Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Lato w laboratorium | Szkoła Letnia dla uczniów

09.07.2025 - 09:36, aktualizacja 14.07.2025 - 13:49
Redakcja: jp
Tagi: gzm

Projekt „Lato w laboratorium: zobacz, jak działa nauka!”

Celem projektu jest zorganizowanie Szkoły Letniej dla uczniów szkół średnich, której głównym założeniem jest rozwijanie ich pasji, zainteresowań oraz kompetencji w zakresie nauk ścisłych. Poprzez udział w specjalistycznych zajęciach laboratoryjnych, warsztatach eksperymentalnych oraz spotkaniach z naukowcami i doktorantami kierunków ścisłych, uczestnicy będą mieli możliwość pogłębienia swojej wiedzy teoretycznej oraz zdobycia praktycznego doświadczenia w pracy laboratoryjnej. Uczniowie podczas uczestnictwa w zajęciach będą mieli wyjątkową możliwość na samodzielne przeprowadzenie różnych doświadczeń laboratoryjnych pod okiem pracowników i doktorantów UŚ, dzięki czemu będą mogli lepiej zrozumieć świat chemii i skomplikowane zagadnienia chemiczne omawiane w szkołach wyłącznie w sposób teoretyczny.

Projekt ma również na celu inspirowanie i zachęcanie młodzieży do wyboru dalszej ścieżki edukacyjnej związanej z naukami ścisłymi, w szczególności studiowania kierunków przyrodniczych, technicznych i inżynieryjnych.

Uczestnik Szkoły Letniej otrzymuje certyfikat uczestnictwa.

Terminy:
Przewidziane są dwa terminy Szkoły Letniej:

  • 28-31.07.2025 i 04-07.08.2025 (poniedziałek-czwartek)
    lub
  • 06-07.09.2025, 13-14.09.2025 oraz 04-05.10.2025 i 11-12.10.2025 (sobota-niedziela)

Rejestracja:
Rejestracja rozpoczyna się 14.07.2025 r.: link do formularza  rejestracyjnego

Regulamin rekrutacji i uczestnictwa w zajęciach Szkoły Letniej dla uczniów szkół średnich realizowanych w ramach projektu „Lato w Laboratorium: Zobacz, Jak Działa Nauka!”, dofinansowanego przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię w ramach Programu „Metropolitalny Fundusz Wspierania Nauki”

 

POSTANOWIENIA OGÓLNE

§1

  1. Niniejszy regulamin określa warunki rekrutacji i uczestnictwa w zajęciach Szkoły Letniej dla uczniów szkół średnich realizowanych w ramach projektu pt.: „Lato w Laboratorium: Zobacz, Jak Działa Nauka”, dofinansowanego przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię w ramach Programu „Metropolitalny Fundusz Wspierania Nauki”.
  2. Okres realizacji Projektu, jak również liczbę uczestników określa Wniosek o przyznanie dotacji na realizację projektu w ramach Obszaru 5 – STUDIUJ W METROPOLII.

§2

Ilekroć w Regulaminie jest mowa o:

Regulaminie – należy przez to rozumieć Regulamin rekrutacji i uczestnictwa w zajęciach dla uczniów szkół średnich realizowanych w ramach projektu „Lato w Laboratorium: Zobacz, Jak Działa Nauka!”;

Projekcie – należy przez to rozumieć Projekt pt.: „Lato w Laboratorium: Zobacz, Jak Działa Nauka!”

Uczelni – należy przez to rozumieć Uniwersytet Śląski w Katowicach;

Koordynator Projektu – należy przez to rozumieć osobę nadzorującą wszelkie działania przewidziane w Projekcie oraz ich realizację;

Uczestniku/uczestniczce – należy przez to rozumieć osobę zakwalifikowaną do uczestnictwa w Projekcie zgodnie z Regulaminem.

ZASADY REKRUTACJI I UCZESTNICTWA

 §3

  1. Celem głównym zajęć w ramach Szkoły Letniej dla uczniów szkół średnich jest rozwijanie pasji uczestników/uczestniczek, ich zainteresowań oraz kompetencji w zakresie nauk ścisłych. Poprzez udział w specjalistycznych zajęciach laboratoryjnych, warsztatach eksperymentalnych oraz spotkaniach z naukowcami i doktorantami kierunków ścisłych, uczestnicy będą mieli możliwość pogłębienia swojej wiedzy teoretycznej oraz zdobycia praktycznego doświadczenia w pracy laboratoryjnej. Uczniowie podczas uczestnictwa w zajęciach będą mieli wyjątkową możliwość na samodzielne przeprowadzenie różnych doświadczeń laboratoryjnych pod okiem pracowników i doktorantów UŚ, dzięki czemu będą mogli lepiej zrozumieć świat chemii i skomplikowane zagadnienia chemiczne omawiane w szkołach wyłącznie w sposób teoretyczny. Projekt ma również na celu inspirowanie i zachęcanie młodzieży do wyboru dalszej ścieżki edukacyjnej związanej z naukami ścisłymi, w szczególności studiowania kierunków przyrodniczych, technicznych i inżynieryjnych.
  2. Zajęcia dedykowane są uczniom wszystkich typów szkół średnich.
  3. Udział w projekcie jest bezpłatny.
  4. Zajęcia odbywać się będą według harmonogramu opublikowanego na stronie projektu: https://us.edu.pl/wydzial/wnst/event/lato-w-laboratorium-szkola-letnia-dla-uczniow
  5. Zajęcia prowadzone będą w laboratoriach i pracowniach znajdujących się na Wydziale Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego, przy ul. 75 Pułku Piechoty 1A w Chorzowie. Uniwersytet Śląski nie zapewnia dojazdu uczestnikom na zajęcia ani nie pokrywa jego kosztów.
  6. Zajęcia prowadzone będą przez wykwalifikowanych wykładowców, dydaktyków Wydziału Nauk Ścisłych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz przez młodych naukowców – doktorantki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, którzy posiadają odpowiednie doświadczenie dydaktyczne i naukowe, co zapewni wysoki poziom merytoryczny i naukowy prowadzonych zajęć i przekazywanej podczas nich wiedzy.
  7. Wykładowcy wprowadzą słuchaczy w dziedzinę nauk ścisłych i technicznych. Zakres materiału będzie odwoływał się do podstawy programowej szkół średnich w danej dziedzinie jak i zawierał treści znacznie rozszerzające wiedzę uczestników.

§4

  1. Zajęcia realizowane będą w ramach 8 bloków tematycznych:
    • Witaj w świecie Chemii!
    • Metale w akcji – chemiczne potyczki metali i ich tlenków.
    • Chemia z zasadami.
    • Reakcje strąceniowe i procesy redoks – gdy chemia nabiera koloru!
    • Organiczny start – odkrywamy alkohole i fenole.
    • Chemia, która błyszczy – czyli srebrne lustro i tęcza w probówce.
    • Pachnąca chemia: estry, tłuszcze i mydła.
    • Słodka nauka: cukry i białka pod lupą.
  2. Każdy z bloków tematycznych trwa 5 godzin lekcyjnych (5 x 45 min).
  3. Zajęcia w każdym bloku tematycznym odbywać się będą według harmonogramu opublikowanego na stronie projektu: https://us.edu.pl/wydzial/wnst/event/lato-w-laboratorium-szkola-letnia-dla-uczniow
    W każdym dniu uczestnik/uczestniczka weźmie udział w 5-godzinnych zajęciach w ramach jednego tematu. Łącznie program Szkoły Letniej obejmować będzie 40 godzin zajęć na uczestnika (8 spotkań po 5 godzin lekcyjnych).
  4. Zajęcia prowadzone będą w dwóch 15-osobowych grupach.
  5. Warsztaty prowadzone będą w okresie od lipca 2025 do sierpnia 2025. Termin może ulec zmianie.
  6. Uczestnicy są zobowiązani do potwierdzania swojego udziału w działaniach projektowych, do których zostali zakwalifikowani na listach obecności.
  7. Każdy uczestnik otrzyma certyfikat uczestnictwa w projekcie.
  8. Uczestnicy zobowiązują się do realizowania działań przewidzianych w Projekcie zgodnie z Regulaminem i potwierdzoną rejestracją uczestnictwa, w tym:
    1) rzetelnego i terminowego wykonywania tych działań;
    2) poinformowania w formie mailowej Koordynatora Projektu o niepodjęciu udziału w Projekcie w terminie 3 dni od daty zaistnienia przesłanki będącej powodem powyższego, jednak nie później niż 5 dni przed rozpoczęciem działania;
    3)  poinformowania w formie mailowej Koordynatora Projektu o rezygnacji z udziału w Projekcie w terminie 3 dni od daty zaistnienia przesłanki będącej powodem powyższego;
    4)  każdorazowego informowania Koordynatora Projektu o zmianie danych osobowych Uczestnika, których podanie było wymagane na etapie rejestracji/rekrutacji do Projektu.

§5

  1. Uczestnikiem projektu może zostać każdy uczeń szkoły średniej, który zainteresowany jest rozwijaniem i wzbogacaniem swojej wiedzy w zakresie nauk ścisłych, technicznych i przyrodniczych.
  2. Rekrutacja do projektu prowadzona jest poprzez formularz zgłoszeniowy, który znajdował się będzie na stronie: https://formularze.us.edu.pl/latowlaboratorium
  3. Szczegółowa informacja o rekrutacji umieszczona zostanie przed rozpoczęciem zajęć na stronie internetowej: https://us.edu.pl/wydzial/wnst/event/lato-w-laboratorium-szkola-letnia-dla-uczniow
  4. Formularz zgłoszeniowy będzie aktywny nie później niż 14.07.2025 i będzie zamknięty w wyznaczonym dniu lub po wyczerpaniu miejsc w danej grupie.
  5. Zgłoszenia uczestnika/uczestniczki nieposiadającego/ej pełnej zdolności do czynności prawnych (w tym niepełnoletniego) dokonują rodzice lub prawni opiekunowie ucznia. Uczestnik lub uczestniczka nieposiadający/-a pełnej zdolności do czynności prawnych (w tym osoby niepełnoletnie) są zobowiązani do dostarczenia pisemnej zgody na udział w projekcie, podpisanej przez rodzica lub opiekuna prawnego, w formie papierowej w dniu rozpoczęcia zajęć. Uczeń/uczennica posiadający pełną zdolność do czynności prawnych (w tym pełnoletni) może samodzielnie dokonać zgłoszenia do projektu.
  6. Uczestnik/uczestniczka (lub jego/jej opiekun prawny) rejestrując się jako Uczestnik/Uczestniczka Projektu wyraża zgodę na nieodpłatne wykorzystanie, w tym rozpowszechnienie wizerunku swojego (dziecka, którego jest opiekunem), utrwalonego jakąkolwiek techniką na wszelkich nośnikach (w tym w formie fotografii), w związku z uczestnictwem w projekcie organizowanym przez Uniwersytet Śląski w Katowicach, na stronach internetowych uczelni oraz w mediach społecznościowych, w celach informacyjnych i promocyjnych.
  7. O zakwalifikowaniu do udziału w projekcie decydować będzie kolejność zgłoszeń.
  8. W całym procesie rekrutacji przestrzegana jest zasada równych szans kobiet i mężczyzn oraz niedyskryminacji, w tym zasada dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. Rodzice, nauczyciele oraz osoby występujące w roli opiekunów są zobowiązani do poinformowania Koordynatora Projektu o uczestnictwie w zajęciach osób ze szczególnymi potrzebami edukacyjnymi.
  9. Po zakończeniu rekrutacji sporządzona zostanie lista uczestników oraz lista rezerwowa przez Koordynatora Projektu.
  10. Limit naboru Uczestników wynosi 30 osób.
  11. Informacja o zakwalifikowaniu się ucznia do udziału w projekcie oraz niezbędne dokumenty przesłane zostaną drogą elektroniczną na adres e-mail ucznia/rodzica/opiekuna podany w formularzu zgłoszeniowym.
  12. Osoba do kontaktu – Koordynator Projektu: dr inż. Roksana Bernat: e-mail: roksana.bernat@us.edu.pl.

PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH

§6

  1. Administratorem danych osobowych kandydata oraz uczestnika projektu jest Uniwersytet Śląski w Katowicach.
  2. Klauzula informacyjna dla kandydatów i uczestników projektu dotycząca przetwarzania danych osobowych znajduje się na stronie: https://us.edu.pl/wydzial/wnst
  3. Osobą odpowiedzialną za prowadzenie dokumentacji dotyczącej realizacji Projektu oraz dokumentacji dotyczącej przetwarzania danych osobowych uczestników jest Koordynator Projektu.

POSTANOWIENIA KOŃCOWE

§7

  1. W sprawach nieuregulowanych treścią niniejszego regulaminu stosuje się odpowiednio przepisy wewnętrznych aktów prawnych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
  2. Uniwersytet Śląski zastrzega sobie prawo dokonywania zmiany niniejszego Regulaminu.
  3. W przypadku wątpliwości interpretacyjnych, dotyczących postanowień Regulaminu decyzję podejmuje Koordynator Projektu.
  4. Przystępując do Projektu kandydat na Uczestnika (lub jego rodzic/opiekun prawny) oświadcza, że zapoznał się z postanowieniami niniejszego regulaminu i zobowiązuje się do ich przestrzegania.

Harmonogram zostanie opublikowany po zakończeniu rekrutacji

Biuro Projektu

dr inż. Roksana Bernat: roksana.bernat@us.edu.pl
mgr Paulina Jesionek-Ratka: paulina.jesionek@us.edu.pl
mgr Luiza Orszulak: luiza.orszulak@us.edu.pl,
mgr Sara Zimny: sara.zimny@us.edu.pl

Adres

Chorzów ul. 75. Pułku Piechoty 1A

Projekt „Lato w laboratorium: zobacz, jak działa nauka!” został dofinansowany przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię w ramach Programu „Metropolitalny Fundusz Wspierania Nauki”.

return to top