Piękniejsza strona nauki – spotkanie poświęcone pamięci Marii Goeppert-Mayer.
Podczas spotkania odbędzie się promocja książki „Tańcząca z atomami” oraz możliwość uzyskania autografu autora.
Dyskusja
godz. 10.00-11.00
Serdecznie zapraszamy na spotkanie poświęcone sylwetce Marii Goeppert-Mayer. W spotkaniu wezmą udział:
- dr hab. Tomasz Pospieszny, prof. UAM – autor książki „Tańcząca z atomami”
- Beata Tomanek – redaktorka Radia Katowice
- Bożena Kubiak – przewodniczka podążająca śladami Marii Goeppert-Mayer
godz.11.00-11.30 przerwa kawowa
Panel: Rola kobiet w naukach ścisłych kiedyś i dziś
godz. 11.30-13.00
Po wykładzie zapraszamy na panel dyskusyjny, którego tematyka poświęcona będzie roli kobiet w naukach ścisłych kiedyś i dzisiaj. W panelu wezmą udział:
- dr hab. Agnieszka Nowak-Brzezińska, prof. UŚ – informatyczka
moderator - prof. dr hab. Monika Musiał – chemiczka
- dr hab. Aneta Słodek, Prof. UŚ – chemiczka
- dr Mesude Zeliha Arkan – chemiczka
- dr Katarzyna Schmidt, prof. UŚ – fizyczka
- dr Lakshmi Sandhya Mohan – fizyczka
Panel będzie prowadzony w języku angielskim
Tomasz Pospieszny, profesor UAM doktor habilitowany nauk chemicznych, poznaniak i bibliofil. Biograf Marii Skłodowskiej-Curie.
Na co dzień pracuje w Zakładzie Produktów Bioaktywnych na Wydziale Chemii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jego zainteresowania naukowe obejmują syntezę, analizę, badania biologiczne i semiempiryczne nowych pochodnych koniugatów steroidowych (kwasów żółciowych oraz steroli) połączonych linkerami łańcuchowymi oraz pierścieniowymi (głównie pierścieniem triazolowym). Poza obszarem chemii produktów naturalnych zajmuje się także historią nauki i wpływem kobiet na rozwój nauk ścisłych.
W 2011 roku pomysłodawca i animator cyklu wykładów, pokazów chemicznych, wystawy oraz zbioru esejów „Życie i dzieło Marii Skłodowskiej-Curie. Kobiety w nauce” (UAM, Poznań, 2011). Współorganizator wieczoru artystycznego „Maria Skłodowska-Curie i Czesław Miłosz. Podróżni świata i ich prywatne ojczyzny” (UAM, Poznań, 2011). Jest autorem licznych wykładów, artykułów i biografii Marii Skłodowskiej-Curie „Nieskalana sławą. Życie i dzieło Marii Skłodowskiej-Curie” (Novae Res, 2015),”Lise Meitner Zapomniany geniusz. Lise Meitner pierwsza dama fizyki jądrowej” (Novae Res, 2016) oraz Ireny Joliot-Curie „Radowa księżniczka. Historia Ireny Joliot-Curie” (Novae Res, 2017). W roku 2018 stworzył autorski cykl wykładów akademickich „Piękniejsza strona nauki – rola kobiet w tworzeniu chemii i fizyki” oraz projekt edukacyjny o tej samej nazwie. W połowie 2019 roku ukazała się jego książka „Pasja i geniusz. Kobiety, które zasłużyły na Nagrodę Nobla” (Wydawnictwo Po Godzinach, Warszawa 2019). W 2020 roku ukazała się biografia Marii Skłodowskiej-Curie „Maria Skłodowska-Curie. Zakochana w nauce (Wydawnictwo Po Godzinach) oraz towarzysząca książce wystawa o tym samym tytule.
Od 2022 roku związany jest z Wydawnictwem Sophia, gdzie ukazały się następujące książki:
- „Maria Skłodowska-Curie. Zakochana w nauce” – nowe, poszerzone wydanie,
- „Drogi Józiu. Listy Marii Skłodowskiej-Curie do rodziny w Polsce” (wspólnie z Piotrem Chrząstowskim i Eweliną Wajs-Baryłą),
- „Nowa Alchemia czyli historia radioaktywności”,
- „Piotrze, mój Piotrze. Dziennik żałobny Marii Skłodowskiej-Curie / Pierre, mon Pierre. Journal de deuil de Marie Skłodowska-Curie” (wspólnie z Eweliną Wajs-Baryłą, po raz pierwszy w formie książkowej; wydanie dwujęzyczne polsko-francuskie),
- „Aby ocalić od zapomnienia. Pamiętniki Władysława, Józefa i Marii Skłodowskich” (wspólnie z Eweliną Wajs-Baryłą i Piotrem Chrząstowskim),
- „Irena Joliot-Curie. Radowa dziedziczka”,
- „O swojem życiu i pracach. Piotr Curie” (pierwsze wydanie krytyczne autobiografii Marii Skłodowskiej-Curie; wspólnie z Eweliną Wajs-Baryłą),
- „Maria Goeppert-Mayer. Tańcząca z atomami”.
|tekst: Ewelina Wajs-Baryła, Wydawnictwo Sophia|
Już 14 listopada 2024 roku w katowickim spinPLACE będą mieli Państwo okazję poznać niezwykłą postać Marii Goeppert-Mayer dzięki najnowszej książce profesora Tomasza Pospiesznego. Ta książka, pierwsza tak obszerna polska i europejska biografia tej noblistki urodzonej w Katowicach, odkrywa życie i osiągnięcia naukowe kobiety, która zrewolucjonizowała nasze postrzeganie atomu.
Badając dostępne archiwa krajowe i zagraniczne oraz współpracując z potomkami Goeppert-Mayer, Tomasz Pospieszny stworzył niezwykle bogatą i wielowymiarową historię. W książce, oprócz fascynującej narracji, czytelnik znajdzie aż 133 fotografie, w tym unikalne zdjęcia z prywatnych kolekcji rodzinnych. Niezwykłym dodatkiem jest także kolorowa reprodukcja dyplomu Nagrody Nobla, który Uczona otrzymała w 1963 roku w dziedzinie fizyki (wraz z Hansem Jensenem i Eugene Wignerem) za opracowanie modelu powłokowego jądra atomowego.
Maria Goeppert-Mayer to postać nie tylko fascynująca z punktu widzenia nauki, ale również jako człowiek. Jej życie osobiste, relacje z rodziną, a także walka z przeciwnościami losu są równie inspirujące jak jej dokonania naukowe. Niebagatelną rolę odegrało w jej życiu wsparcie ze strony najbliższych oraz determinacja w pokonywaniu trudności.
Profesor Izabela Nowak, Prezes Polskiego Towarzystwa Chemicznego, w Słowie wstępu do książki trafnie podkreśla, że Goeppert-Mayer nie tylko była wybitnym naukowcem, ale także osobą, która dostrzegała estetyczny wymiar nauki. Jej podejście przypomina, że nauka i sztuka nie są od siebie odległe; obie dążą do zrozumienia i wyrażenia uniwersalnych prawd o naszym świecie.
Książka prezentuje dokonania naukowe noblistki, jak również jej wyjątkowe podejście do życia. Jest to opowieść o pasji, determinacji i odwadze w dążeniu do poznania tajemnic Matki Natury.
Wnuczka Uczonej, dr Tania DuBeau, w Przedmowie do książki, napisała, że Maria Goeppert-Mayer „bardziej miłowała chwałę odkryć i radość z przebywania z przyjaciółmi z akademii niż zdobycie Nagrody Nobla. Inspiracja, jaka od niej płynie, to: robić to, co się kocha, świętować podróż przez życie i przy okazji, jeśli się uda, zmienić świat”.
Tańcząca z atomami to kolejna książka wpisująca się w dorobek Serii Historycznej Polskiego Towarzystwa Chemicznego, będącej ważnym krokiem w upamiętnianiu wybitnych postaci świata nauki.
Serdecznie Państwa zapraszamy do odkrywania historii Marii Goeppert-Mayer – jej fascynującego życia i świata nauki.
Wydarzenie realizowane jest w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024, w paśmie Miasto-Region-Akademia. Wydarzenie jest dofinansowane ze środków Województwa Śląskiego – Współorganizatora Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.