Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych

Nauczanie przez dociekanie i eksperymentowanie…

16.06.2020 - 18:28 aktualizacja 19.06.2020 - 12:01
Redakcja: Marcin Łaciak


Szanowni Państwo,

Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych (WNST) Uniwersytetu Śląskiego oraz Śląskie Międzyuczelniane Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych (SMCEBI) zapraszają wszystkich nauczycieli zarówno przedmiotów ścisłych, przyrodniczych jak i nauczycieli innych przedmiotów, zarówno w szkołach podstawowych jak i średnich, na konferencję dydaktyczną:

Nauczanie przez dociekanie i eksperymentowanie,

czyli jak działają Kluby Młodych Odkrywców (KMO) – spotkanie III

Badaj, dociekaj, eksperymentuj

WIRTUALNIE

 Kończy się trudny semestr nauczania na odległość, a przed nami wielka niewiadoma: czy uda nam się wrócić do szkół i na uczelnie? Aby nagrodzić nauczycielski trud i aby pozytywnie spojrzeć w przyszłość, na zakończenie roku szkolnego 2019/2020 przygotowaliśmy specjalny cykl zajęć.

Podczas wykładów interaktywnych, warsztatów eksperymentalnych i szkoleń pragniemy przedstawić i zapoznać uczestników konferencji z nowymi narzędziami dydaktycznymi i formami działania, które można wykorzystywać zarówno podczas nauczania zdalnego jak i tradycyjnego. Pokażemy, że nawet nauczanie poprzez komunikatory może być ciekawe, pełne naukowych doświadczeń oraz zabawy zarówno dla uczniów jak i ich nauczycieli. Naszym celem jest zachęcenie do wirtualnego badania, dociekania i eksperymentowania nie tylko nauczycieli, matematyki, fizyki, chemii, informatyki, biologii i geografii, ale również humanistów i nauczycieli nauczania początkowego.

Do współpracy, przygotowania i poprowadzenia zajęć zaprosiliśmy wspaniałych wykładowców-praktyków z Uniwersytetu Śląskiego jak również nauczycieli-entuzjastów – trenerów Centrum Nauki Kopernik i opiekunów Klubów Młodego Odkrywcy zarówno ze Śląska jak i innych części Polski. Zajęcia poprowadzą także wykładowcy z zagranicy uczestniczący w projekcie pROBOT, który prowadzony jest na WNST UŚ.

Każdy może znaleźć coś dla siebie. Proponujemy warsztaty dla wszystkich oraz warsztaty dedykowane: dla nauczycieli nauk przyrodniczych oraz nauczycieli nauk ścisłych oraz nauczycieli innych przedmiotów na każdym poziomie nauczania. Postawiliśmy na interdyscyplinarność i naukę przez zabawę.

 

W szczególności zapraszamy na innowacyjne i interdyscyplinarne warsztaty robotyczne, realizowane w ramach projektu Nauka programowania z wykorzystaniem robotów – [p]ROBOT, współfinansowanego z środków Programu Erasmus+, Partnerstwa strategiczne, sektor edukacji szkolnej. Materiały dydaktyczne zaprezentowane Państwu podczas warsztatów stanowią efekt pracy międzynarodowego konsorcjum z Polski, Litwy, Macedonii Północnej, Grecji, Słowenii i Włoch, a interdyscyplinarność zaproponowanych rozwiązań pozwoli na wykorzystanie robotyki nie tylko podczas lekcji informatyki, ale również fizyki, matematyki, inżynierii, mechaniki, elektroniki czyli wszystkich dziedzin opartych na STEM (science, technology, engineering and mathematics). Warsztaty te będą prowadzone zarówno w języku polskim jak i angielskim. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału w sesji w języku angielskim.

Zajęcia prowadzone będą na platformie ZOOM . Z myślą o trudach kończącego się semestru nauki on-line, konferencję rozłożyliśmy w czasie, tak aby każdy chętny mógł bez zmęczenia uczestniczyć w wybranych przez siebie zajęciach.

Warsztaty i wykłady odbywać się będą od 22 czerwca do 25 czerwca 2020 w godzinach popołudniowych (od godziny 17:00) oraz od 29 czerwca do 2 lipca 2020, w godzinach przedpołudniowych (od godziny 10:30) i popołudniowych (od godziny 16:00).

Aby wziąć udział w wybranych zajęciach należy wypełnić odpowiedni formularz zgłoszeniowy znajdujący się na stronie:

https://formularze.us.edu.pl/site/index/353

Po poprawnym zalogowaniu na zajęcia, otrzymają Państwo wiadomość e-mail na wskazany adres. Wiadomość jest potwierdzeniem rejestracji, zawiera informacje dotyczące RODO oraz link i niezbędne ID wraz z hasłem umożliwiającym zalogowanie się na wybrane zajęcia na platformie ZOOM.

Uwaga: Na każde zajęcia należy zalogować się oddzielnie (wypełnić właściwy formularz z tytułem i czasem wybranych zajęć)! Liczba miejsc na niektóre zajęcia jest ograniczona!

Udział w konferencji jest bezpłatny, a uczestnicy otrzymają zaświadczenia udziału, jeśli wezmą udział w co najmniej trzech wybranych przez siebie zajęciach. Zaświadczenia przesłane zostaną drogą elektroniczną po zakończeniu wszystkich zajęć w ramach konferencji.

Harmonogram oraz opis zajęć i wykładowców znajdują się w załączniku oraz na stronie Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego.

Harmonogram zajęć

Opis zajęć

Sylwetki wykładowców

Serdecznie zapraszamy!

return to top