Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Dr inż. Edyta Matyja z grantem w ramach konkursu Miniatura

25.07.2025 - 13:04 aktualizacja 25.07.2025 - 14:39
Redakcja: jp

Serdeczne gratulacje dla Pani dr inż. Edyty Matyji, która uzyskała finansowanie na realizację swoich badań naukowych w ramach konkursu Miniatura, finansowanego ze środków Narodowego Centrum Nauki!

Dr inż. Edyta Matyja otrzymała dofinansowanie na badania wstępne w projekcie naukowym pt. „Wytworzenie i charakterystyka wieloskładnikowych proszków stopu Heuslera Ni-Co-Mn-In-Fe-Cr, otrzymanych metodą mechanicznej syntezy do zastosowania jako materiały wyjściowe w technologii druku 3D oraz produkcji kompozytów funkcjonalnych” (49 610 zł).


Dr inż. Edyta Matyja jest badaczką w Instytucie Inżynierii Materiałowej Uniwersytetu Śląskiego. Jej główne obszary badawcze to mikroskopia elektronowa, stopy z pamięcią kształtu oraz metalurgia proszków.
Laureatka grantu Miniatura 9 będzie realizować projekt pt. „Wytworzenie i charakterystyka wieloskładnikowych proszków stopu Heuslera Ni-Co-Mn-In-Fe-Cr, otrzymanych metodą mechanicznej syntezy do zastosowania jako materiały wyjściowe w technologii druku 3D oraz produkcji kompozytów funkcjonalnych”. Na prowadzenie badań otrzymała dofinansowanie w kwocie 49 610 PLN.

Projekt realizowany przez dr inż. Edytę Matyję dotyczy wytworzenia i charakterystyki wieloskładnikowych proszków stopu Ni-Co-Mn-In-Fe-Cr, które mają zostać wykorzystane w technologii druku 3D oraz w produkcji kompozytów z pamięcią kształtu.

Opracowanie technologii wytwarzania proszków opartych na stopach Ni-Co-Mn-In-Fe-Cr otwiera nowe możliwości w tworzeniu zaawansowanych funkcjonalnych materiałów do zastosowań przemysłowych. Dzięki połączeniu efektu pamięci kształtu z możliwością sterowania za pomocą pola magnetycznego, nowo opracowane kompozyty o zwiększonej plastyczności mogą stanowić alternatywę dla np. kruchych materiałów piezoelektrycznych stosowanych w elementach wykonawczych i sensorach, a dodatkowo mogą znaleźć potencjalne zastosowanie w systemach tłumienia drgań oraz technologii ekologicznego chłodzenia.

Uzyskane wyniki przyczynią się do poszerzenia wiedzy w zakresie materiałów inteligentnych oraz umożliwią rozwój nowoczesnych technologii o potencjalnym znaczeniu dla przemysłu i ekologii.

Gratulujemy sukcesu.

dr inż. Edyta Matyja | Fot. archiwum UŚ
return to top