub duże uchyłki przewodu pokarmowego; operacje jamy brzusznej; ciąża; rozrusznik serca.
🌶 Nie stanowią one jednak zbytniego ograniczenia możliwości diagnostyki pacjentów. Powoduje to, że endoskopia kapsułkowa jest bardzo popularna, dzięki czemu szybko się rozwija. Znajduje to potwierdzenie w licznych pracach naukowych publikowanych na całym świecie. Nadzieją endoskopii kapsułkowej jest nowy obszar wiedzy obejmujący metody analizy i przetwarzania obrazu oraz modelowania 3D oraz metody sztucznej inteligencji. Dzięki informacji o położeniu kapsułki oraz cechach anatomicznych człowieka, możliwe jest wykonanie połączenia danych z różnych systemów wspomagających działanie kapsułki.
🌶Stanowi to nowy kierunek badań, który zapewnia nową jakość diagnostyczną.
return to top