Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Nauka | Moja pasja – dr hab. Beata Zielosko, prof. UŚ

19.12.2022 - 11:00 aktualizacja 19.12.2022 - 11:13
Redakcja: magdakorbela
Tagi: informatyka, nauka moja pasja, pasja

Jeżeli nauka i praca w zespole = szersze horyzonty

Nauka może odbywać się w zaciszu gabinetu lub laboratorium i jest to dobre. A gdy danym tematem zajmą się ODPOWIEDNIE osoby, wtedy nauką nie będzie tylko suma ich badań. O zmianie perspektywy oraz nawiązywanie kontaktów, które wpływają na decyzję pisze dr hab. Beata Zielosko, prof. UŚ z Instytutu Informatyki.

Życzymy zaskakującej lektury.

NAUKA | MOJA PASJA


Nauka – według definicji ze Słownika Języka Polskiego to ogół wiedzy ludzkiej ułożonej w system zagadnień, ale także zespół poglądów stanowiących usystematyzowaną całość i wchodzących w skład określonej dyscypliny badawczej.
Nauka to także czynność: uczenie się czegoś lub uczenie kogoś.
Zapraszamy do lektury cyklu Nauka | Moja Pasja, w którym nasi badacze prezentują, nad czym pracują oraz pokazują, że nauka i proces badawczy mogą wciągnąć na dobre.

dr hab. BEATA ZIELOSKO, prof. UŚ
Instytut Informatykifot. archiwum prywatne


Nauka – moja pasja.

Czytając poprzednie zdanie, na myśl przychodzą mi osoby, miejsca, skojarzenia, refleksje.

Zacznijmy od tych ostatnich.

Życie każdego człowieka to zbiór pewnych zdarzeń, emocji oraz decyzji podejmowanych w oparciu o reguły, które budujemy na bazie własnych doświadczeń wraz z upływem lat. To także ciągłe poszukiwanie i odkrywanie oraz znajdowanie odpowiedzi na nieustannie pojawiające się nowe pytania.

Wierzę, że każdy człowiek jest niepowtarzalny, choćby przez fakt, że otrzymał wiele talentów i zdolności, by swoją drogę życia przejść w unikalny i jedyny sposób. Aby więc mówić o pasji, trzeba zacząć wydobywać wspomniane talenty i pozyskiwać zdolności, używając ich w taki sposób, by służyły ludziom do pomnażania tego, co dobre w świecie, w którym żyjemy. Nie zawsze jest to proste, łatwe i przyjemne. Sama się o tym niejednokrotnie przekonałam. Dlatego z pasją kojarzą mi się również praca, determinacja, ale także satysfakcja, dzięki której to wszystko, co robię i czym żyję, ma sens.

To co połączyło w moim przypadku pasję z nauką, rozpoczęło się w szkole średniej. Wiedziałam, że chcę się dalej rozwijać i myśl o kontynowaniu nauki w ramach studiów była naturalną decyzją. Wybór informatyki był zbieżny z zainteresowaniami w kierunku nauk ścisłych. Będąc na ostatnim roku studiów magisterskich, rozpoczęłam pracę na uczelni, dzięki czemu mogłam od tej pory dzielić się swoją wiedzą ze studentami. Zmiana perspektywy była ciekawym i satysfakcjonującym doświadczeniem, otwierającym jednocześnie nowe możliwości i poszerzającym naukowe horyzonty.

W trakcie pracy na uczelni spotkałam przyszłego promotora swojej pracy doktorskiej. Ten niezwykły człowiek przez wiele lat cierpliwie pokazywał mi, czym jest praca naukowa i jak może być fascynująca. W jaki sposób zwykłe dane odkrywają przed nami zupełnie nowe możliwości i tworzą nowe wymiary i reprezentacje wiedzy. No bo przecież czym są reguły decyzyjne? To proste, krótkie zdania np.

„Jeśli temperatura >38 i kaszel=suchy to przeziębienie=tak”.

Ich sztandarowym przykładem zastosowań są różnego rodzaju systemy wspomagania decyzji wykorzystywane w medycynie, jak podano w przykładzie, ale także w każdym innym obszarze zastosowań, gdzie analiza zbiorów danych pod kątem odkrywania nowej wiedzy, właściwości reguł i ich powiązań z innymi obiektami jest ważnym zagadnieniem. Odniesienie tego do praktycznych, znanych z życia przykładów jest czymś, co wzbudza ciekawość i pokazuje, jak bogata jest rzeczywistość, która nas otacza.

Po doktoracie pojawiła się możliwość pracy w King Abdullah University of Science and Technology (Arabia Saudyjska) w charakterze senior research scientist. Możliwość współpracy z międzynarodową grupą naukowców pozwoliła mi skupić się na pracy naukowej i zdobyć nowe doświadczenie. Ten czas wytężonej pracy znacznie poszerzył spektrum badanych przeze mnie zagadnień naukowych. To był bardzo ważny okres w mojej przygodzie z Nauką, która trwa po dziś dzień. To również nauczyło mnie, jak ważna jest dobra współpraca w zespole badawczym, w którym wspólnie dążymy do osiągnięcia określonego celu. Nauka daje ogromne możliwości do rozwoju swoich zainteresowań i przekształcania ich w pasje. To jednak nie byłoby możliwe gdyby na mojej drodze zawodowej nie pojawiły się te wszystkie, ważne dla mnie Osoby, które ostatecznie sprawiły, że Nauka stała się moją pasją. I za to wsparcie tym wszystkim Osobom dziękuję.

Read in english

return to top