Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Espresso z ekspertami! | Wykład dra hab. Jacka Szczytko

04.06.2024 - 09:50, aktualizacja 07.06.2024 - 14:13
Redakcja: jp
Tagi: fizyka, fizyka kwantowa, matematyka, przyroda

Espresso z ekspertami! – inspirujące spotkania młodych z mistrzami nauki.

Serdecznie zapraszamy na cykl popularnonaukowych wykładów o tematyce nauk ścisłych i technicznych. Prelekcje skierowane są do wszystkich zainteresowanych – studentów, uczniów oraz pasjonatów nauki. Głównym celem wykładów jest zachęcenie uczestników do poznawania fascynującego świata nauk ścisłych oraz poszerzenia ich dotychczasowej wiedzy. Podczas wykładów wystąpią zarówno wybitni naukowcy, którzy podzielą się najnowszymi odkryciami w dziedzinach:  fizyki, informatyki i chemii, jak i znani popularyzatorzy nauki, którzy przystępnie zaprezentują ciekawe tematy.

Wydarzenie realizowane jest w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024, w paśmie Miasto-Region-Akademia. Wydarzenie jest dofinansowane ze środków Województwa Śląskiego – Współorganizatora Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.

dr hab. Jacek Szczytko, prof. UW | Fot. Mirek Kazimierczak

O czym będzie wykład?

Trochę o matematyce.

Trochę o komputerach.

Trochę o fizyce.

Fizyk przewiduje przyszłość! Realność, wolna wola i takie tam.

Prawa natury zapisane są językiem matematyki. Każdy element naszego Wszechświata musi spełniać zasady takie jak: zachowanie ładunku, zachowanie energii, pędu, zasada nieoznaczoności itp. Wszystkie te zasady są zapisane w postaci jakiś równań matematycznych. Czy to znaczy, że zawsze, w każdej sytuacji, takie równania potrafimy obliczyć? Albo inaczej: czy znając wszystkie równania przyrody i dysponując komputerem o nieograniczonych możliwościach moglibyśmy zasymulować nasz świat, przewidzieć przyszłość – i czy jest wtedy miejsce na naszą wolną wolę, skoro ona też musi podlegać matematycznym równaniom?

Serdecznie zapraszamy na opowieść o tym, jak wyglądają w przyrodzie zjawiska, które dzieją się zupełnie bez powodu (a dają się opisać matematycznie) oraz w jaki sposób mechanika kwantowa zmieniła nasz pogląd o tym, czy obiekty fizyczne są realne (mają dobrze określone właściwości niezależnie od tego, czy je obserwujemy) i lokalne (odległe obiekty są od siebie niezależne).

I dlaczego myślenie jest nieobliczalne.

Dr hab. Jacek Szczytko

Absolwent Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, stypendysta Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Po powrocie z 3 letniego stażu w École Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL, Szwajcaria, 2001-2004) zorganizował na Uniwersytecie Warszawskim nowy kierunek studiów „Inżynierię nanostruktur”, łączący chemię i fizykę. Od 2021 r. są to już studia 7‑mio semestralne „Nanoinżynieria” dające tytuł inżyniera. Pracuje na Wydziale Fizyki UW, zawodowo zajmuje się nanotechnologią, mechaniką kwantową i optyką, opiekuje się dwoma specjalistycznymi laboratoriami: magnetometrii i laboratorium polarytonowym. Jego pasją jest technika, zwłaszcza zastosowania mechaniki kwantowej i nanotechnologii w życiu codziennym. Wykład dr Szczytko „Jak TO działa? Urządzenia kwantowe” jest jednym najpopularniejszych wykładów ogólnouniwersyteckich na UW. Obecnie prowadzi wiele wykładów kursowych (można wyszukać w Internecie „Jacek Szczytko” lub wejść na stronę http://www.fuw.edu.pl/~szczytko).

Jego prace naukowe można znaleźć w Science, Physical Review Letters, Light Science & Applications, Optica, JACS i w wielu innych prestiżowych czasopismach naukowych. Od 2020 r. jest koordynatorem projektu europejskiego FET-Open „TopoLight”, w którego skład wchodzi IBM Zurich, Institute Pascal CNRS, Wojskowa Akademia Techniczna i University of Southampton.

Oprócz prac naukowych zajmuje się popularyzacją nauki i promowaniem nowych technologii. Jeszcze w czasach doktoratu, czyli pod koniec lat 90-tych, pracował w projekcie „Internet dla Szkół” i napisał 4 podręczniki do obsługi programów sieciowych. Od dekady opiekuje się Studenckim Kołem Naukowym „Nanorurki” i jest kierownikiem „Nanoinżynierii”.

return to top