Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych

Kartka z Kalendarza – Dzień Bota

10.12.2021 - 20:45, aktualizacja 09.12.2022 - 10:28
Redakcja: magdakorbela

Save the date with our scientists

𝐊𝐚𝐫𝐭𝐤𝐚 𝐳 𝐊𝐚𝐥𝐞𝐧𝐝𝐚𝐫𝐳𝐚 📆 10 grudnia – 🇵🇱 Dzień Bota /🇬🇧 10 December – Bot Day – Bot Day | Tomasz Xięski, PhD | Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych (us.edu.pl)
🤖 Sztuczna inteligencja otacza nas z każdej strony. I właśnie o tym, gdzie możemy mieć z nią do czynienia przedstawia dr Tomasz Xięski:

Czymże jest bot?

🤖 W pewnym uproszczeniu jest to program, który powinien wyręczyć nas z długotrwałych czy żmudnych zadań, wykonując je w sposób automatyczny. Niektórzy boty utożsamiają z robotami, choć w obecnych czasach coraz częściej mamy niejawnie na myśli tzw. chatboty, czyli programy nastawione na prowadzenie konwersacji z człowiekiem. Oczywiście chatboty przybierają różnorakie formy pod względem wyglądu czy zachowania – konwersacja z tego typu botem może być prowadzona w formie tekstowej za pośrednictwem dedykowanego formularza (jak to często ma miejsce przy próbie kontaktu z działem wsparcia technicznego danej firmy czy podczas dokonywania zakupów w sklepie internetowym), jak również w formie połączenia telefonicznego, dzięki wykorzystaniu m.in. algorytmów analizy języka naturalnego czy przetwarzania tekstu na mowę.
🤖 Czasami dochodzi do tego wirtualna reprezentacja bota symulująca wygląd rzeczywistej osoby – mówimy wówczas o tzw. awatarze. Jednakże nawet najlepiej wygenerowany sztuczny głos czy najbardziej precyzyjny awatar z mnóstwem animacji symulujących mimikę twarzy nie zmieni faktu, że po drugiej stronie mamy do czynienia z programem komputerowym, a nie człowiekiem. Programem, który stara się naśladować ludzkie procesy myślowe i sensownie odpowiadać na zadane pytania (gdyż koncepcja chatbotów nie jest wcale nowa – już ok. 1966 roku powstał chatbot ELIZA bazujący na wykrywaniu słów kluczowych), to jednak w wielu przypadkach jesteśmy w stanie zorientować się, że nie prowadzimy konwersacji z człowiekiem.
🤖 Niemniej, czy jest to rzeczywiście tak dużym problemem? Chatboty sprawdzają się w tym, do czego zostały stworzone – są dostępne o każdej porze dnia i nocy, pozwalają w prostszych problemach nie angażować człowieka, szybko dostarczają informacji z bazy wiedzy, jaką dysponują, a we wszystkich innych kwestiach w dalszym ciągu możemy przecież porozumieć się z człowiekiem. Ponieważ chatboty ciągle ewoluują, to kto wie, być może już niedługo trzeba będzie zrewidować Test Turinga i wcale nie będziemy mieli absolutnej pewność i czy po drugiej stronie jest maszyna czy człowiek?
return to top