Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Hanna Harkawy w TOK FM o doktoratach wdrożeniowych

31.10.2024 - 13:04 aktualizacja 04.11.2024 - 12:28
Redakcja: jp

Milo nam poinformować, że doktorantka programu „Doktoraty Wdrożeniowe 2024” szkoły Doktorskiej, Hanna Harkawy, została zaproszona do radia TOK FM do audycji „Człowiek 2.0” aby opowiedzieć o  projektowaniu w medycynie oraz o doktoratach wdrożeniowych i możliwościach, jakie daje ten program. Wywiad ukazał się w dniu 2 listopada br. i jest dostępny na stronie radia: https://audycje.tokfm.pl/audycja/24,Czlowiek-2-0

Hanna Harkawy | Fot. archiwum prywatne

Doktorantka programu Doktoraty Wdrożeniowe w dyscyplinie inżynieria biomedyczna na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, realizowanego we współpracy ze startupem Smart Spine,
który opracowuje system do przesiewowego badania wad postawy u dzieci dedykowany placówkom oświatowym. Tytuł projektu: Opracowanie oraz implementacja systemu do przesiewowego badania wad postawy u dzieci i młodzieży dedykowanemu placówkom oświatowym.  Absolwentka wzornictwa przemysłowego Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach oraz studiów podyplomowych z zakresu UX i Product Design na Uniwersytecie SWPS.

Posiada bogate doświadczenie w projektowaniu innowacyjnych rozwiązań dla sektora medycznego, zdobyte we współpracy z firmami z branży HealthTech. Od lat wspiera strategiczny rozwój produktów w startupach, nadzorując kluczowe etapy prac projektowych.

Przedsiębiorczyni, założycielka Ouli – startupu opracowującego system do terapii blizn dla kobiet po cesarskim cięciu. Ekspertka w dziedzinach FemTech i HealthTech w Klubie Inwestorek Indywidualnych oraz laureatka międzynarodowych konkursów, takich jak UX Design Award i C-Idea Award.

Wywiad dotyczył projektowania w medycynie i składał się z kilku kluczowych obszarów:

  • czym jest projektowanie w medycynie,
  • jak przebiega proces projektowania,
  • gdzie można zdobyć kompetencje w tej dziedzinie.

Podczas wywiadu przybliżono rolę projektanta oraz podejście do tworzenia innowacyjnych rozwiązań w medycynie, a także podkreślono jak istotna jest współpraca różnych środowisk – naukowego, technologicznego, projektowego i biznesowego. Wspomniano również o drodze zawodowej doktorantki, która początkowo zmierzała ku medycynie. Pomimo zmiany ścieżki, zamiłowanie do biologii i medycyny pozostało, a dziś ta pasja realizowana jest poprzez projektowanie rozwiązań, które wpływają na poprawę jakości życia innych.

Druga część wywiadu dotyczyła m.in. wyzwań w realizacji złożonych projektów. Jednym z kluczowych jest komunikacja między różnorodnymi środowiskami, które mimo wspólnego celu, często mają trudności ze wzajemnym zrozumieniem. W kontekście Uniwersytetu Śląskiego opowiedziano o korzyściach, jakie doktorat wdrożeniowy może przynieść młodym organizacjom, takim jak startupy. Szczegółowo omówiono projekt systemu do przesiewowego badania wad postawy u dzieci w szkołach, który jest tematem pracy doktorskiej i przykładem interdyscyplinarnej współpracy. Prowadzący dopytywał o szczegóły projektu, omówiono m.in. potencjalne korzyści dla systemu ochrony zdrowia oraz rolę państwa we wspieraniu realizacji takich inicjatyw. W kontekście programu doktoratów wdrożeniowych wspomniane zostało także Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

return to top