Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych

29.11.2023 r. | Z najlepszymi przez naukę – wykłady popularnonaukowe | projekt PINUŚ

15.11.2023 - 10:39, aktualizacja 28.11.2023 - 09:58
Redakcja: jp

Zapraszamy na wykład pod tytułem „Proporcjonalność, czy zawsze jest taka prosta?” który wygłosi dr Łukasz Dawidowski.
Kiedy: 29 listopada 2023 roku o godzinie 9:45
Gdzie: Sala audytoryjna P/0/05
Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego
ul. 75. Pułku Piechoty 1A, 41-500 Chorzów

Zapisz się!

Opis wykładu
Proporcjonalność, jak cała matematyka, jest prosta… I znamy wiele wartości, które są właśnie wprost proporcjonalne: cena za koszyk jabłek jest proporcjonalna do ich liczby, liczba lekcji danego dnia do czasu spędzonego w szkole. Takich przykładów moglibyśmy podawać bardzo dużo. Jednak, czy zawsze jest to takie proste? W trakcie zajęć wejdziemy w świat wielkości, które są proporcjonalne, ale nie wprost proporcjonalne, ale odwrotnie. Spróbujemy podać ich przykłady i przekonać się, że jest ich całkiem dużo.
Wykład bezpłatny, a liczba miejsc ograniczona

Zapraszamy na wykład pod tytułem „Krótki, krótszy, najkrótszy – o generowaniu krótkich impulsów świetlnych i Nagrodzie Nobla z fizyki w 2023 roku” który wygłosi dr hab. Paweł Zajdel, prof. UŚ.
Kiedy: 29 listopada 2023 roku o godzinie 11:00
Gdzie: Sala audytoryjna P/0/05
Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego
ul. 75. Pułku Piechoty 1A, 41-500 Chorzów

Zapisz się!

Opis wykładu
Pomiar czasu jest podstawą, na której oparto nową definicję układu jednostek SI. O ile w codziennym życiu 1 sekunda wydaje się być miarą dostatecznie krótką, to dla fizyków i chemików badających świat atomów i molekuł jest ona ogromna i niepraktyczna. W świecie mikro i nano odstępy czasu, jak i odpowiadające im odległości przebywane przez światło, wymagają pomiarów w przedziałach czasu rzędu milion milionów milionów (1018) krótszych od 1 sekundy.
Wytwarzanie tak krótkich impulsów świetlnych pozwalałoby w teorii na pomiary czasu trwania reakcji chemicznych i zjawisk fizycznych w skali atomowej. Za pionierskie prace w tej dziedzinie przyznano w 2023 roku Nagrodę Nobla z fizyki [1]. Otrzymało ją troje fizyków Anne L’Huillier, Pierre Agostini i Ferenc Krausz. Podczas wykładu „krótko, krócej, najkrócej”, zostaną zaprezentowane odkrycia, które stały się podstawą do przyznania tej nagrody.
Wykład bezpłatny, a liczba miejsc ograniczona

[1] https://us.edu.pl/nagroda-nobla-2023-za-metody-eksperymentalne-do-badania-dynamiki-elektronow-w-materii/

Projekt dofinansowano w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministerstwa Edukacji i Nauki