Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych

9. Forum Matematyków Polskich

16.09.2024 - 10:10, aktualizacja 18.09.2024 - 13:54
Redakcja: jp

W dniach 9-13 września 2024 r. w Katowicach odbyło się 9. Forum Matematyków Polskich. Organizatorami konferencji byli Górnośląski Oddział Polskiego Towarzystwa Matematycznego oraz Uniwersytet Śląski w Katowicach, zaś współorganizatorami Politechnika Śląska i Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu. Obrady odbywały się w Katowicach budynkach Wydziału Humanistycznego oraz Instytutu Matematyki.

Podczas inauguracji Forum wręczono nagrody laureatom konkursów PTM oraz Międzynarodowej Nagrody im. Stefana Banacha.

W konferencji wzięło udział ponad 200 matematyków z całej Polski. Większość z nich wygłosiła swe odczyty w ramach wykładów plenarnych oraz 13 sesji tematycznych poświęconych rozmaitym obszarom matematyki i jej zastosowań. Książka streszczeń wszystkich wygłoszonych referatów dostępna jest na tej stronie.

Ponadto, 12 września odbyła się otwarta sesja dydaktyczna dla nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych, podczas której miały miejsce m.in dwa wykłady specjalne  oraz warsztaty z zakresu dydaktyki matematyki.

Dodatkowo Forum uatrakcyjniła wystawa realizacji multimedialnych dr. hab. Jakuba Jernajczyka, odnoszących do wybranych zagadnień matematycznych (głównie z zakresu podstaw oraz filozofii matematyki).

Wszystkie wykłady plenarne i specjalne w ramach konferencji transmitowane były na kanale YouTube Uniwersytetu Śląskiego. Zapisy transmisji z poszczególnych dni dostępne są pod następującymi linkami: