Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Espresso z ekspertami! | Wykład dra Łukasza Lamży

10.04.2024 - 09:40, aktualizacja 25.04.2024 - 08:39
Redakcja: jp

Espresso z ekspertami! – inspirujące spotkania młodych z mistrzami nauki.

Serdecznie zapraszamy na cykl popularnonaukowych wykładów o tematyce nauk ścisłych i technicznych. Prelekcje skierowane są do wszystkich zainteresowanych – studentów, uczniów oraz pasjonatów nauki. Głównym celem wykładów jest zachęcenie uczestników do poznawania fascynującego świata nauk ścisłych oraz poszerzenia ich dotychczasowej wiedzy. Podczas wykładów wystąpią zarówno wybitni naukowcy, którzy podzielą się najnowszymi odkryciami w dziedzinach:  fizyki, informatyki i chemii, jak i znani popularyzatorzy nauki, którzy przystępnie zaprezentują ciekawe tematy.

Wydarzenie realizowane jest w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024, w paśmie Miasto-Region-Akademia. Wydarzenie jest dofinansowane ze środków Województwa Śląskiego – Współorganizatora Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.

dr Łukasz Lamża | Fot.: Tygodnik Powszechny

Miękka robotyka i inteligentna materia: jeszcze inna AI

Dyskusję na temat sztucznej inteligencji zdominowały ostatnio algorytmy generatywne. Świetne rzeczy dzieją się tymczasem również na froncie robotyki, gdzie zmagamy się choćby z tematem „inteligencji wcielonej”. Czy da się skonstruować mackę, która podejmuje pewne decyzje bez udziału procesorów, po prostu samą swoją anatomią? Czy zdolność tkanek do samoleczenia to forma aktywności poznawczej? I gdzie właściwie kryje się inteligencja człowieka – czy na pewno tylko w naszym mózgu?

dr Łukasz Lamża

Filozof, specjalizujący się w filozofii nauki i biologii teoretycznej, dziennikarz naukowy, pracownik Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych (Uniwersytet Jagielloński) oraz członek redakcji „Tygodnika Powszechnego”.

Jego karierę naukową rozpoczęły studia na Międzywydziałowych Indywidualnych Studiach Humanistycznych na Uniwersytecie Śląskim, w ramach których ukończył filozofię i socjologię. Kontynuował naukę na studiach doktoranckich z filozofii na UPJP2 w Krakowie oraz na Międzywydziałowych Indywidualnych Studiach Matematyczno-Przyrodniczych na Uniwersytecie Śląskim, gdzie jako kierunki wiodące wybrał fizykę i geologię. Tytuł doktora uzyskał w 2013 roku. Aktualnie prowadzi badania z zakresu biologii teoretycznej, specjalizując się w porównawczej biologii protistów.

Na co dzień poświęca się nie tylko pracy uniwersyteckiej, ale również dziennikarstwu. Za osiągnięcia w tej dziedzinie dwukrotnie nominowano go do nagrody Grand Press (w kategorii dziennikarstwo specjalistyczne). Jego felietony można znaleźć również w „Gazecie Uniwersyteckiej UŚ”. Prowadzi na YouTube cotygodniowy przegląd prasy naukowej pt. „Czytamy naturę”.

Ponadto dr Łukasz Lamża jest autorem książek, m.in. Przekrój przez Wszechświat (2014), Wszechświat krok po kroku (2017), Światy równoległe (2020), Połącz kropki (2011) i Trudno powiedzieć (2022). Przetłumaczył też kilkanaście tytułów naukowych i popularnonaukowych dla wydawnictwa Copernicus Center Press, m.in. Modę, wiarę i fantazję w nowej fizyce wszechświata Rogera Penrose’a.

Z działalnością dr. Łukasza Lamży można zapoznać się na prowadzonym przez niego fanpage’u. Oprócz informacji na temat kolejnych spotkań i publikacji znajdują się tam linki do wykładów naukowca na YouTubie, recenzje książek, a także materiały typu „food for though”, czyli „kuskus dla mózgu”, które – jak pisze dr Lamża – mają „zmusić Czytelników do dumania nad Kosmosem”.

Jest dyrektorem kreatywnym Europejskiego Miasta Nauki 2024 ds. programu 50 tygodni nauki dla społeczeństwa i ambasador Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE.

Źródło: dr Łukasz Lamża | Śląski Festiwal Nauki KATOWICE

return to top