Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych

Seminarium i wystawa prac graficznych inspirowanych twórczością M.C. Eschera w Instytucie Informatyki

07.06.2023 - 08:56, aktualizacja 07.06.2023 - 11:23
Redakcja: jp

Dyrekcja Instytutu Informatyki serdecznie zaprasza wszystkich pracowników oraz studentów na seminarium,  które odbędzie się 13.06.2023 o godz. 13 w Sosnowcu, ul. Będzińska 39, sala B4.

Referat

Referat pt: ”Sferyczne wzory w stylu Eschera bazujące na grupach symetrii wielościanów foremnych” wygłosi dr hab. Krzysztof Gdawiec, prof. UŚ. Badania te realizowane są w ramach międzynarodowej współpracy z naukowcami: Peichang Ouyang, Kwok Wai Chung, Alain Nicolas, David Bailey.

Podczas prezentacji  przedstawione zostaną metody generowania sferycznych wzorów w stylu Eschera, które bazują na grupach symetrii wielościanów foremnych. Rozważone zostaną dwie grupy symetrii: (1) grupa odbić, (2) grupa obrotów. Dzięki wykorzystaniu reprezentacji tych grup symetrii możliwe jest opracowanie efektywnych algorytmów generowania podziałów sfery, które mogą być zaimplementowane na karcie graficznej za pomocą dowolnego języka shaderów.

Streszczenie
W referacie przedstawione zostaną metody generowania sferycznych wzorów w stylu Eschera, które bazują na grupach symetrii wielościanów foremnych. Rozważone zostaną dwie grupy symetrii: (1) grupa odbić, (2) grupa obrotów. Dzięki wykorzystaniu reprezentacji tych grup symetrii możliwe jest opracowanie efektywnych algorytmów generowania podziałów sfery, które mogą być zaimplementowane na karcie graficznej za pomocą dowolnego języka shaderów. Przedstawione zostaną również techniki teksturowania otrzymanych podziałów sfery, które umożliwią otrzymanie wzorów w stylu Eschera.

Przeczytaj: Generation of advanced Escher-like spiral tessellations

Wystawa

Po seminarium zapraszamy do obejrzenia wystawy prac graficznych inspirowanych twórczością M.C. Eschera.

Na wystawie przedstawione zostaną prace graficzne, które zostały zainspirowane twórczością M.C. Eschera, w szczególności pracami ,,Square limit”, ,,Whirlpools”, ,,Circle limit III” czy ,,Sphere surface with fish”. Wszystkie prezentowane prace powstały w ścisłej współpracy osób zajmujących się informatyką (grafiką komputerową), matematyką i sztuką. Każda praca posiada swój unikalny opis w języku matematycznym (teoria grup, spirale, podziały przestrzeni, geometria hiperboliczna, sferyczna czy fraktalna) oraz charakterystyczny motyw stworzony rękami artysty grafika.

Maurits Cornelis Escher (1898-1972, niderlandzki artysta grafik) w swojej twórczości tworzył różnego rodzaju drzeworyty, litografie i mezzotinty inspirowane matematyką (podziałami przestrzeni, geometrią hiperboliczną, symetrią, perspektywą, obiektami niemożliwymi itp.). Obecnie prace Eschera są znane na całym świecie, a wystawy jego prac przyciągają tłumy ludzi. Prace Eschera są również inspiracją dla wielu badań naukowych, w których naukowcy analizują matematyczne własności dzieł Eschera lub starają się stworzyć metody, które albo odtworzyłyby jego dzieła albo były w stanie stworzyć nowe rysunki/obrazy w stylu jaki był charakterystyczny dla jego twórczości.

Maurits Cornelis Escher w 1971 r. | Fot. Wikipedia