Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Obchody Międzynarodowego Dnia Ziemi w Kampusie Chorzowskim

22.04.2025 - 11:27, aktualizacja 24.04.2025 - 09:57
Redakcja: jp

Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Miasto Chorzów zapraszają do wspólnych obchodów Międzynarodowego Dnia Ziemi. Jest to wyjątkowy dzień, w którym na nowo przypomnimy sobie, jak ważna jest nasza planeta.

Wydarzenie planowane jest w godzinach od 9.00 do 14.00. W programie Organizatorzy zaplanowali rozmowy o planecie, o Kampusie, o segregacji śmieci. W czasie trwania wydarzenia przewidziano także warsztaty popularnonaukowe oraz zespołowe sprzątanie terenu leśno-parkowego przy Kampusie.

O Międzynarodowym Dniu Ziemi

Idea obchodów Dnia Ziemi została zapoczątkowana w 1970 r. przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona.

Zdarzeniem, które przyczyniło się do zainicjowania tego święta, była katastrofa ekologiczna ze stycznia 1969 r., do której doszło u wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Według wstępnych szacunków, z uszkodzonej platformy wiertniczej wyciekło do oceanu kilkaset tysięcy galonów ropy, co doprowadziło do śmierci tysięcy ptaków, delfinów oraz innych morskich zwierząt, a także dewastacji środowiska na wiele lat. Obchody są okazją do refleksji nad przyszłością naszej planety. Każdego roku, uroczystości w ramach Dnia Ziemi, koncentrują się wokół innej tematyki.

W 2025 motywem przewodnim Dnia Ziemi jest hasło: „Zainwestuj w naszą planetę”. Nazwa ta przypomina, iż wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za naszą planetę oraz że zwykłe, codzienne czynności mogą przeciwdziałać zmianom klimatu. 

grafika promująca wydarzenie

Harmonogram Międzynarodowego Dnia Ziemi

9.00 – Przywitanie, prelekcja na temat ekologii.

10.00 – Podział na zespoły, sprzątanie kompleksu.

11.30 – Podsumowanie akcji, ważenie zebranych śmieci.

12.00 – Warsztaty w grupach

  1. Warsztat I: Eco-elektryczność poprowadzą dr Aneta Szczygielska-Łaciak, prof. UŚ i dr Marcin Łaciak, prof. UŚ z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych Prowadzący przeprowadzą różnego rodzaju doświadczenia, które pozwolą zrozumieć jak powstaje prąd elektryczny. Uczestnicy poznają różne sposoby wytwarzania prądu elektrycznego i skupią się na tych, które są najbardziej ekologiczne. Nie zabraknie przy tym dobrej zabawy i elektryzujących doświadczeń.
  2. Warsztat II – Czy żyjemy w cieplarni – dlaczego nam jest coraz cieplej na naszej planecie? poprowadzi prof. dr n. fiz. hab. n. med. Armand Cholewka z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych.
  3. Warsztat III – Czysta woda – Twoimi rękami! Ekowarsztaty filtrowania wody poprowadzi mgr inż. Julia Zając z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych ze studentkami kierunku inżynieria materiałowa: inż. Wiktorią Michalik i inż. Izabellą Laszko. Podczas warsztatów uczestnicy zbudują własny filtr do wody i sprawdzą, jak skuteczne są wybrane przez nich materiały filtrujące. To okazja, by na własne oczy zobaczyć, jak znane sposoby filtracji poradzą sobie z różnymi zabrudzeniami.
  4. Warsztat IV – Niezwykły świat magnetyzmu poprowadzą dr Magdalena Szklarskadr Justyna Jurek-Suliga z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych. Podczas warsztatu uczniowie poznają, czym jest magnetyzm i jakie ma zastosowanie w codziennym życiu. Uczestnicy dowiedzą się, jak działają magnesy oraz wezmą udział w prostych, angażujących eksperymentach. W ramach warsztatu wykonają również kreatywny projekt – magnetyczny pociąg, który pozwoli zrozumieć, jak siły magnetyczne mogą wprawiać przedmioty w ruch. To połączenie nauki i zabawy, które rozwija wyobraźnię i ciekawość świata!

14.00 – Zakończenie

return to top