Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

TU BYŁ*M | dr Grzegorz Machnik

13.07.2022 - 14:10 aktualizacja 01.08.2022 - 08:48
Redakcja: magdakorbela
Tagi: balon, fizyka, informatyka, tu był*m

TU BYŁEM
Balon, 3000 stóp nad ziemią – Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia


Jesteśmy ciekawi świata. Lubimy się tym chwalić. I lubimy zostawiać po sobie jakiś ślad: TU BYŁEM/TU BYŁAM piszemy w różnych miejscach na świecie albo (co jest mniej inwazyjne dla krajobrazu) robimy sobie tam zdjęcia.

 My też byliśmy! Gdzie? Zapraszamy do lektury cyklu z podróży naukowych.

dr GRZEGORZ MACHNIK
adiunkt, informatyka
wyświetl publikacje


 


Balon

Lot balonem nad Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią jest czymś magicznym, ale możliwość spełnienia swojego marzenia w balonie Uniwersytetu Śląskiego (ULKA) to prawdziwy unikat. Przekonał się o tym dr Grzegorz Machnik.
Filozofowie mówią, aby nie być nigdy pewnym, że świat który widzimy naszymi oczami, właśnie tak wygląda.
Dlatego tak bardzo sobie cenie kontakt ze studentami związanymi ze sztuką, którzy pozwalają mi spojrzeć na moją dziedzinę nauki (informatykę) z innej perspektywy, dzięki czemu widzę nieco większy horyzont. W tym przypadku również było niezwykle, ponieważ nie był to wyłącznie lot wykonany dla mojej przyjemności.
Podczas niego mogłem zobaczyć w jaki sposób bada się zawartość powietrza pod względem zanieczyszczeń oraz jego składu chemicznego na wysokości 3000 stóp. Zrozumiałem jak istotne jest pozyskanie tego typu danych i późniejsza ich analiza, która pozwala zrozumieć lepiej otaczający nas świat w mikro- i makroskali.
To jednak nie wszystko co mi zaproponowano. Prawdopodobnie, w odróżnieniu od lotów komercyjnych, mogłem wesprzeć zespół podczas napełniania balonu, a następnie jego składania po wylądowaniu. Mogłem podziwiać kunszt pilota, który jest utytułowanym ekspertem w tej dziedzinie. Nawiązałem również kontakt z naukowcami z zupełnie innej dziedziny nauki.
Ostatnim elementem tej nadzwyczajnej układanki, ale i najważniejszym był fakt, że opisaną przygodę mogłem przeżyć dzięki wsparciu Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Cieszę się, że Uniwersytet Śląski w Katowicach pozwolił na realizację mojego marzenia i wystawił tę atrakcję na aukcję.

Tekst i fotografie: Grzegorz Machnik

return to top