Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Kartka z kalendarza – Dzień okulistyki

09.05.2021 - 10:26, aktualizacja 09.05.2021 - 10:30
Redakcja: jp
Kartka z Kalendarza
🗓️ 9 maja – DZIEŃ OKULISTYKI
👁 9 maja to dzień Okulistów i Okulistyki, to także wspaniały dzień, aby przypomnieć kilka słów na temat profilaktyki wzroku. I właśnie o tym kilka słów od mgr Sylwii Stolarczyk, doktorantki specjalizującej się w optometrii.
👁 Dzięki zmysłowi wzroku dociera do nas ponad 80% informacji z otaczającego nas świata. Te informacje są nadrzędne dla naszego mózgu w zakresie percepcji świata, dlatego też tak często ulegamy iluzjom optycznym.
👁 Dla zachowania dobrego widzenia bardzo ważne są regularne wizyty u okulisty i optometrysty. Jeśli specjalista nie zaleci inaczej, badaj wzrok raz na rok.
Szczególną troską zadbaj o swoje oczy w czasie pandemii – staraj się nie dotykać oczu rękoma, nie trzeć, gdyż warstwa filmu łzowego stanowi możliwą drogę do przeniknięcia patogenu do Twojego organizmu.
👁 Home office, e-learning, webinary, telekonferencje – wszystkie te aktywności dotyczą bliskich odległości oraz urządzeń cyfrowych. Wraz z długotrwałą pracą z bliska zwiększa się wysiłek akomodacyjny, a co za tym idzie dolegliwości związane z bólem oczu, głowy, zamazywaniem się obrazu z bliska, krótszą pracą z bliska, podwójnym widzeniem, zwiększeniem się krótkowzroczności. To właśnie krótkowzroczność jest największym zagrożeniem, gdyż wraz ze zwiększającą się długością osiową gałki ocznej wzrasta ryzyko zmian patologicznych na dnie oka, takich jak odłączenie ciała szklistego, makulopatie, odwarstwienia siatkówki, a także większe ryzyko jaskry. Również długotrwała ekspozycja na wysokonergetyczne światło niebieskie emitowane przez ekrany ledowe wpływa niekorzystnie na nasz rytm dobowy, pogarsza się jakość i długość snu, a także zwiększa się drażliwość i męczliwość. W przypadku krótkowzroczności każde działanie mające na celu zahamowanie progresji tej wady wzroku staje się obowiązkiem specjalistów w zakresie ochrony wzroku. Jednym z parametrów monitorowania zwiększania się tej wady wzroku jest pomiar długości osiowej gałki ocznej. W naszych Specjalistycznych Pracowniach Optometrii wykonujemy te badania m.in. za pomocą obrotowej kamery Scheimpfluga wyposażonej w pomiar biometrii.
👁 Gdy zakończy się ten ograniczający nas czas jakim jest pandemia i mury uczelni zostaną w końcu otwarte, z ogromną radością zaprosimy Państwa na kontrolne badania wzroku, długości gałki ocznej, oceny klinicznej, doboru okularów i soczewek kontaktowych wykonywanych w trakcie zajęć studentów, w ramach prac dyplomowych oraz na potrzeby badań naukowych w tym zakresie.
👁 Już teraz, żeby odciążyć układ wzrokowy stosuj zasadę 20/20/20, czyli co 20 minut przez 20 sekund spójrz na obiekt oddalony o 20 stóp, czyli jakieś 6 m.
👁 Dzięki temu Twoja akomodacja zostanie rozluźniona, zmniejszy się wysiłek, a co za tym idzie Twoja praca będzie efektywniejsza.
👁 Pamiętaj o dokładnym i pełnym mruganiu, a także o piciu wody, tak aby utrzymać organizm nawodniony.
🤓 Mądre oczy widzą się ze specjalistą raz na rok, do zobaczenia!
return to top