Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Piękniejsza strona nauki – spotkanie poświęcone pamięci Marii Goeppert-Mayer

15.11.2024 - 11:57, aktualizacja 15.11.2024 - 15:34
Redakcja: jp

|tekst: Agnieszka Nowak-Brzezińska|
|zdjęcia: Agata Kołodziejczyk|

W dniu 14 listopada 2024 r. Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych zorganizował wydarzenie poświęcone naukom ścisłych i kobietom w naukach ścisłych. Wydarzenie podzielone było na dwie części, obie dostarczyły wielu emocji i cennych informacji. Inspiracją do organizacji tego wydarzenia była niedawna publikacja biografii Marii Goeppert-Mayer pt. „Tańcząca z atomami”, noblistki z fizyki, urodzonej w Katowicach. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie szkół średnich z Katowic, Chorzowa i Bytomia. Gości przywitał prof. dr hab. Michał Daszykowski – prorektor ds. finansów Uniwersytetu Śląskiego.


W pierwszej części spotkania mieliśmy okazję wysłuchać rozmowy z autorem biografii Profesorem UAM Tomaszem Pospiesznym oraz przewodniczką po śladach Noblistki  i nauczycielką Panią Bożeną Kubiak. Rozmowę prowadziła redaktorka Radia Katowice Pani Beata Tomanek, która z pasją wprowadzała nas w świat życia i osiągnięć tej niezwykłej kobiety.


od lewej: Bożena Kubiak, Baeta Tomanek, Agnieszka Nowak-Brzezińska, Tomasz Pospieszny

Druga część to panel dyskusyjny prowadzony w języku angielskim. Panelistkami były fizyczki i chemiczki z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych:

  • prof. dr hab. Monika Musiał – chemiczka
  • dr hab. Aneta Słodek, prof. UŚ – chemiczka
  • dr Mesude Zeliha Arkan – chemiczka
  • dr Katarzyna Schmidt, prof. UŚ – fizyczka
  • dr Lakshmi Sandhya Mohan – fizyczka

Moderatorką spotkania była prodziekan ds. promocji i rozwoju na Wydziale Nauk Ścisłych i Technicznych:  dr hab. Agnieszka Nowak-Brzezińska, prof. UŚ.
Naukowczynie podzieliły się swoją pasją do nauk ścisłych. Opowiadały o swojej pracy w ośrodkach na całym świecie, o swoich doświadczeniach i miłości do pracy w laboratoriach. Ich entuzjazm był zaraźliwy!
Podkreślały, jak ważne jest dla nich to, co robią – nie tylko dla siebie, ale przede wszystkim dla całego świata. Opowiadały o swoim uwielbieniu do pracy ze studentami, bo nauczanie to prawdziwa radość.


Każdy z uczestników dzisiejszego spotkania podkreślał, że nauka to pasja na całe życie, że warto mieć marzenia i robić w życiu to, czego się pragnie, co nas cieszy i pasjonuje.
To wydarzenie pokazało, jak piękna i inspirująca może być nauka, a także jak wiele możliwości czeka na młodych ludzi, którzy zdecydują się podążać tą ścieżką.

od lewej stoją: Agnieszka Nowak-Brzezińska, Katarzyna Schmidt. Mesude Zeliha Arkan, Lakshmi Sandhya Mohan. od lewej siedzą: Aneta Słodek, Monika Misiał
return to top