Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

XXIII Spotkanie Ogólnopolskiego Klubu Demonstratorów Fizyki

05.07.2023 - 11:23, aktualizacja 06.07.2023 - 07:48
Redakcja: jp

|tekst: Prof. Jerzy Jarosz|

W dniach 26-29 czerwca 2023 r. w Szczyrku odbyło się XXIII Spotkanie Ogólnopolskiego Klubu Demonstratorów Fizyki – konferencja poświęcona eksperymentom dydaktycznym i ich stosowaniu w dydaktyce nauk przyrodniczych, a także w popularyzowaniu nauki.

Spotkania Klubu odbywają się co roku w kolejnych ośrodkach akademickich w Polsce. Oprócz nauczycieli akademickich, naukowców i pracowników uczelni biorą w nich udział także nauczyciele. Gospodarzem Spotkania był tym razem Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego.

Program Spotkania obejmował wykład inauguracyjny wygłoszony przez biologa i neurodydaktyka prof. Marka Kaczmarzyka pt. „Pamięć i uwaga – dlaczego tak trudno zapamiętać„. Wykład był poświęcony specyfice mózgu i umysłu, która warunkuje możliwości uczenia się i zapamiętywania informacji przez uczniów i studentów – adresatów eksperymentów dydaktycznych.

Podczas konferencji odbyło się 27 wystąpień z prezentacjami eksperymentów zgrupowanych w 6 sesjach. Prezentowano nowe realizacje eksperymentów związanych z optyką, akustyką, budową materii i jej własnościami, z mechaniką, termodynamiką, przewodnictwem cieplnym, ruchem drgającym. Zaprezentowano także układy modelujące zjawiska kwantowe, zajmowano się promieniowaniem kosmicznym, fizyką funkcjonowania zmysłów, przypominano doświadczenia historyczne i prezentowano zbudowane bazy filmów dydaktycznych. Wspólnym mianownikiem wystąpień był prezentowany na żywo eksperyment.

W czasie konferencji odbył się także konkurs fizyczny na budowę urządzenia redukującego przyspieszenie przy zderzeniu oraz zespołowa gra terenowa oparta na prostych zadaniach do wykonania po odnalezieniu określonych miejsc zgodnie z dostępnymi wskazówkami.

Na zakończenie Spotkania przewidziano dodatkowo wycieczkę na Skrzyczne i przebycie Pętli Szczyrkowskiej.

W konferencji wzięło udział bez mała 60 uczestników reprezentujących 20 uczelni i szkół.


Strona Konferencji: 23sokdf.us.edu.pl

return to top