XVIII Ogólnopolski Konkurs Chemiczny składa się z dwóch etapów: etap pierwszy – pisemny i etap drugi – laboratoryjny. Część pisemna, która odbędzie się w dniu 10.03.2025 r. będzie miała charakter eliminacji, natomiast zadania laboratoryjne stanowić będą finał Konkursu. Finał odbędzie się dnia 28.03.2025 r. Do finału dopuszczonych zostanie do 20 najlepszych uczestniczek i uczestników eliminacji. Rejestracja trwa do dnia 07.03.2025 r.
Program pierwszego etapu Konkursu
- Wykład popularnonaukowy (rozpoczęcie o godzinie 1100);
- Część pisemna Konkursu (rozpoczęcie około godziny 1130);
W części pisemnej Konkursu uczestnicy będą rozwiązywać zadania testowe, przy czym jedno lub kilka pytań będzie dotyczyć wysłuchanego wykładu. Tematyka zadań mieścić się będzie w programie chemii przewidzianym dla liceów ogólnokształcących (większość zadań w programie podstawowym). Chcemy, aby podobnie jak w ubiegłych latach, poziom trudności zadań odpowiadał programowi chemii w szkołach średnich.
Lista zawodników zakwalifikowanych do finału zostanie opublikowana na stronie Konkursu.
Program drugiego etapu Konkursu – finał
- Zbiórka finalistów: 28.03.2025 r. godz. 930 – hol budynku Instytutu Chemii Uniwersytetu Śląskiego, ul. Szkolna 9;
- Finał Konkursu (początek około godz. 1000).
W finale zawodnicy będą rozwiązywać niezbyt skomplikowane manualnie zadania laboratoryjne. Przed przystąpieniem do rozwiązywania zadań przewidujemy poświęcenie około pół godziny na zademonstrowanie młodzieży potrzebnych elementów techniki laboratoryjnej. Powinno to ułatwić wykonywanie zadań laboratoryjnych tym uczestnikom Konkursu, którzy mieli dotychczas niewiele okazji do samodzielnej pracy w laboratorium chemicznym. Przewidujemy, że część finałowa Konkursu zakończy się około godz. 1300. - Ogłoszenie wyników Konkursu i wręczenie nagród – około godz. 1500.