Towarzystwa naukowe współpracujące z Wydziałem Nauk Ścisłych i Technicznych
Polskie Towarzystwo Chemiczne
Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych, Instytut Chemii
40-006 Katowice, ul. Szkolna 9
Przewodnicząca Zarządu: dr hab. Violetta Kozik, prof. UŚ
e-mail: violetta.kozik@us.edu.pl
tel.: +48 32 3591336
https://ptchem.pl/pl
https://ptchem.katowice.us.edu.pl/
Misją Polskiego Towarzystwa Chemicznego (PTChem) jest stymulowanie rozwoju polskiej chemii poprzez połączenie doświadczenia uznanych badaczy z energią i witalnością młodych naukowców. Mottem są słowa Marii Skłodowskiej-Curie: „Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć.” więcej o Towarzystwie
Polskie Towarzystwo Chemiczne (w skrócie PTChem) zostało założone 29 czerwca 1919 roku i jest jednym z najstarszych towarzystw naukowych w Polsce. Założycielami PTChem byli wybitni chemicy w osobach profesorów: Leona Marchlewskiego, Stanisława Bądzyńskiego i Ignacego Mościckiego (późniejszy Prezydent RP), których nadrzędnym celem było zjednoczenie środowiska naukowego w nowo odrodzonym kraju, tuż pod odzyskaniu niepodległości. Pierwszym Prezesem Zarządu PTChem został prof. Leon Marchlewski z Uniwersytetu Jagiellońskiego (późniejszy Rektor UJ), który został 4-krotnie nominowany do Nagrody Nobla. Wśród członkowie Polskiego Towarzystwa Chemicznego byli i są najwybitniejsi chemicy, tacy jak, na przykład, Maria Skłodowska-Curie, jedna z 5 osób na świecie, która została dwukrotnie wyróżniona Nagrodą Nobla i jedyna, która zdobyła tą nagrodę w 2 dziedzinach. Zaangażowanie wybitnych naukowców w działalność PTChem pozwoliło na zbudowanie podwalin do polskiego przemysłu chemicznego w latach 30. XX wieku i zostało brutalnie przerwane przez wybuch II wojny światowej. W trakcie okupacji wielu polskich chemików aktywnie wspierało działania konspiracyjne jako nauczyciele akademiccy lub eksperci podczas fabrykacji broni. Za swoją aktywną postawę oporu wobec okupantów i chęć służby dla Polski, bardzo często płacili najwyższą cenę życia. Po wojnie rozpoczęła się odbudowa polskiego przemysłu chemicznego oraz inicjacja działalności uczelni wyższych, w której Polskie Towarzystwo Chemiczne miało znaczący udział jako podmiot skupiający polskich chemików oraz organizator wydarzeń o charakterze naukowym oraz dydaktycznym.
Obecnie Polskie Towarzystwo Chemiczne ma prawie 2000 członków zrzeszonych w 18 Oddziałach i 29 Sekcjach, którzy są zatrudnieni w uczelniach wyższych, przemyśle chemicznym lub szkolnictwie. Siedzibą PTChem jest budynek na ulicy Freta 16 w Warszawie, w którym, w dniu 7 listopada 1867 roku, urodziła się Maria Skłodowska-Curie. Obecnie funkcjonuje tam Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie – instytucja kultury miasta stołecznego Warszawa, współzarządzane przez Polskie Towarzystwo Chemiczne, które oferuje wszystkim odwiedzającym zapoznanie się z wystawą stałą na temat działalności i osiągnięć naukowych Marii Skłodowskiej-Curie.
Oprócz działalności popularno-naukowej, PTChem stymuluje i wspiera rozwój badań naukowych, między innymi, poprzez organizację sympozjów oraz konferencji, w tym, corocznego Zjazdu Naukowego, który jest największą konferencją chemików w Polsce. Podczas Zjazdu Naukowego PTChem przyznawane są medale oraz nagrody dla wybitnych chemików oraz najbardziej zasłużonych członków społeczności. Polskie Towarzystwo Chemiczne wspiera i stymuluje współpracę pomiędzy instytucjami prowadzącymi działalność naukową oraz przemysłem korzystając z pomocy Rady Konsultacyjnej, w skład której wchodzą przedstawiciele firm działających w branży chemicznej. PTChem jest członkiem Europejskiego Towarzystwa Chemicznego (European Chemical Society, EuChemS), zatem każdy członek Polskiego Towarzystwa Chemicznego jest jednocześnie członkiem EuChemS. Misją PTChem jest stymulowanie rozwoju polskiej chemii poprzez połączenie doświadczenia uznanych badaczy z energią i witalnością młodych naukowców. Mottem są słowa Marii Skłodowskiej-Curie: „Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć”.
Polskie Towarzystwo Fizyczne
Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych, Instytut Fizyki
41-500 Chorzów, ul. 75. Pułku Piechoty 1
Przewodniczący Zarządu: dr hab. Paweł Zajdel, prof. UŚ
e-mail: pawel.zajdel@us.edu.pl, ptf@us.edu.pl
tel.: 32 3493831
https://www.ptf.net.pl
https://www.ptf.us.edu.pl
Polskie Towarzystwo Fizyczne skupia szerokie środowisko miłośników fizyki, począwszy od studentów i doktorantów, poprzez nauczycieli, pracowników wszystkich obszarów gospodarki, aż do przedstawicieli uniwersytetów i laboratoriów badawczych. Tematyką swoją obejmuje szerokie obszary życia codziennego i naukowego: fizykę w naukach społecznych i ekonomicznych (FENS), fizykę w medycynie, geofizykę oraz kanonicznie fizykę cząstek elementarnych i wysokich energii, fizykę molekularną, fizykę jądrową, fizykę fazy skondensowanej, optykę atomową, mechanikę kwantową i astrofizykę z astronomią. W ostatnich latach członkowie PTF są ściśle zaangażowani w rozwój informatyki kwantowej, kryptografii oraz sztucznej inteligencji.
Polskie Towarzystwo Fizyczne (w skrócie PTF) było jednym z pierwszych towarzystw naukowych powstałych po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Na zjeździe założycielskim w 1920 roku, pierwszy prezes PTF prof. Władysław Natanson, jako jedno z najważniejszych jego zadań wymienił: „gorliwie i wiernie służyć Narodowi naszemu…przyczynić się do postępu… spełniać nasz obowiązek względem przyszłych pokoleń”. Towarzystwo pozostaje do dzisiaj wierne tej idei. W 2020 roku, podczas obchodów stulecia, liczyło już ono ponad 1400 członków zrzeszonych w 19 oddziałach regionalnych. PTF skupia szerokie środowisko miłośników fizyki, począwszy od studentów i doktorantów, poprzez nauczycieli, pracowników wszystkich obszarów gospodarki, aż do przedstawicieli uniwersytetów i laboratoriów badawczych. Tematyką swoją obejmuje szerokie obszary życia codziennego i naukowego: fizykę w naukach społecznych i ekonomicznych (FENS), fizykę w medycynie, geofizykę oraz kanonicznie fizykę cząstek elementarnych i wysokich energii, fizykę molekularną, fizykę jądrową, fizykę fazy skondensowanej, optykę atomową, mechanikę kwantową i astrofizykę z astronomią. W ostatnich latach członkowie PTF są ściśle zaangażowani w rozwój informatyki kwantowej, kryptografii oraz sztucznej inteligencji.
PTF Oddział w Katowicach związany jest ściśle z Instytutem Fizyki im. Augusta Chełkowskiego, Uniwersytetu Śląskiego. Zasięg jego działania wychodzi znacznie poza teren Katowic w związku ze współpracą z nauczycielami z regionu Śląska, Zagłębia i Beskidów, które zaowocowały licznymi nagrodami dla pedagogów m.in. z Katowic, Chorzowa, Bielska-Białej (kilkukrotnie), Zabrza, Bytomia i Tychów.
Oddział prowadzi regularne otwarte konwersatoria, w których można wziąć udział osobiście lub hybrydowo. Nasi członkowie zaangażowani są w przedsięwzięcia popularyzatorskie organizowane przez Uniwersytet Śląski (Święto Liczby Pi, Śląski Festiwal Nauki) oraz Zarząd Główny PTF.
Szczegółowe informacje umieszczone są na naszej stronie oddziałowej WWW.
Serdecznie zapraszamy!
Polskie Towarzystwo Informatyczne
Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych
40-007 Katowice, ul. Bankowa 14
Prezes Zarządu: Sławomir Smugowski
e-mail: slawomir.smugowski@pti.org.pl
tel.: +48504646634
https://www.pti.org.pl
Polskie Towarzystwo Informatyczne to najstarsza polska organizacja, która zrzesza profesjonalistów z branży informatycznej. Działamy na rzecz naszego środowiska, a także otoczenia społecznego i gospodarczego. Organizujemy także szereg konferencji, spotkań i warsztatów tematycznych, mających na celu podnoszenie kompetencji oraz integrację specjalistów IT. Działamy również na rzecz zwiększenia ogólnych umiejętności cyfrowych w społeczeństwie oraz wspieramy edukację informatyczną w szkołach.
Polskie Towarzystwo Matematyczne
Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych, Instytut Matematyki
40-007 Katowice. ul. Bankowa 14, pokój 526
Prezes OG PTM: prof. dr hab. Michał Baczyński
e-mail: ptm-og@us.edu.pl
tel.: +48 32 3592475
https://www.ptm.org.pl
https://www.ptm.org.pl/oddzialy/oddzial-gornoslaski
Polskie Towarzystwo Matematyczne – stowarzyszenie zrzeszające osoby związane z polską matematyką. Jego cele to: reprezentowanie opinii i interesów polskiego środowiska matematycznego, krzewienie kultury matematycznej, w tym wspieranie edukacji matematycznej i popularyzacja matematyki, wspieranie badań matematycznych i zastosowań matematyki, dbałość o zachowanie tradycji matematyki polskiej, integracja polskiego środowiska matematycznego, w tym podtrzymywanie więzi z matematykami polskimi pracującymi za granicą, dbałość o należytą organizację i warunki pracy matematyków polskich.
Polskie Towarzystwo Matematyczne (PTM) – stowarzyszenie zrzeszające osoby związane z polską matematyką. Jego cele to: reprezentowanie opinii i interesów polskiego środowiska matematycznego, krzewienie kultury matematycznej, w tym wspieranie edukacji matematycznej i popularyzacja matematyki, wspieranie badań matematycznych i zastosowań matematyki, dbałość o zachowanie tradycji matematyki polskiej, integracja polskiego środowiska matematycznego, w tym podtrzymywanie więzi z matematykami polskimi pracującymi za granicą, dbałość o należytą organizację i warunki pracy matematyków polskich.
W dniu 2 kwietnia 1919 r. szesnastu matematyków krakowskich w sali Seminarium Filozoficznego znajdującej się w gmachu Collegium Nowodworskiego przy ul. Świętej Anny 12 powołało do życia Towarzystwo Matematyczne w Krakowie. Wśród zebranych znajdowali się m.in.: Stefan Banach, Leon Chwistek, Antoni Hoborski, Ludwik Hordyński, Franciszek Leja, Otton Nikodym, Alfred Rosenblatt, Jan Sleszyński, Stanisław Zaremba, Kazimierz Żorawski. Statut nowo utworzonego stowarzyszenia określał jego cel jako wszechstronne pielęgnowanie matematyki czystej i stosowanej przez odbywanie posiedzeń naukowych z odczytami.
W 1920 przeprowadzono reorganizację Towarzystwa przekształcając je na organizację ogólnopolską pod nazwą Polskie Towarzystwo Matematyczne (w skrócie PTM) z nowym statutem opracowanym 11 i 12 grudnia 1920 roku. Zarząd Towarzystwa pozostał nadal w Krakowie, zamiejscowi członkowie mogli za zgodą Zarządu tworzyć oddziały w innych miastach.
Oddział Górnośląski Polskiego Towarzystwa Matematycznego powstał 12 grudnia 1953 r.
Towarzystwo wydaje 6 czasopism określanych wspólnym mianem Roczniki Polskiego Towarzystwa Matematycznego (serie 1 – 6), którymi są:
- Commentationes Mathematicae (Prace Matematyczne),
- Wiadomości Matematyczne – Roczniki Polskiego Towarzystwa Matematycznego Seria II,
- Mathematica Applicanda – Roczniki Polskiego Towarzystwa Matematycznego Seria III (od 1973, pierwotnie jako Matematyka Stosowana), Fundamenta Informaticae – Roczniki Polskiego Towarzystwa Matematycznego Seria IV,
- Didactica Mathematicae – Roczniki Polskiego Towarzystwa Matematycznego Seria V,
- Antiquitates Mathematicae – Roczniki Polskiego Towarzystwa Matematycznego Seria VI.
Polskie Towarzystwo Matematyczne przyznaje szereg nagród i wyróżnień za działalność matematyczną:
Nagrody główne PTM:
- Międzynarodowa Nagroda im. Stefana Banacha za wybitną pracę doktorską w dziedzinie nauk matematycznych (The International Stefan Banach Prize for a Doctoral Dissertation in the Mathematical Sciences),
- Nagroda im. Stefana Banacha za osiągnięcia w dziedzinie badań matematycznych,
- Nagroda im. Samuela Dicksteina za osiągnięcia w dziedzinie edukacji matematycznej, popularyzacji i historii matematyki,
- Nagroda im. Hugona Steinhausa za osiągnięcia w dziedzinie zastosowań matematyki,
- Nagroda dla młodych matematyków (nie starszych niż 28 lat) za osiągnięcia badawcze,
Nagrody studenckie PTM:
- Nagroda w Konkursie im. Józefa Marcinkiewicza na najlepszą pracę studencką z dowolnej dziedziny matematyki
- Nagroda w Konkursie na najlepszą pracę studencką z teorii prawdopodobieństwa i zastosowań matematyki
- Nagroda w Konkursie im. Anny Zofii Krygowskiej na najlepszą pracę studencką z dydaktyki matematyki
- Nagroda w Konkursie im. Witolda Wilkosza na najlepszą pracę studencką popularyzującą matematykę