Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych

Poniedziałek z IT | Analiza danych z czarnych skrzynek – Iteracyjne skalowania architektury systemu do potrzeb i budżetu

04.05.2022 - 11:46, aktualizacja 04.05.2022 - 12:05
Redakcja: jp
Tagi: poniedziałek z IT

Adrian Zieliński – Head of Application Development
kontakt: adrian@storkjet.com

O spotkaniu

Analiza danych z czarnych skrzynek – iteracyjne skalowania architektury systemu do potrzeb i budżetu

W dużych korporacjach, większość systemów ma określone z góry standardy lub wymagania.

1. Co jeśli takie standardy musielibyśmy stworzyć sami?
  2. Jak wygląda proces rozwoju i skalowania systemu zaczynając od małej firmy 4 developerów?
  3. Wiele rozwiązań gotowych prosto z pudełka może mieć wysoką cenę szczególnie jeśli nie jesteśmy jeszcze pewni skali z jaką możemy się zmagać. Kiedy więc podjąć decyzje o odcięciu pępowiny i zmianie technologii lub całej architektury?
  4. Jak zaprojektować system, przetwarzający ogromne zbiory danych tak by dostarczyć dane do użytkownika końcowego jak najszybciej?
  5. Jak zapewnić nieprzerwane działanie systemu z np. maksymalnie 2 godzinną niedostępnością w ciągu miesiąca?

Z technicznych aspektów poruszać będziemy następujące obszary tematyczne:

1. projektowania i skalowania baz danych dla utrzymania tabel o rozmiarach przekraczających 1TB,
  2. orkiestracji przetwarzań, koordynacji pracy systemu i mikro serwisów,
  3. dostosowania zasobów serwerów,
  4. rozwoju aplikacji webowej,
  5. zarządzania zmianami i zależnościami między różnymi komponentami systemu.

Każdy powinien znaleźć na wykładzie obszar, który go zainteresuje.

Opis firmy

Firma StorkJet zajmuje się tworzeniem oprogramowania dla linii lotniczych, które pomaga w redukcji zużycia paliwa oraz emisji CO2. Nasz zespół to ponad 30 ekspertów z dziedziny efektywności paliwowej, analizy danych i inżynierii wydajności samolotów.

Dzięki silnemu zapleczu badawczemu, opartemu na reinwestowaniu 60% obrotów w badania i rozwój oraz czterech unijnych grantach badawczych, firma opracowała najbardziej precyzyjne modele wydajności na rynku. Do tej pory przeanalizowaliśmy ponad 4 miliony lotów, od turbośmigłowców do największych odrzutowców, a współpracujący z nami klienci, dzięki naszemu oprogramowaniu, w ubiegłym roku zaoszczędzili prawie 24 miliony dolarów i zmniejszyli emisję CO2 o ponad 106 tysięcy ton.

W ostatnim czasie firma StorkJet była także wielokrotnie nagradzana w konkursach dla najbardziej innowacyjnych technologicznych firm na świecie.

Link do spotkania