Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Bez czarów, tylko nauka | Wykłady i warsztaty z chemii

13.06.2024 - 08:30, aktualizacja 26.06.2024 - 08:46
Redakcja: jp

Warsztaty „Naturalne kosmetyki”.

26.06. 2024, o godzinie 15.30 spinPLACE ul. Bankowa 5 sala: Scale-up (1).

Zapraszamy na zajęcia warsztatowe „Naturalne kosmetyki”. W interaktywnej, radosnej zabawie uczestnicy będą komponować autorskie receptury kosmetyczne, tak aby świadomie dbać o kondycję i jakość skóry U nas poczujesz się jak w pracowni alchemika. Z nami przygotujesz naturalny krem nawilżający o działaniu „anti-aging”, błyszczyk nadający niesamowity blask, a jeśli zechcesz zostaniesz senselierem lub perfumiarzem, jak z kart powieści „Pachnidło” Patricka Suskinda.

Tu nie będzie czarów ale będzie działa się magia.

Warsztaty mają charakter otwarty, konieczna jest rezerwacja miejsca. W celu rejestracji prosimy o kontakt: katarzyna.kowalska-szojda@us.edu.pl

Rejestracja zakończona |aktualizacja 26.06.2024 r.|

26.06. 2024, 3.30 PM, spinPLACE, Bankowa 5, room: Scale-up (2).

We invite you to the „Natural cosmetics” workshop classes. In interactive, joyful fun, participants will compose their own cosmetic recipes to consciously take care of the condition and quality of the skin. With us you will feel like in an alchemist’s workshop. With us, you will prepare a natural moisturizing cream with anti-aging properties, a lip gloss that gives incredible shine, and if you want, you will become a senselier or perfumer, like from the pages of the novel „Perfume” by Patrick Suskind.

There will be no magic here, but magic will happen.

The workshop is open, but it is necessary to register in advance. To register, please contact: katarzyna.kowalska-szojda@us.edu.pl

Registration completed |updated 26/06/2024 r.|

 

Zapraszamy na interaktywne i praktyczne zajęcia, które pozwolą uczestnikom i uczestniczkom na naukę tworzenia kosmetyków przyjaznych dla skóry i środowiska. Podczas warsztatów, osoby uczestniczące wykonają własne kremy czy też błyszczyki do ust, korzystając z naturalnych składników i bezpiecznych substancji chemicznych. Osoby prowadzące będą omawiać właściwości poszczególnych składników oraz ich korzyści dla skóry, promując świadomy wybór kosmetyków i dbanie o zdrowie skóry w sposób racjonalny.

Terminy zajęć:

  1. 19.06 godzina 14.00 – 15.30, sala: Scale-up budynek: spinPLACE (Katowice, ul. Bankowa 5) – 24 miejsc, język wykładowy: polski
  2. 20.06 godzina 10.00 – 11.30, ul. Bankowa 14, sala 116 – 36 miejsc, język wykładowy: polski
  3. 26.06 godzina 15.30, spinPLACE  ul. Bankowa 5 sala: Scale-up – 16 miejsc, język wykładowy: polski
  4. 26.06 godzina 15.30, spinPLACE  ul. Bankowa 5 sala: Scale-up – 8 miejsc, język wykładowy: angielski

Prowadzący – pracownicy związani z Instytutem Chemii UŚ: prof. dr hab. Andrzej Bąk, dr hab. Violetta Kozik, prof. UŚ, dr Katarzyna Kowalska-Szojda, prof. UŚ, dr Aleksandra Szymczyk.

Warsztaty mają charakter otwarty, konieczna jest rezerwacja miejsca. W celu rejestracji prosimy o kontakt: katarzyna.kowalska-szojda@us.edu.pl

Wykłady popularnonaukowe „Chemia w świecie medycyny”.

Wykłady poprowadzi chemik, profesor nauk farmaceutycznych z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych UŚ prof. dr hab. Robert Musioł.

Wykład: „Pod strzechą znachora”

19.06.2024, godzina 13.00 – 14.00, Klub Rawa budynek: spinPLACE (Katowice,  Bankowa 5). 

Opis: Żyjemy w dobie komputerów, lotów kosmicznych, Internetu i nanomateriałów. Jak to jest więc że mimo zdobyczy techniki i medycyny wierzymy w uzdrawiające plastry, świeczki, homeopatię i zioła chińskiego cesarza? Dajemy się oszukiwać czy może medycyna alternatywna działa i jedynie jest szkalowana przez potężny przemysł farmaceutyczny? W trakcie wykładu przedstawię szereg znachorskich technik i zabobonów. Odpowiemy sobie na pytania czy naturalne naprawdę znaczy zdrowe, jak działa detoks organizmu, świecowanie uszu i żywa woda. Obnażymy sztuczki hochsztaplerów żerujących na naszej niewiedzy i strachu przed chorobą. Wyjaśnimy co bywa prawdziwą przyczyną takich cudownych uleczeń. Następnym razem widząc reklamę 100% naturalnych, wyjątkowych, starożytnych a jednocześnie naukowych uzdrawiaczy i diety – cud będziemy przygotowani. Po pierwsze – nie szkodzić, po drugie – nauczać. Przyjmować na czczo lub po posiłku, im częściej tym lepiej.


Wykład: „Skąd się biorą leki”

20.06.2024, godzina 9.00 – 10.00, ul. Bankowa 14, sala 149. 

Opis: Leki kupuje się w aptekach ale nim się znajdą na aptecznej półce muszą przejść długą drogę od chemicznej substancji lub rośliny. Szacuje się że wprowadzenie na rynek nowego leku może pochłonąć miliony dolarów i wymaga współpracy wielu naukowców z różnych dziedzin. Dzieje się tak, dlatego że nowoczesna medycyna stawia zupełnie inne wymagania akceptowanym lekom niż dawne tradycyjne metody. Na wykładzie prześledzimy pełną pułapek i krętą drogę jaką przechodzą chemiczne związki nim trafią do naszych domowych apteczek. Porównamy historię odkrycia aspiryny, penicyliny oraz dziwnych XVI wiecznych metod leczenia.


Wykład: „Na co naukowcy marnują pieniądze?”

20.06.2024, godzina 11.30 – 12.30, ul. Bankowa 14, sala 149. 

Opis: Zwykła muszka owocowa, codzienny bywalec naszych domów, jest jednym z najdokładniej przebadanych stworzeń. Naukowcy na całym świecie zdaja się opętani wspólna pasją hodowania i obserwowania owocówek. Badania takie, niestety słono kosztują. Czy miliony przeznaczone na kolejny projekt liczenia piegów na muszym nosie wyrzucamy zwyczajnie w błoto? Czy może w tym szaleństwie jest jakaś metoda? Wykład przybliży osiągnięcia w zakresie biologii, genetyki i medycyny, do których przyczyniły się te niepozorne owady. Poznacie kilkunastu noblistów, których upór i poświęcenie w łapaniu much przywiodły do naukowej sławy. Zrozumiecie, że z genetycznego punktu widzenia mamy wiele wspólnego z owadami krążącymi nad paterą z owocami. Wiedza tak wysokich lotów, że mucha nie siada!

Wstęp wolny, zapraszamy wszystkich chętnych!

Wydarzenie „Bez czarów, tylko nauka – chemia dla lepszej przyszłości” realizowane jest w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024, w paśmie Miasto-Region-Akademia. Wydarzenie jest dofinansowane ze środków Województwa Śląskiego – Współorganizatora Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.

|zdjęcia: Agata Kołodziejczyk, Katarzyna Kowalska-Szojda, Justyna Przybylska|

return to top