Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Śląski Festiwal Nauki | Gra Terenowa Via ad Scientiam

24.10.2021 - 11:19 aktualizacja 26.10.2021 - 15:11
Redakcja: jp
Tagi: 5. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE, gra terenowa

Śląski Festiwal Nauki – Wszystkie drogi prowadzą do wiedzy.

Gra Terenowa Via ad Scientiam, powstała we współpracy Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych z Uniwersytetem Śląskim Dzieci, prowadziła z Bizancjum (Rynek w Katowicach) przez ulice Teatralną i Szkolną do Rzymu (okolice Rektoratu UŚ). Znaczona była 7 charakterystycznymi kamieniami milowymi, przy których na podróżników czekały zadania do wykonania związane ze starożytnymi i historycznymi budowlami, wynalazkami i mitami.

Przy każdym kamieniu milowym uczestnicy gry brali też udział w miniwarsztatach, poznając prawa fizyki związane z zadaniami do wykonania, eksperymentując i budując samodzielnie poduszkowce, katapulty, krzywe wieże, samoblokujące się pomosty i konstrukcje nawiązujące do tematu każdego z przystanków. Zadania do wykonania, wraz z treścią miniwarsztatów i odpowiednimi prawami fizyki eksponowane były na planszach zachęcających do zatrzymania się przy każdym kamieniu milowym. Uczestnicy gry, którzy przedstawili na karcie potwierdzenie wykonania wszystkich zadań, na końcu trasy otrzymywali drobne nagrody rzeczowe.

Gra trwała przez cały dzień i wzięło w niej udział około 200 zespołów (wydano 200 kart) czyli około 400-500 osób. Stanowiska cieszyły się także dużym zainteresowaniem publiczności festiwalowej która, nie biorąc udziału w samej grze, licznie korzystała z miniwarsztatów i eksperymentów.

Stanowiska przy kamieniach milowych obsługiwało 8 pracowników i doktorantów Instytutu Fizyki, Uniwersytetu Śląskiego Dzieci i administracji uniwersytetu, wspieranych przez 28 wolontariuszy.

Więcej aktywności Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych na Śląskim Festiwalu Nauki na naszej stronie domowej: https://us.edu.pl/wydzial/wnst/sfn/


Przykładowa plansza


Certyfikat fakira

return to top