Zapraszamy młodzież szkół średnich na I Dzień Otwarty Mechatroniki organizowany przez Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego. Wydarzenie odbędzie się w Kampusie Sosnowiec ul. Żytnia 12 w dniu 29 listopada 2024 r.
Odwiedź nas, aby zapoznać się z praktycznymi zastosowaniami rozwiązań mechatronicznych, poszerzyć swoją wiedzę z zakresu programowania i elektroniki, a także przeżyć niezapomniane chwile w laboratorium inżynierii chemicznej.
Zapisz się na warsztaty popularnonaukowe m.in. z takich dziedzin, jak: elektronika, programowanie robotów, inżynieria chemiczna, programowanie obrabiarek CNC, grafika komputerowa, projektowanie CAD.
Zapoznaj się z pracami inżynierskimi, które zostały wykonane przez studentów kierunku mechatronika. Z tej okazji przygotujemy dla Was wystawę pt. „Mechatronika – od pomysłu przez projekt do realizacji”.
Poznaj ofertę edukacyjną Uczelni.
Weź udział w konkursie pt. „Co wiesz o mechatronice?” W konkursie dopuszczalny limit to 2 uczniów z jednej szkoły, w przypadku warsztatów limit uczniów uzależniony jest od tematyki warsztatu.
Na konkurs oraz warsztaty popularnonaukowe obowiązuje rejestracja poprzez formularz.
Zarejestruj się: https://formularze.us.edu.pl
Sztuczna inteligencja – stan obecny i kierunki rozwoju | wykład inauguracyjny
Sztuczna inteligencja rozwija się już od dziesiątek lat. W ostatnim czasie, wraz z szeroką dostępnością zaawansowanych rozwiązań jak ChatGPT, mówi się o niej coraz więcej. W ramach wykładu zostaną wyjaśnione podstawowe różnice pomiędzy rozwiązaniami oraz zostaną nakreślone współczesne trendy rozwoju. Co dziś potrafi sztuczna inteligencja oraz czego można się po niej spodziewać.
Prowadzący: dr inż. Przemysław Kudłacik
Miejsce: sala 41
Czas: 9.00-10.15
Liczba uczestników: 110
Technologie druku 3D w lotnictwie i astronautyce
W ramach wykładu zostaną zaprezentowane najpopularniejsze technologie addytywne które znajdują zastosowanie w przemyśle lotniczym i kosmonautyce. Prowadzący będzie dysponował jedną lub dwiema drukarkami 3D, materiałami przedstawiającymi różne wydruki (np. model silnika odrzutowego, ostrosłup Sierpińskiego itp.) z różnych drukarek oraz będzie miał materiały promocyjne do rozdania w postaci ciekawych wydruków 3D
Prowadzący: dr inż. Piotr Duda
Miejsce: Sosnowiec, ul. Żytnia 10 sala 215
Czas: 13.00-14.00
Liczba uczestników: 55
Jak AI zmienia nasze życie?
Podczas spotkania zastanowimy się nad rosnącym wpływem sztucznej inteligencji na codzienne funkcjonowanie społeczeństwa. AI, czyli sztuczna inteligencja, znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach – od automatyzacji pracy i produkcji, przez zaawansowaną diagnostykę medyczną, po inteligentne systemy transportowe. Zastanowimy się jak AI personalizuje nasze doświadczenia w handlu i rozrywce oraz wspiera edukację poprzez dostosowane do potrzeb uczniów programy nauczania. Spróbujemy się zastanowić nad zagadnieniami wyzwań etycznych, takich jak prywatność danych i zagrożenia związane z automatyzacją miejsc pracy. Analizując zarówno korzyści, jak i potencjalne zagrożenia, wywołamy refleksję nad odpowiedzialnym wykorzystaniem AI. Przedstawione zostaną także przyszłe kierunki rozwoju sztucznej inteligencji oraz jej możliwy wpływ na nasze życie i struktury społeczne w nadchodzących dekadach.
Prowadzący: dr Wojciech Gurdziel
Miejsce: sala 41
Czas: 11.00-12.00
Liczba uczestników: 110
Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe
Wiele zadań – tych prostych i tych trudniejszych – możemy rozwiązać przy pomocy komputera. Różnego rodzaju programy, systemy i algorytmy pomagają nam na co dzień. Ale jak to się dzieje, że program potrafi rozpoznać tablice rejestracyjne albo znaleźć konkretną osobę na zdjęciu? Jest to możliwe między innymi dzięki technikom uczenia maszynowego i rozwiązaniom takim jak sztuczne sieci neuronowe. Tym razem wykład w wydaniu dla opornych – nie tylko dla ścisłowców 😉
Prowadzący: dr inż. Tomasz Wesołowski
Miejsce: sala 31
Czas: 11.00-12.00
Liczba uczestników: 60
Energia wodorowa
Tematyka wykładu związana będzie z praktycznym wykorzystaniem wodoru jako najbardziej pro-ekologicznego nośnika energii. Przedstawiony zostanie model samochodu zaprojektowanego i wykonanego w USA, w którym tradycyjne paliwa (benzyna, olej napędowy, ropa naftowa) zostały zastąpione wodorem. Samochód taki zamiast tradycyjnych zbiorników posiada zbiorniki na wodór i wbudowane ogniwo paliwowe, które zamienia energię chemiczną wodoru na energię elektryczną. Wykład ma na celu prezentację budowy i zasady działania samochodów opartych o działanie ogniwa paliwowego, a także zapoznanie słuchaczy z zachodzącymi procesami, takimi jak: elektroliza wody, zasilanie 24h za pomocą energii słonecznej i wodorowej, energia i konwersja energii czy wydajność energetyczna. Omówione zostaną podstawowe zasady dotyczące projektowania nowych materiałów dla potrzeb wysokowydajnych ogniw paliwowych i energetyki wodorowej, ze szczególnym uwzględnieniem nanomateriałów.
Prowadzący: dr inż. Patrycja Osak
Miejsce: sala 31
Czas: 13.00-14.00
Liczba uczestników: 60
Zarejestruj się: https://formularze.us.edu.pl
Elektronika podstawą współczesnego świata
Prowadzone zajęcia skupiają się na tematyce majsterkowania z wykorzystaniem elektroniki. Na początku uczestnicy poznają podstawowe elementy elektroniczne i rządzące nimi prawa fizyczne, by później wykonywać na stanowiskach laboratoryjnych samodzielne projekty.
Prowadzący: dr Radosław Zachariasz
Miejsce: Sala 45
Czas: 10.30-12.00 (I), 14.00-15.30 (II)
Liczba uczestników: 9
Chemia oczami mechatronika
Aby dobrze zrozumieć mechatronikę należy dobrze poznać materiały w niej wykorzystywane. Najlepiej to zrobić poprzez samodzielne wykonywanie doświadczeń chemicznych, wykorzystując w nich materiały stosowane w mechatronice. Kontakt z praktyką laboratoryjną pomaga właściwie dobrać i zaprojektować materiały używane w mechatronice.
Prowadzący: dr Katarzyna Osińska, dr Małgorzata Płońska
Miejsce: Sala 36, 37, 38
Czas: 10.30-12.00 (I), 14.00-15.30 (II)
Liczba uczestników: 8
Programowanie obrabiarek CNC
Celem warsztatu jest zapoznanie słuchaczy z procesem obróbki skrawaniem na obrabiarkach CNC. W ramach warsztatu zostaną przeprowadzone praktyczne ćwiczenia projektowania detalu i obróbki z zastosowaniem odpowiednich cykli i narzędzi na komputerach PC oraz wykonanie przykładowego elementu na frezarce CNC.
Prowadzący: dr Marek Bara
Miejsce: Sala 4
Czas: 10.30-12.00
Liczba uczestników: 9
Projektowanie i analiza wytrzymałościowa w mechatronice
Warsztaty łączą wiedzę z zakresu inżynierii mechanicznej, elektroniki i informatyki, skupiając się na projektowaniu oraz ocenie wytrzymałości elementów mechatronicznych. Uczestnicy uczą się, jak przeprowadzać analizy wytrzymałościowe konstrukcji mechanicznych z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi komputerowych, takich jak oprogramowanie CAD i symulacje MES.
Prowadzący: dr inż. Mateusz Niedźwiedź
Miejsce: Sala 4
Czas: 14.00-15.30
Liczba uczestników: 8
Wprowadzenie do AutoCAD – Projektowanie w Mechatronice
Serdecznie zapraszam na warsztat pt. „Wprowadzenie do AutoCAD – Projektowanie w Mechatronice” organizowany w ramach dni otwartych kierunku mechatronika. Ten interaktywny warsztat został zaprojektowany z myślą o przyszłych studentach, którzy chcą zdobyć podstawową wiedzę na temat jednego z najważniejszych narzędzi używanych w projektowaniu i inżynierii.
Prowadzący: dr Joanna Korzekwa
Miejsce: Sala 3
Czas: 14.00-15.30
Liczba uczestników: 10
Inżynierowie Przyszłości: Warsztaty LEGO Mindstorms
Warsztaty będą oparte na zestawach LEGO Mindstorms EV3, które łączą kreatywność z nauką programowania. Uczestnicy będą mieli okazję stworzyć własne roboty z klocków LEGO, a następnie zaprogramować je do wykonywania różnych zadań i misji. Podczas zajęć uczestnicy zapoznają się z podstawami programowania, będą eksperymentować z różnymi czujnikami, silnikami i narzędziami LEGO Mindstorms, a także rozwijać umiejętności rozwiązywania problemów oraz pracy zespołowej. W ostatniej części warsztatów uczestnicy będą brali udział w wyścigach robotów, które sami stworzyli.
Warsztaty są świetnym sposobem na rozwijanie zainteresowań technologią i inżynierią, jednocześnie dając możliwość zabawy oraz twórczego myślenia. Wszystko to odbywa się w atmosferze współpracy i dobrej zabawy. Zajęcia są przeznaczone zarówno dla osób początkujących, jak i tych, które miały już styczność z programowaniem.
Prowadzący: dr Jolanta Makowska i dr Przemysław Niemiec
Miejsce: Sala 26
Czas: 10.30-12.00
Liczba uczestników: 10
Projektowanie i analiza numeryczna części maszyn
Warsztaty obejmą wykład wprowadzający w zagadnienie projektowania wspomaganego komputerowo oraz statycznej analizy numerycznej w budowie maszyn. W ramach części praktycznej uczestnicy wykonają kilka trójwymiarowych modeli części oraz przykład analizy naprężeń i odkształceń wybranego detalu.
Prowadzący: dr Tomasz Kmita
Miejsce: Sala 22
Czas: 10.30-12.00 (I), 14.00-15.30 (II)
Liczba uczestników: 12
Rozpoznawanie Obrazów: AI w Akcji
Chcecie zgłębić tajniki sztucznej inteligencji i dowiedzieć się, jak komputery potrafią analizować i rozpoznawać obiekty na obrazach? Zapraszamy na warsztaty „Rozpoznawanie Obrazów: AI w Akcji!”, podczas których przekonacie się, że sztuczna inteligencja to nie tylko odległa wizja przyszłości, ale technologia dostępna już dziś. W trakcie zajęć będziecie mieli okazję eksperymentować z różnymi algorytmami. Wszystko to w intuicyjnym i przyjaznym środowisku Google Colab, które nie wymaga instalacji dodatkowego oprogramowania – wystarczy dostęp do przeglądarki internetowej i gotowość do nauki! Nie martwcie się, jeśli nie macie dużego doświadczenia w programowaniu, postaramy się przygotować gotowe fragmenty kodu, które będziecie mogli wykorzystać podczas warsztatów. Dzięki temu skupicie się na zrozumieniu działania algorytmów i eksperymentowaniu z różnymi parametrami, bez konieczności pisania wszystkiego od zera. Liczymy, że warsztaty będą dla Was inspiracją do dalszego zgłębiania tematu i tworzenia własnych projektów wykorzystujących AI do analizy obrazów.
Prowadzący: dr Joanna Maszybrocka, prof. UŚ
Miejsce: Sala 3
Czas: 10.30-12.00
Liczba uczestników: 10
Mechatronika w praktyce – programowanie i sterowanie robotami mBot2 Limit miejsc: 10 Liczba wolnych miejsc: 10
Warsztaty wprowadzą uczestników w podstawy mechatroniki, programowania i robotyki poprzez praktyczne zajęcia, obejmujące teorię, prezentację robota mBot2, jego konfigurację i programowanie, a także realizację zadań praktycznych, takich jak nawigacja robota i omijanie przeszkód.
Prowadzący:
Studenci kierunku machatronika, III rok: Halejak Kacper, Tyc Anita, Szczygieł Alicja, Aleksander Giemza, German Goor
Opiekun: dr Joanna Makowska
Miejsce: Sala 43
Czas: 10.30-12.00
Liczba uczestników: 10
Wystawa prac dyplomowych z mechatroniki
Wystawa prac dyplomowych prezentuje modele innowacyjnych rozwiązań, które zmieniły świat. Twórcy makiet – nasi dyplomanci – pokazali niezwykłe połączenie nauki i techniki w dziedzinie inżynierii.
Prowadzący: mgr inż. Kamil Feliksik i Studenckie Koło Mechatroników
Miejsce: hol na parterze
Liczba uczestników: bez ograniczeń
Zapraszamy do udziału w Konkursie pt. „Co wiesz o mechatronice?”, który jest jednym z wydarzeń I Dnia Otwartego Mechatroniki.
Konkurs odbędzie się o godz. 12.30 i trwać będzie 30 minut. Na treść 15 pytań testowych składa się ogólna wiedza o mechatronice. Dopuszczalny limit uczestników to 2 uczniów z jednej szkoły.
Zarejestruj się: https://formularze.us.edu.pl/form/index/5707
Przeczytaj regulamin: Regulamin.pdf
Przeczytaj załącznik nr 1: Zalacznik-nr-1-do-Regulaminu-Konkursu-Mechatronicznego.pdf
Przeczytaj załącznik nr 2: Zalacznik-nr-2-do-Regulaminu-Konkursu-Mechatronicznego.docx
Wydarzenie realizowane jest w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024, w paśmie Miasto-Region-Akademia. Wydarzenie jest dofinansowane ze środków Województwa Śląskiego – Współorganizatora Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.