Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Kartka z kalendarza – Międzynarodowy dzień LEGO

18.02.2022 - 15:11, aktualizacja 18.02.2022 - 15:11
Redakcja: magdakorbela

Save the date with our scientists

𝐊𝐚𝐫𝐭𝐤𝐚 𝐳 𝐊𝐚𝐥𝐞𝐧𝐝𝐚𝐫𝐳𝐚
📆 28 stycznia – Międzynarodowy Dzień LEGO
🧱 Chyba nie ma wśród nas osoby, która nie zna klocków LEGO. Każdy z nas albo był ich szczęśliwym posiadaczem, albo marzył o nich mniej bądź bardziej skrycie. Dziś świętujemy Międzynarodowy Dzień LEGO.
Znacie ich historię?
🧱 Klocki LEGO w swojej pierwotnej wersji były z drewna. Produkowała je firma zabawkarska, której założycielem był Duńczyk Ole Kirik Christiansen. Mówimy o 12 października 1932 roku, kiedy Christiansen rozpoczął swoją przygodę z figurkami z drewna odznaczającymi się niezwykłą dokładnością wykonania i bardzo dobrą jakością.
🧱 Klocki zyskały całą rzeszę odbiorców i sympatyków. Sama nazwa powstała jako zbitka słowna duńskiego „leg godt”, co znaczy „baw się dobrze”.
🧱 W latach 40’ XX wieku Christiansen postanowił wykorzystać do produkcji tworzywo sztuczne zamiast drewna, a w 1949 roku wypuścił pierwsze plastikowe klocki, które dopiero pod koniec lat 50’ zyskały znany nam po dziś dzień sposób łączenia z wypustkami.
🧱 Później (w 1978 r.) wprowadzono pierwsze minifigurki – ludziki, których twarze i dłonie na początku były żółtego koloru. Zmieniło się to w 2004 roku, kiedy wypuszczono zestawy z ludzikami o różnej karnacji. Uniwersum LEGO powiększało się o coraz to nowe pojedyncze figurki i zdefiniowane dla nich wymienne akcesoria.
Klocki LEGO są zabawką, która jest odpowiednia dla każdego – dużego, małego, młodego, starego, dziecka, naukowca. Ich uniwersalność oraz łatwość konstruowania i dekonstruowania pozwala na wiele zastosowań – nie tylko dla rozrywki!
Dziś świętujemy Międzynarodowy Dzień LEGO. Dlaczego akurat dziś? Właśnie 28 stycznia 1958 roku Christiansen złożył patent na klocki LEGO.
🧱Jak świętować?
Oczywiście wspólnie budując!
Można też zasiąść wygodnie i zrobić wieczór filmowy z ludzikami LEGO w roli głównej (tak, powstały nawet filmy!).
Jak to mówią Duńczycy: Leg godt!
return to top