Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

30.11.2022 r. Wykład „Mój inteligentny Dom”

21.11.2022 - 12:01, aktualizacja 01.12.2022 - 13:41
Redakcja: magdakorbela

Z najlepszymi przez naukę – Wykłady popularnonaukowe

Zapraszamy na wykład pod tytułem Mój inteligentny Dom, który wygłosi dr hab. inż. Lucjan Kozielski.

Kiedy: 30 listopada (środa) 2022 roku o godzinie 9:45

Gdzie: Sala audytoryjna P/0/05
Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego
ul. 75. Pułku Piechoty 1A, 41-500 Chorzów

Zapisz się!

Wykład bezpłatny, a liczba miejsc ograniczona

Opis wykładu
Nowe inteligentne budynki będą wymagać od odbiorców nowych kompetencji, w tym także podstawowych umiejętności programistycznych. Bez nich ludzie mogą się stać tylko ich biernymi użytkownikami, nie rozumiejącymi cyfrowego mieszkania i podatnymi na z nim związane zagrożenia!

Podstawą Inteligentnego domu jest tzw. Internet Rzeczy (ang. Internet of Things, IoT) czyli koncepcja przedmiotów połączonych w sieć, które mogą się komunikować między sobą i z którymi skomunikować mogą się też sami użytkownicy. Choć może to brzmieć jak coś niezwykle złożonego i zagmatwanego, w rzeczywistości (pomijając technologiczny aspekt całego przedsięwzięcia) jest to proste.

Jedną z grup materiałów inteligentnych są materiały zmieniające swój kształt a wśród nich stopy z pamięcią kształtu. W materiałach tych występują jedno-kierunkowy efekt pamięci kształtu, dwu-kierunkowy efekt pamięci kształtu oraz efekt pseudosprężystości. Spowodowane są przemianą strukturalną zachodzącą w materiale pod wpływem zmiany temperatury bądź zewnętrznego naprężenia tzw. odwracalną, termosprężystą przemianą martenzytyczną.  Podczas wykładu omówiony zostanie mechanizm efektów pamięci kształtu oraz przedstawione będą różnorodne przykłady zastosowań tych materiałów od najprostszych np. klamry do łączenia złamanych kości po bardziej spektakularne np. w łazikach wykorzystywanych przez NASA do badań powierzchni Marsa.

Więcej informacji o projekcie na stronie.

logo projektu pin us

Projekt dofinansowano w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministerstwa Edukacji i Nauki

return to top