Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Kartka z kalendarza – Światowy dzień onkologii

15.10.2021 - 11:47, aktualizacja 25.05.2022 - 11:13
Redakcja: jp
Tagi: kartka z kalendarza

Save the date with our scientists

𝐊𝐚𝐫𝐭𝐤𝐚 𝐳 𝐊𝐚𝐥𝐞𝐧𝐝𝐚𝐫𝐳𝐚 📆 4 października – 🇵🇱 Światowy Dzień Onkologii /🇬🇧 4 October – World Oncology Day

 

🌸 4 października obchodzimy Światowy Dzień Onkologii. Z tej okazji poproszone mnie o napisanie popularnonaukowej notki, która ma przybliżyć temat. Dlaczego mnie? Nie wiem czy jestem odpowiednią osobą, pomimo tego iż od 13 lat zajmuję się „poszukiwaniem leku na raka”. Dlaczego użyłam cudzysłowu? Ponieważ sprawa nie jest prosta, a życie naukowca zgłębiającego ten temat nie jest „usłane różami”. Komórki nowotworowe z naukowego punktu widzenia są jednym z najbardziej fascynujących obiektów badań. Powodem jest mnogość „czarnych dziur”, „białych plam” albo też „węzłów gordyjskich” w poznaniu tej, drugiej pod względem częstości występowania, choroby.
🌸 Niemal codziennie moje rozmyślania zatrzymują się nad zdumieniem jak niezwykły jest świat nowotworów oraz powątpiewaniem i zniechęceniem jak daleko jestem od rozwiązania, jakim jest „lek na nowotwór”. Jak pogodzić romantyczne, naiwne pragnienie zbawienia ludzkości, z pragmatycznym przyziemnym podejściem podszytym poznaniem realiów, w szczególności polskiej nauki? Niejednokrotnie pytano mnie o receptę na zwycięstwo nad tą podstępną chorobą. Nie raz dostawałam listy od chorych, którzy z nadzieją czekali na moją odpowiedź mającą zapewnić im dostęp do cudownego leku.
🌸 Na tym etapie daleka jestem od podawania gotowych prawd, recept i sposobów na pokonanie nowotworu. Jednak jednego jestem pewna na 100% – nigdy nie należy się poddawać. Ani w naukowej drodze poszukiwania, ani w osobistej walce z tą okrutną chorobą. Nie należy wątpić w miliardy dolarów wydanych na badania, w tysiące nieudanych eksperymentów, w zasadność badań in vivo (ale to temat na inną okazję), w szczepionki na Covid (to chyba również) i nie należy wątpić w Naukę.
🌸 Dzięki niej jesteśmy w tym miejscu w XXI wieku. Mamy możliwość łatwego komunikowania się z ludźmi na całej Ziemi, dostęp do wiedzy, leków i nowinek technologicznych, które usprawniają nasze życie. Można by tutaj jeszcze długo wymieniać, ale moim celem jest komunikat – nie trać wiary! Dziś jeszcze go nie ma na każdy typ nowotworu i każdy przypadek, ale z każdym dniem jesteśmy bliżej. Przyjdzie dzień aby odrzucić cudzysłów i napisać 𝙕𝙉𝘼𝙇𝙀𝙕𝙄𝙀𝙉𝙄𝙀 𝙇𝙀𝙆𝙐 𝙉𝘼 𝙉𝙊𝙒𝙊𝙏𝙒𝙊́𝙍.🌸 🌸 🌸
Dr hab. Anna Mrozek-Wilczkiewicz, prof. UŚ jest współautorem patentu dotyczącego nowych sposobów walki z nowotworami – Nowe sposoby walki z nowotworami. Patent dla UŚ | Uniwersytet Śląski (us.edu.pl)
return to top