Jak uzyskać elektroniczną legitymację studencką (ELS)?

Aby potwierdzić swój status studenta, musisz posiadać elektroniczną legitymację studencką.

Uwaga! Jeżeli jesteś już studentem Uniwersytetu Śląskiego i posiadasz ważną legitymację studencką oraz podejmujesz studia na drugim kierunku studiów to nie musisz wyrabiać kolejnej legitymacji.

Legitymację otrzymasz w dziekanacie, który prowadzi Twój kierunek.

Co zrobić, by zostać jej posiadaczem?

Musisz:

• wgrać swoje zdjęcie do systemu IRK (Internetowa Rejestracja Kandydatów) oraz uzyskać akceptację zdjęcia;
  • wnieść opłatę w wysokości 17,00 zł lub 22,00 zł (dla osób, które rozpoczęły studia od 2019/2020).

Numer konta, na który należy zrobić przelew, dla każdego studenta generowany jest indywidualnie, po zalogowaniu się w serwisie USOSweb, w zakładce DLA WSZYSTKICH.

Możliwość zalogowania do serwisu USOSweb aktywowana jest przez dziekanat po złożeniu przez kandydata wymaganych dokumentów i dokonaniu wpisu na studia. O termin logowania do USOSweb zapytaj w dziekanacie!

Aktualizacja i wygaśnięcie ważności legitymacji

Ważność legitymacji studenckiej potwierdzasz co semestr przez aktualizację danych w systemie USOSweb oraz umieszczenie hologramu w kolejno oznaczonych polach legitymacji. Hologram otrzymasz w swoim dziekanacie.

Możesz posługiwać się legitymacją nie dłużej niż do dnia ukończenia studiów, zawieszenia w prawach studenta lub skreślenia z listy studentów.

Uwaga! Jeżeli jesteś absolwentem studiów pierwszego stopnia, ważność legitymacji datowana jest do dnia 31 października roku ukończenia tych studiów.

Co zrobić w przypadku zagubienia, kradzieży lub zniszczenia legitymacji?

Musisz:

• zgłosić ten fakt do swojego dziekanatu;
  • wnieść opłatę za wydanie duplikatu legitymacji, w wysokości 25,50 zł lub 33,00 zł (dla osób, które rozpoczęły studia od 2019/2020) – numer konta taki sam, jak w przypadku wpłaty za oryginał ELS.

Najważniejsze i najciekawsze przywileje z posiadania legitymacji studenckiej

Posiadając elektroniczną legitymację studencką nie tylko potwierdzasz, że jesteś studentem Uniwersytetu Śląskiego, ale również korzystasz z biblioteki oraz z parkingów (niektóre Wydziały UŚ).

Wybrane ulgi i zniżki przysługujące studentom za okazaniem legitymacji:

• komunikacja (do 26 roku życia):
    • komunikacja miejska (−50%);
    • pociągi (−51% na bilet jednorazowy , −49% na bilet miesięczny);
  • kultura i rekreacja:
    • aquaparki, baseny, siłownie;
    • kina, teatry, muzea;
    • kluby;
    • księgarnie i inne sklepy akademickie;
  • gastronomia: wybrane lokale, szczególnie sieciowe.

Indeks studencki

Twój indeks prowadzony jest w formie elektronicznej. Wykładowcy, co semestr wpisują do systemu Twoje oceny z zaliczeń oraz egzaminów z poszczególnych modułów. Oprócz tego zamieszczane są w nim informacje dotyczące: nagród, wyróżnień, kar, praktyk studenckich. Warunkiem zaliczenia semestru jest uzyskanie zaliczeń wszystkich modułów przewidzianych planem studiów i uzyskanie łącznie co najmniej 30 punktów ECTS.

mLegitymacja

mLegitymacja działa tak jak tradycyjny dokument, i zawiera identyczne dane. Elektroniczna wersja legitymacji jest dodatkowym dokumentem, który funkcjonuje równolegle z tradycyjną legitymacją, zachowującą swoją ważność. Możesz potwierdzić uprawnienia do należnych ulg i zwolnień pokazując legitymację na ekranie telefonu. Osoba sprawdzająca tożsamość, korzystająca z aplikacji mWeryfikator, może potwierdzić Twoje imię i nazwisko, zobaczyć zdjęcie oraz sprawdzić ważność legitymacji.

Mobilna wersja legitymacji jest tworzona tylko na indywidualną prośbę.

Zamówienia na mLegitymacje można składać poprzez platformę USOSweb, zakładka DLA STUDENTÓW ->mLegitymacje. Po poprawnym zgłoszeniu zostanie nadesłany kod uprawniający do aktywacji mLegitymacji w aplikacji mObywatel, dostępnej w Google Play i App Store. Aby otrzymać mLegitymację, trzeba spełniać następujące warunki:

• obywatelstwo polskie
  • numer PESEL
  • status aktywnego studenta w systemie USOS
  • numer albumu
  • zdjęcie w USOS
  • ważna plastikowa elektroniczna legitymacja studencka (ELS)
  • dane osobowe niezmienione od czasu wydania ELS.

Instrukcję aktywowania mLegitymacji można znaleźć w filmie.
Adres helpdesku technicznego UŚ – usosweb@us.edu.pl.
Uwaga: ewentualne problemy ze statusem studenckim należy wyjaśnić w dziekanacie.