Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych

Redakcja: jp

|tekst: Iwona Kantorysińska|
|zdjęcia: Edyta Szałabska-Buczek, źródło: Baczyn Sosnowiec|

Podpisana w listopadzie 2022 r. umowa o współpracy dydaktycznej pomiędzy Wydziałem Nauk Ścisłych i Technicznych oraz Zespołem Szkół Ogólnokształcących nr 14 im. K.K. Baczyńskiego w Sosnowcu umożliwiła uczniom szkoły udział w wybranych zajęciach prowadzonych w laboratoriach naszego wydziału w Sosnowcu przy ul. Żytniej 12. Pierwsze zajęcia, na których gościliśmy uczniów z Baczyna, odbyły się w listopadzie 2022 r. Młodzież uczestniczyła wtedy w warsztatach „Barwna chemia”, przygotowanych przez Panią dr Katarzynę Osińską oraz w zajęciach „I ty możesz zostać programistą – mikrokontrolery Arduino” przygotowanych przez dr Jolantę Makowską.

Ten pierwszy kontakt uczniów z pracownikami naszego wydziału był dla obu stron bardzo interesujący i przyczynił się do pogłębienia współpracy i częstszych wzajemnych spotkań. Pozwolił uczniom nie tylko pogłębić wiedzę, ale również przybliżył – być może przyszłym studentom – charakter i specyfikę zajęć na wyższej uczelni.

Kolejna wizyta uczniów z VII LO odbyła się w dniu 26 maja. Po raz kolejny młodzież mogła uczestniczyć w zajęciach w laboratorium chemicznym. Tym razem tematem warsztatów były „Reakcje chemiczne” – prowadzone pod czujnym okiem dr Katarzyny Osińskiej i dr Małgorzaty Płońskiej. Równolegle do warsztatów chemicznych odbywały się zajęcia z robotyki „Robot jeżdżący – programowanie LEGO MINDSTORMS”, które prowadziła dr Jolanta Makowska

Zwieńczeniem naszych wzajemnych tegorocznych kontaktów były zajęcia w laboratorium chemicznym przeprowadzone przez dr Katarzynę Osińską i dr Małgorzatę Płońska w dniu 2 czerwca br. Młodzież wykonywała różne doświadczenia chemiczne, dowiedziała się na czym polega dyfuzja i chromatografia, a także, jakie są typy reakcji chemicznych – świetnie się przy tym bawiąc. Było ciekawie, barwnie i wiele się działo.

Zachęcamy do obejrzenia fotogalerii. Autorką barwnej relacji z pobytu uczniów VII LO im. K.K.Baczyńskiego jest Pani mgr Edyta Szałabska-Buczek pełniąca rolę koordynatora ds. współpracy VII LO z naszym wydziałem.

trójka osób w laboratorium chemicznym
Uczniowie VII LO w Sosnowcu na zajęciach z chemii na Wydziale nauk Ścisłych i Technicznych | Fot. E.Szałabska-Buczek
dwie uczennice wykonuję doświadczenie, wydobywa się ogień i dym
uczeń w laboratorium chemicznym