Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

IT SEC [17 53c] z każdej perspektywy – cyberbezpieczeństwo dla Ciebie

04.10.2024 - 15:25, aktualizacja 18.10.2024 - 12:25
Redakcja: jp

Zapraszamy na IT SEC [17 53c] z każdej perspektywy – cyberbezpieczeństwo dla Ciebie, które odbędzie się już 17.10.2024! Czekają nas trzy godziny pełne inspiracji, nowości technologicznych i praktycznej wiedzy.

Podczas spotkania weźmiesz udział w dwóch pasjonujących wykładach, prezentujących najnowsze trendy w informatyce oraz praktyczne narzędzia i metody wykorzystywane w projektach informatycznych.

Między wykładami zapraszamy na panel dyskusyjny, gdzie eksperci z branży podzielą się swoimi doświadczeniami i odpowiedzą na pytania uczestników.

Dla zainteresowanych uczestnictwem w zawodach CTF, przygotowaliśmy równoległe warsztaty, obejmujące różnorodne poziomy zaawansowania – od początkujących do zaawansowanych.

Agenda

miejsce: Katowice ul. Bankowa 5
rejestracja: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfDtL2N69iWgAWwApkjme5kVupi2NF-DFKoQ24UlGhhsr9XtA/viewform
liczba miejsc: 70

17:00 – Otwarcie wydarzenia
17:30 – GPS spoofing i jamming – jakie to proste Jakub Plusczok
Dużo ostatnio się słyszy o zakłócaniu GPS. O co chodzi? Jak się to robi? Jak w ogóle działa GPS.
18:15 – Przerwa
18:30 – Debata: Cyberbezpieczeństwo – różne perspektywy dr Magdalena Tkacz, dr Kornel Chromiński, Jakub Plusczok, Michał Zięba.

Debata skupi się na analizie największych wyzwań w cyberbezpieczeństwie, w tym zarządzaniu ryzykiem, nowych technikach ataków i luce kompetencyjnej. Uczestnicy omówią także kluczowe umiejętności niezbędne w walce z zagrożeniami oraz rolę współpracy międzysektorowej w tworzeniu skutecznych rozwiązań na przyszłość.
19:15 – Przerwa z poczęstunkiem (catering)
19:45 – Security in Healthcare – conclusions Łukasz Wroński [presentation in English]
The speaker, drawing on his experience, will discuss the security challenges in the healthcare sector. We will explore the key takeaways and insights from this critical area.

Debata: Cyberbezpieczeństwo – różne perspektywy
prowadzący: dr Kornel Chromiński, dr Magdalena Tkacz, Jakub Plusczok, Michał Zięba
godz. 18.30

Debata skupi się na analizie największych wyzwań w cyberbezpieczeństwie, w tym zarządzaniu ryzykiem, nowych technikach ataków i luce kompetencyjnej. Uczestnicy omówią także kluczowe umiejętności niezbędne w walce z zagrożeniami oraz rolę współpracy międzysektorowej w tworzeniu skutecznych rozwiązań na przyszłość.

O czym będzie debata?

1. Największe wyzwania w cyberbezpieczeństwie dzisiaj
Każdy uczestnik w kilku słowach przedstawia, jakie wyzwania widzi w swojej dziedzinie — dla biznesu mogą to być koszty i zarządzanie ryzykiem, dla technicznych specjalistów nowe techniki ataków, a dla akademików luka kompetencyjna i brak innowacyjnych rozwiązań.

2. Jakie umiejętności są kluczowe w walce z cyberzagrożeniami?
Przedstawiciele biznesu mogą mówić o potrzebie kadry z doświadczeniem w zarządzaniu ryzykiem, technicy o praktycznej wiedzy z testów penetracyjnych, a akademicy o roli nauki i badań w kształtowaniu przyszłych specjalistów.

3. Rola współpracy międzysektorowej w cyberbezpieczeństwie
Jak współpraca pomiędzy biznesem, technikami i uczelniami może wspierać ochronę przed cyberzagrożeniami? Każdy uczestnik może zaprezentować swoją perspektywę na temat kooperacji i wymiany wiedzy między sektorami.

4. Przyszłość cyberbezpieczeństwa — gdzie zmierzamy?
Uczestnicy mogliby się wypowiedzieć na temat przyszłych trendów i wyzwań — dla biznesu mogą to być zmieniające się regulacje, dla techników nowe techniki ochrony i automatyzacja, a dla akademików znaczenie badań i edukacji.

Warsztat: Warsztat praktyczny – Jak zacząć przygodę z szukaniem błędów – CTF (Capture the Flag) Łukasz Wroński
miejsce: ul. Bankowa 5, Katowice
godzina: 17:30-19:15
liczba miejsc: 20
  • dr Kornel Chromiński: pracownik Instytutu Informatyki Uniwersytetu Śląskiego. Główne obszary jego zainteresowań dotyczą zastosowania algorytmów sztucznej inteligencji i metod eksploracji danych do rozwiązywania praktycznych problemów. Jego badania koncentrują się na wykorzystaniu sztucznych sieci neuronowych oraz algorytmów genetycznych w kontekście wydobywania informacji z dużych zbiorów danych, w tym danych medycznych i biologicznych, a także dotyczących bezpieczeństwa sieciowego.
  • dr Magdalena Tkacz: Jej fascynacja technologią zaczęła się od ZX 81 – pierwszego komputera, który wpadł w jej ręce. Już wtedy bawiła się modyfikowaniem programów, aby uzyskać nieśmiertelność w grach. To pierwsze zetknięcie z technologią zaowocowało karierą w branży IT, w której zdobyła wszechstronne umiejętności i praktyczne doświadczenie, stanowiące obecnie fundament jej eksperckiej wiedzy.
  • Jakub Plusczok: jeden z założycieli grupy 17 53c. Przygodę z IT rozpoczynał grając w Sapera na Windowsie 3.1. Absolwent Politechniki Śląskiej. Początkowo związany z branżą pogrzebową, później browarnianą i poligraficzną. Obecnie włamywacz – etyczny. Prelegent na licznych konferencjach – zaczynał na MTS chyba w 2008 roku (kto to jeszcze pamięta… i mówił o chmurach). W Sapera gra nadal.
  • Łukasz Wroński: developer, hacker, father, bassist, and meme enthusiast.

dr Kornel Chromiński
Instytut Informatyki

dr Magdalena Tkacz
Instytut Informatyki

Jakub Plusczok
Fundacja 17 53c

Łukasz Wroński
Fundacja 17 53c

Michał Zięba
Fundacja 17 53c

Sale nie są z gumy, a liczba miejsc jest ograniczona.

Zapraszamy!!!

Wydarzenie jest dofinansowane ze środków Województwa Śląskiego – współorganizatora Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.

return to top