Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych

25.10.2022 - 11:19, aktualizacja 07.11.2022 - 08:23
Redakcja: jp

24 października

W dniu 24.10.2022 r. w auli Wydziału Humanistycznego miał miejsce pierwszy wykład noblowski Prof. Donny Strickland. Wykład cieszył się sporym zainteresowaniem, wzięła w nim udział głównie młodzież ze szkół ponadpodstawowych. Fizyczka opowiadała o swojej pracy, za którą w 2018 roku otrzymała najbardziej prestiżowe dla naukowców wyróżnienie – Nagrodę Nobla, jak również wskazywała na przykłady zastosowania swojego odkrycia w innych dyscyplinach, w tym m.in. w medycynie. Podczas wystąpienia prof. Strickland wspominała o dokonaniach Marii Goeppert-Mayer – urodzonej w Katowicach noblistki w dziedzinie fizyki w 1963 roku.

Noblistka spotkała się także z władzami Uniwersytetu Śląskiego, wzięła udział w konferencji prasowej oraz zapozowała do fotografii na tle muralu upamiętniającego Goeppert-Mayer, który zdobi ścianę rektoratu.

25 października

Prof. Donna Strickland odwiedziła chorzowski kampus, gdzie została przywitana przez władze Wydziału. O godz. 10.00 wygłosiła wykład „Badanie wieloczęstotliwościowych widm ramanowskich”. Po wystąpieniu fizyczka zwiedziła wydziałowe laboratoria:

1. Laboratorium Wysokociśnieniowych Badań Materii Miękkiej
  2. Pracownia hodowli komórek
  3. Laboratorium Fizyki Powierzchni
  4. Laboratorium optometrii i nauki o widzeniu
  5. Laboratorium nanomedycyny i chemii medycznej
  6. Laboratorium spektroskopii podczerwieni i Ramanowskiej
  7. Laboratorium spektroskopii luminescencyjnej

26 października

W środę 26 października o godz. 16.00 noblistka wzięła udział w panelu dyskusyjnym „Trendy w nauce i edukacji”, który odbył się w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej (CINiBA).

27 października

Ostatniego dnia, w czwartek 27 października fizyczka była gościem spotkania w ramach Sceny Premier Naukowych, które poświęcone było roli kobiet w nauce.

Pełen program wizyty noblistki znaleźć można na stronie poświęconej wydarzeniu.

kobieta siedzi przy stole podpierając dłonią podbródek Prof. Donna Strickland na konferencji prasowej | fot. Matylda Klos