Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

21.04.21 – Dzień otwarty kierunków inżynierskich | Inżynieria materiałowa

06.07.2021 - 13:27, aktualizacja 28.05.2022 - 13:30
Redakcja: jp

Zapraszamy do obejrzenia relacji z dnia otwartego kierunków inżynierskich, który odbył się w dniu 21 kwietnia 2021 r.
Więcej o wydarzeniu można poczytać na stronie: https://us.edu.pl… dzień otwarty kierunków inżynierskich

mgr inż. Karsten Glowka


Czym jest inżynieria materiałowa?

Celem wykładu jest wprowadzenie przyszłych studentów do tematyki związanej z kształceniem na kierunku inżynieria materiałowa w Instytucie Inżynierii Materiałowej. Kandydaci dowiedzą się czym jest i czym zajmuje się inżynieria materiałowa. Wykład wprowadzi również przyszłych studentów w tematykę badawczą pracowników Instytutu. Oczywiście studiowanie na Uniwersytecie Śląskim to nie tylko nauka, więc przybliżymy też wydarzenia z życia studenckiego.

mgr inż. Izabela Matuła


Była sobie próbka…

Życie nie jest proste, każdy to wie. Ale życie próbki materiałowej to jest dopiero koszmar. Próbki się torturuje, podgląda, rozrywa a wszystko to by wyciągnąć z niej prawdę o materiale, z którego jest zrobiona oraz wszystkie jej sekrety. Zapraszam na krótki pokaz z tortur stosowanych przez inżynierów materiałowych. W laboratoriach stosujemy wiele technik by dowiedzieć się jak i z czego jest zbudowany materiał. Wspólnie przygotowaliśmy próbkę, sprawdziliśmy jak wygląda pod mikroskopem, jakie ma supermoce lub wady. Odwiedziliśmy laboratorium metalograficzne, dyfrakcji rentgenowskiej, mikroskopii optycznej i elektronowej i jeszcze kilka tajemniczych pokoi.

mgr inż. Karsten Glowka


Prezentacja pracy dyplomowej pt: „Nieuporządkowane stopy metali, czyli stopy o wysokiej entropii – ciekawa alternatywa dla aktualnie wykorzystywanych materiałów.

Stopy wysoko – entropowe należą do stopów wieloskładkowych, zawierają co najmniej pięć pierwiastków w swojej strukturze. Pomimo zastosowania tak wielu pierwiastków o różnych właściwościach fizycznych i chemicznych stopy wysoko – entropowe wykazują ciekawe i wielu przypadkach znacząco lepsze właściwości w porównaniu do konwencjonalnie wykorzystywanych materiałów inżynierskich

mgr inż. Patrycja Osak


Prezentacja pracy dyplomowej pt: „Innowacyjne implanty dla stomatologii.

Tematyka wykładu związana jest z wytwarzaniem nowoczesnych implantów dentystycznych. W realizowanej pracy powierzchnia implantów tytanowych jest modyfikowana poprzez nakładanie powłok fosforanów wapnia, które stanowią główny składnik zębów. Sposób ten jest chroniony patentami. Dodatkowo na otrzymane powłoki fosforanowe nakładana jest kolagenowa tkanina w postaci drobnych mikrowłókien tworzących trójwymiarową strukturę. Kolagen jako najważniejsze białko ludzkiego organizmu ma ułatwiać osteointegrację zapewniając większe powodzenie zabiegów implantacji. Zgodnie z najnowszymi trendami w rozwoju implantów stomatologicznych dotyczącymi stosowania powierzchni implantów jako nośniki leków, otrzymane w pracy powłoki fosforanowo-polimerowe nasycane są lekami, głównie antybiotykami. Tak zaprojektowany implant dentystyczny pozwoli na bezbolesną aplikację, szybsze gojenie oraz znaczne przyspieszenie regeneracji tkanki kostnej hamując rozwój bakterii już w miejscu implantacji. Dodatkowo nasycanie powłoki środkami leczniczymi umożliwi pominięcie suplementacji ustnej leku. Prezentowane wyniki uzyskano przy współpracy z praktykującymi stomatologami, chirurgami dentystyczni oraz firmami produkującymi implanty dentystyczne, co sprawia, że projektowane implanty dentystyczne dostosowane są do potrzeb pacjentów.

mgr inż. Izabela Matuła


Prezentacja pracy dyplomowej pt: „Materiały metaliczne na implanty.

Poznamy materiały metaliczne stosowane na implanty oraz opowiem dlaczego są nieidealne. Sprawdzimy nad czym pracują medycy i światowi naukowcy oraz ja-doktorantka by polepszyć materiały na implanty.

mgr Patrycja Kierlik


Prezentacja pracy dyplomowej pt: „Zanieczyszczenia zakumulowane w glebie, czyli odcisk działalności przemysłowej człowieka.

Wzrastający poziom emisji zanieczyszczeń przemysłowych (m.in. pyłów i gazów) powoduje coraz większe zmiany w środowisku naturalnym. Ze względu na bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia ludzi najczęściej kontrolowane zanieczyszczenia powietrza to stężenia pyłów zawieszonych (PM) i tlenków siarki i azotu. Wśród pyłów i substancji emitowanych do atmosfery przez człowieka znajdują się również technogeniczne cząstki magnetyczne (TMP), czyli związki żelaza powstające w procesach technologicznych. Akumulacja tych cząstek w środowisku naturalnym następuje na wielu poziomach, jednak w glebie zaabsorbowane cząstki zanieczyszczeń można relatywnie łatwo zidentyfikować, a dodatkowo interesujące są przemiany jakim zanieczyszczenia podlegają.
W trakcie prezentacji omówiono wyniki analizy próbek gleby pochodzącej z okolic huty i elektrowni zlokalizowanych na terenie aglomeracji Górnośląskiej. Z wykorzystaniem metod badawczych stosownych do identyfikacji składu chemicznego i fazowego (spektroskopia efektu Mössbauera oraz dyfrakcja rentgenowska) określony został rodzaj i poziom zanieczyszczeń zakumulowanych w glebie, a wspólnie z słuchaczami podejęto próbę identyfikacji źródła ich emisji.

return to top