Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych

Espresso z ekspertami! | Wykład redaktora Wiktora Niedzickiego

07.06.2024 - 15:29, aktualizacja 21.06.2024 - 12:34
Redakcja: jp

Espresso z ekspertami! – inspirujące spotkania młodych z mistrzami nauki.

Serdecznie zapraszamy na cykl popularnonaukowych wykładów o tematyce nauk ścisłych i technicznych. Prelekcje skierowane są do wszystkich zainteresowanych – studentów, uczniów oraz pasjonatów nauki. Głównym celem wykładów jest zachęcenie uczestników do poznawania fascynującego świata nauk ścisłych oraz poszerzenia ich dotychczasowej wiedzy. Podczas wykładów wystąpią zarówno wybitni naukowcy, którzy podzielą się najnowszymi odkryciami w dziedzinach:  fizyki, informatyki i chemii, jak i znani popularyzatorzy nauki, którzy przystępnie zaprezentują ciekawe tematy.

Wydarzenie realizowane jest w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024, w paśmie Miasto-Region-Akademia. Wydarzenie jest dofinansowane ze środków Województwa Śląskiego – Współorganizatora Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.

Inteligentne materiały

Inteligencja, sztuczna inteligencja czy inteligentne materiały. Czy nowe opracowania naukowców mogą „same” realizować zadania? Czy same potrafią „leczyć” swoje uszkodzenia, wykrywać zagrożenie, dbać o nasze zdrowie?

Od materiałów chroniących przed pożarem lub wykrywających nadlatujący samolot, do takich, które żołnierzowi na polu walki pozwalają się ukryć. Od butów, które zapewniają nam wygodę do okien, które dbają o nasz komfort cieplny i poziom oświetlenia w mieszkaniu.

Redaktor Wiktor Niedzicki

O sobie: Mówią o mnie, że jestem pasjonatem. Że dla ciekawego ujęcia filmowego potrafię jechać na drugi koniec świata. Że dla obejrzenia niezwykłego doświadczenia mogę poświęcić cały tydzień. To prawda. Swoją pasją chciałbym obdzielić wszystkich. Pragnę pokazać piękno nauki i wiedzę wybitnych naukowców. Chcę przekonać odbiorców, że każdy może przeżyć niezwykłą przygodę – wystarczy ciekawość. Moje programy, publikacje i pokazy są maleńkim pomnikiem ku chwale polskich naukowców.

Redaktor Wiktor Niedzicki współpracuje z Wydziałem Nauk Ścisłych i Technicznych od dłuższego czasu. Więcej o wspólpracy na stronie: https://us.edu.pl/wydzial…/popularyzacja-nauki

Zdjęcia: Oliwia Starczewska i Agata Kołodziejczyk