Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024
logo Konkurs Chemiczny

Podsumowanie XVII Ogólnopolskiego Konkursu Chemicznego

Laureaci trzech pierwszych miejsc:

  1. Gabriela Gumułka – V Liceum Ogólnokształcące im. A. Witkowskiego w Krakowie
  2. Zuzanna Kołoś  – V Liceum Ogólnokształcące im. A. Witkowskiego w Krakowie
  3. Filip Szeremeta – II Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie

Nagrodzeni nauczyciele

  1. Agata Zegar – II Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie
  2. Piotr Kmiecik – V Liceum Ogólnokształcące im. A. Witkowskiego w Krakowie

322
Liczba uczestników
10
Liczba województw
87
Liczba szkół
20
Liczba finalistów

Podsumowanie

|tekst: dr hab. Barbara Feist, prof. UŚ|

W dniu 20 marca 2024 roku zakończył się kolejny, XVII Ogólnopolski Konkurs Chemiczny dla młodzieży szkół ponadpodstawowych. Była to sesja finałowa, podczas której uczniowie skupili się nad identyfikowaniem różnych substancji chemicznych w próbkach, stosując do tego odpowiednie reakcje charakterystyczne.
Organizatorami Konkursu byli: Instytut Chemii, Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Oddział Katowicki Polskiego Towarzystwa Chemicznego. Patronat nad Konkursem objęli: Dziekan Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego – prof. dr hab. Danuta Stróż oraz Dyrektor Instytutu Chemii – prof. dr hab. Robert Musioł.

Głównym celem  Konkursu jest zwiększenie zainteresowania młodzieży naukami ścisłymi i doświadczalnymi, w tym przypadku chemią. Zainteresowanie wydarzeniem, jak co roku było spore. Ostatecznie do pierwszej, pisemnej części Konkursu odbywającej się zdalnie przystąpiło w dniu 8 marca 2024 roku 322 uczniów z 87 szkół licealnych i technicznych. Reprezentowali w sumie 54 miasta z 10 województw.

W części pisemnej Konkursu, która odbyła się w formie on-line, uczniowie rozwiązywali zadania testowe z zakresu chemii na poziomie szkoły średniej. Arkusz konkursowy składał się z 45 pytań testowych obejmujących ogólną wiedzę chemiczną oraz proste zadania obliczeniowe. Kilka pytań dotyczyło wygłoszonego na wstępie przez dra Macieja Kapkowskiego, dra Mateusza Korca oraz dra Jacka Bogocza ciekawego wykładu pt. „Analiza elementarna leku”. Do finału dopuszczono 20 najlepszych uczestniczek i uczestników eliminacji. Zadania z części finałowej uczestnicy rozwiązywali w laboratorium Instytutu Chemii. Przed ogłoszeniem wyników końcowych i rozdaniem nagród, wszyscy Goście zostali zaproszeni na obiad.

Fundatorem nagród tegorocznej edycji Konkursu był SYNTHOS S.A. – główny sponsor Konkursu. Nagrodami były bony upominkowe o wartości do 1700 PLN na zakup urządzeń elektronicznych. Nauczyciele (opiekunowie laureatów) zostali również nagrodzeni i otrzymali książki naukowe z wydawnictwa PWN.

Gratulujemy Laureatkom i Laureatom oraz Finalistkom i Finalistom naszego Konkursu, a także nauczycielom chemii za zmotywowanie i zainteresowanie swoich uczniów niezwykle ciekawym, ale też niełatwym przedmiotem, jakim jest chemia.

Zapraszamy do udziału w XVIII edycji Konkursu w 2025 roku.

Galeria zdjęć

return to top