Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych

12.09.2023 r. Wykład „Neutrinos and secrets of our Universe”

29.06.2023 - 11:59, aktualizacja 29.06.2023 - 11:59
Redakcja: magdakorbela

Z najlepszymi przez naukę – Wykłady popularnonaukowe

Zapraszamy na wykład pod tytułem Neutrinos and secrets of our Universe, który wygłosi dr Biswajit Karmakar.

Kiedy: 12 września 2023 roku o godzinie 11:00

Gdzie: Sala audytoryjna P/0/05
Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego
ul. 75. Pułku Piechoty 1A, 41-500 Chorzów

Zapisz się!

Wykład bezpłatny, a liczba miejsc ograniczona

Opis wykładu
Physics is also in abstract thinking, often surprising the theorists who come up with new ideas and concepts. Thought experiments based on physical principles are called, after Einstein, Gedankenexperiments. They are powerful tools able to change our understanding of basic concepts such as time and space. We will discuss spectacular Gedankenexperiments by Galileo, Einstein, and Hawking. We will consider the power of symmetries resulting in relations between physical systems and conservation laws and how symmetries explain the emergence of fundamental interactions (like electromagnetism). We will show that even such abstract concepts as mirror symmetry can help to understand nuclear processes and interactions.

Więcej informacji o projekcie na stronie.

logo projektu pin us

Projekt dofinansowano w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministerstwa Edukacji i Nauki