Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Mini-Konferencja Naukowa „Inżynierskie inspiracje” | Młodzi mechatronicy z Raciborza na Uniwersytecie Śląskim

14.04.2025 - 08:00 aktualizacja 14.04.2025 - 10:59
Redakcja: jp

|tekst i zdjęcia: Agnieszka Nowak-Brzezińska, Edyta Sierka|

W dniu 9 kwietnia 2025 r. na Wydziale Nauk Ścisłych i Technicznych w Chorzowie odbyła się Mini-Konferencja Naukowa „Inżynierskie inspiracje„. Organizatorami wydarzenia był Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych we współpracy z Kolegium Indywidualnych Studiów Międzyobszarowych.

Gościliśmy 50 uczniów Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 w Raciborzu wraz z Dyrektorem dr. Sławomirem Janowskim. Wydarzenie otworzył Dziekan Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych dr hab. Seweryn Kowalski, prof. UŚ.

Uczniowie wysłuchali dwóch wykładów wygłoszonych przez prof. dra hab. Roberta Musioła i dr hab. Edytę Sierkę, prof. UŚ, w których biologia przeplatała się z chemią, a obie były wspierane techniką. Wykłady z chemii i biologii są ważne dla uczniów klas inżynierskich z kilku istotnych powodów, nawet jeśli na pierwszy rzut oka mogą się wydawać mniej związane z typowo technicznymi dziedzinami. Chemia i biologia uczą logicznego myślenia, analizy danych, pracy eksperymentalnej, czyli umiejętności przydatnych w każdej dziedzinie inżynierii. Dzięki nim uczniowie uczą się dostrzegać związki przyczynowo-skutkowe i wykorzystywać naukę do rozwiązywania rzeczywistych problemów. Dzisiejsze innowacje powstają na styku dziedzin: nanotechnologii (łączy chemię, fizykę i inżynierię), biotechnologii (łączy biologię, chemię i technologię produkcji) a także zrównoważonego rozwoju (wymaga wiedzy z biologii, chemii, ekonomii i inżynierii).

Po przerwie „z kanapką”, swój projekt dyplomowy zaprezentował absolwent Kolegium ISM mgr inż. Mateusz Nawrot, który ukończył studia na dwóch kierunkach: przedsiębiorczość i inżynieria biomedyczna.

Kolejnym punktem programu buło zwiedzanie chemicznych i fizycznych laboratoriów, które wzbudziły zachwyt. Na koniec uczestnicy otrzymali certyfikaty potwierdzające uczestnictwo w konferencji.

mgr inż. Mateusz Nawrot, dr hab. Edyta Sierka, prof. UŚ, prof. dr hab. Robert Musioł
dr hab. Seweryn Kowalski, prof. UŚ
prof. dr hab. Rober Musioł
Uczniowie CKZiU nr 2 w Raciborzu
return to top