Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Dzień Statystyki Polskiej | dr Agnieszka Kulawik

08.03.2022 - 13:14 aktualizacja 05.05.2022 - 08:50
Redakcja: jp
Tagi: dzień Statystyki Polskiej, kartka z kalendarza, matematyka, save the date, Statistics Poland's Day, statystyka

9 Marca

DZIEŃ STATYSTYKI POLSKIEJ

Save the date with our scientists

9 Marca obchodzimy w Polsce Dzień Statystyki Polskiej. Statystycznie rzecz biorąc, krótkie artykuły w jakiejkolwiek formie mają większą szansę przeczytania ich przez odbiorców. Krótko – ale treściwie – o statystyce z matematycznego punktu widzenia mówi dr Agnieszka Kulawik

„Kartka z kalendarza” to cykl artykułów, które powstawały z okazji różnych nietypowych świąt. Autorami prezentowanych materiałów są studenci, doktoranci i pracownicy Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych UŚ.

kobieta

fot. archiwum prywatne

dr AGNIESZKA KULAWIK


Statystycznie rzecz biorąc, krótkie artykuły w jakiejkolwiek formie mają większą szansę przeczytania ich przez odbiorców. Krótko – ale treściwie – o statystyce z matematycznego punktu widzenia mówi dr Agnieszka Kulawik:

Dzisiaj obchodzimy Dzień Statystyki Polskiej. A co to w ogóle jest statystyka? Może nie każdy wie, że ma ona kilka znaczeń. Po pierwsze jest nauką, która zajmuje się opisywaniem i analizą wszelakich zjawisk. Po drugie statystykami nazywamy zbiory odpowiednio pogrupowanych danych. Z kolei w matematyce statystyka to pewna funkcja.

W takim razie można zadać sobie pytanie: święto której statystyki obchodzimy dzisiaj?

Odpowiedź jest bardzo prosta: każdej z nich. A dlaczego? Te wszystkie trzy definicje statystyki są ze sobą ściśle powiązane. Statystyka w sensie matematycznym to funkcja, dzięki której mamy teorię pozwalającą na naukowe wnioskowanie o wybranych własnościach badanych cech w populacji generalnej na podstawie próby losowej, czyli bazując na danych. Taka analiza danych, a co za tym idzie opis zjawiska, to przecież też statystyka. Opisu, analizy czy wnioskowania dokonujemy na podstawie wspomnianych już danych, czyli zbioru informacji, a zatem w oparciu o statystyki. A jeśli ktoś zna jeszcze inne znaczenia statystyki, to najprawdopodobniej są one też powiązane z powyższymi.

Jak widać wiele się kryje za statystyką i naprawdę warto przyjrzeć się jej bliżej. Mnie osobiście najbardziej urzeka w niej to, jak w wielu naukach i dziedzinach życia ma zastosowanie.

 

Read in english

return to top