Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Kształcenie dla przyszłości | Podsumowanie roku akademickiego 2023/2024

24.07.2024 - 12:52, aktualizacja 24.07.2024 - 13:18
Redakcja: jp

tekst:
Iwona Kantorysińska – koordynator ds. współpracy ze szkołami
dr hab. Agnieszka Nowak-Brzezińska, prof. UŚ – prodziekan ds. promocji i rozwoju

To już pełnia wakacyjnego sezonu, pora zatem na podsumowanie tegorocznych działań w ramach „Kształcenia dla Przyszłości”. Z dumą możemy ogłosić, że i w minionym roku szkolnym pracownicy WNST zapewnili dzieciom i młodzieży naszego regionu solidną dawkę wiedzy teoretycznej i praktycznej z przedmiotów ścisłych, przekazując ją w postaci ciekawych, inspirujących, a niejednokrotnie i zabawnych wykładów, warsztatów czy doświadczeń naukowych. Te wyjątkowe spotkania naszych pracowników z dziećmi i młodzieżą ze szkól podstawowych i średnich wyróżniają się tym, że nie tylko uczą i rozbudzają naturalną ciekawość oraz kreatywność uczestników, ale na długo zapadają im w pamięć i zachęcają do samodzielnego pogłębiania wiedzy.

Pierwsze zajęcia dla uczniów w roku szkolnym 2023/24  przeprowadziła Pani dr inż. Patrycja Osak. Ich uczestnikami były dzieci z klasy 2-iej (akademickiej) w SP nr 37 w Katowicach. „Warsztaty małego naukowca” stanowiły połączenie chemii, fizyki i inżynierii materiałowej i miały na celu w  przyjemny sposób przybliżyć dzieci do nauki. Należy podkreślić, że uczniowie tej właśnie klasy objęci są opieką merytoryczną naszego wydziału i realizują autorski program, którego istotą jest uwzględnienie właściwych dla dzieci w tym wieku potrzeb poznawczych oraz intuicji matematycznych. Miesiąc później, w grudniu 2023 r., dzieci uczestniczyły w kolejnych warsztatach, które przygotowała dla nich dr hab. Katarzyna Merkel. Tym razem dzieci odkrywały „Magiczny świat dyfuzji i osmozy”.

Młodzież zapraszana była również do naszych pracowni i laboratoriów. Pierwsi odwiedzili nas uczniowie z I LO im. M. Kopernika w Będzinie i pod bacznym okiem dr Jolanty Sobery zgłębiali tajniki programowania. W tym samym czasie druga grupa uczniów z uwagą słuchała dr Katarzyny Miś, która prezentowała im zagadnienia z logiki rozmytej i jej zastosowania.

W listopadzie i grudniu 2023 r. ponownie odwiedziła nas młodzież VII LO im. K. K. Baczyńskiego w Sosnowcu. W czasie gdy jedna grupa uczniów zgłębiała wiedzę z zakresu chemii i wykonywała doświadczenia z kwasów i wodorotlenków, które przygotowała dla nich dr Katarzyna Osińska, druga uczestniczyła w warsztatach „Robotyka z LEGO MINDSTORMS” prowadzonych przez dr Jolantę Makowską.

Podpisana w listopadzie 2022 r. „Umowa o współpracy dydaktycznej ze szkołą”, tj. między WNST a Zespołem Szkól Ogólnokształcących nr 14 im. K.K. Baczyńskiego w Sosnowcu, umożliwia częste kontakty uczniów i nauczycieli tej szkoły z pracownikami naszego wydziału. W szkole kilkukrotnie gościł prof. dr hab. Robert Musioł, którego młodzież darzy szczególnym szacunkiem i estymą i którego wykłady cieszą się ogromną popularnością. Trudno się zresztą dziwić skoro Pan Profesor potrafi niezwykle ciekawie omawiać chemię między nami – biochemia uczuć i więzi interdyscyplinarnych, innym razem koncentruje się na alchemii piwa, by przy kolejnym spotkaniu mówić o terapiach przeciwnowotworowych.  W tej szkole gościli również dr inż. Piotr Duda prezentując wykład „Druk 3D w przeciwdziałaniu COVID-19 i w służbie zdrowia” oraz dr inż. Szymon Sikorski z wykładem „Skanowanie 3D w zastosowaniach medycznych”. Szkołę odwiedził również Pan prof. dr hab. Sebastian Pawlus i wygłosił wykład pt. „Lanie wody na temat wody”.

W lutym 2024 r. w sosnowieckim Zespole Szkól Elektronicznych i Informatycznych odbył się kolejny Dzień Nauki, w czasie którego nasz wydział reprezentowali dr inż. Przemysław Kudłacik, prezentując wykład „Sztuczna inteligencja – stan obecny i trendy rozwoju” oraz dr inż. Piotr Duda prezentując swój wykład o druku 3D.

W marcu odwiedziła nas młodzież z Zespołu Szkól nr 2 w Rudzie Śląskiej. Uczniowie wzięli udział w wykładzie Pani dr Anny Brzeskiej „Starożytne porachunki”. W kwietniu kolejna grupa młodzieży mogła wziąć udział w wykładzie przygotowanym również przez dr A. Brzeską pt. „Policjanci vs. Złodzieje, czyli teoria gier w kontrataku”. Natomiast do Sosnowca do Instytutu Informatyki przyjechali  uczniowie z tyskiego Zespołu Szkól nr 4, by uczestniczyć w zorganizowanych dla nich przez dr inż. P. Kudłacika i dr inż. T. Wesołowskiego warsztatach „Tworzenie bazowych aplikacji internetowych”.

Do Chorzowa, do Technikum Mechaniczno-Elektrycznego im. N. Tesli udał się dwukrotnie dr inż. P. Kudłacik, by zaprezentować młodzieży 2 wykłady swojego autorstwa: „Aplikacje internetowe – od czego zacząć i jak zaplanować rozwój” oraz „Kryptowaluty i technologia blockchain”.

Wiosenne spotkania z matematyką kontynuowała Pani dr Anna Szczerba-Zubek, prof. UŚ organizując dla uczniów z I LO im. A. Mickiewicza w Rudzie Śląskiej warsztaty pt. „VCBIURZDQLH …– kilka słów o szyfrowaniu”. Miesiąc później podobne warsztaty, tym razem dla młodzieży z będzińskiego LO im. M. Kopernika przeprowadziła Pani dr Katarzyna Miś – były to zajęcia w ramach IX Dnia Akademickiego organizowanego w tej szkole corocznie od roku 2016.

Kwiecień obfitował w spotkania naszych pracowników z uczniami i nauczycielami  wielu szkół naszego regionu. Po kilku latach przerwy gościliśmy w II LO im. E. Plater w Sosnowcu. Właśnie do tej znanej z wysokiego poziomu kształcenia szkoły udali się dr inż. Agnieszka Stróż z wykładem „Inżynieria materiałowa w służbie medycyny”, dr hab. Grzegorz Dercz, prof. UŚ z wykładem „Szukanie dziury w całym, czyli o kontroli jakości wyrobów” oraz dr Wojciech Gurdziel, który zaprezentował wykład pt. „Samoloty na prąd – przyszłość, czy ślepy zaułek lotnictwa”.

Pracownicy wydziału kolejny raz – czwarty z rzędu – wzięli udział w VI już  Festiwalu Akademickim w Zespole Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śląskim. Tym razem WNST reprezentowali dr inż. Patrycja Osak przedstawiając wykład „Energetyka wodorowa” i dr Wojciech Gurdziel, który w czasie swojego wykładu starał się odpowiedzieć na pytanie „Czy samolot doleci do celu?”

Pod koniec kwietnia w IX LO im. W. Szymborskiej w Sosnowcu został zorganizowany II Dzień z WNST, w czasie którego prawie wszyscy uczniowie szkoły mieli możliwość wzięcia udziału w wykładach i warsztatach zaproponowanych przez naszych pracowników – prof. dr hab. R. Musioła, prof. dr hab. S. Pawlusa, dr inż. P. Osak, dr W. Gurdziela i dr inż. P. Dudę. Dzięki materiałom promocyjnym zapewnionym przez Biuro Kandydata i Absolwenta UŚ, młodzież miała również możliwość zapoznania się z kierunkami kształcenia w Uniwersytecie Śląskim i poznać bliżej naszą uczelnię.

Wszystkie nasze wyżej wymienione działania mają na celu zwiększenie rozpoznawalności naszego wydziału i uczelni w środowisku szkolnym naszego regionu i poza jego granicami, budowanie prestiżu i przyczynienie się do wzrostu pozycji zarówno uczelni, jak i wydziału w renomowanych rankingach. Ufamy, że wspólny wysiłek wszystkich Państwa wzbogaci wiedzę uczniów, pozwoli im lepiej zaplanować dalszą ścieżkę edukacyjną i przyczyni się do rozbudzania ich aspiracji życiowych i spełniania marzeń.

Dziękujemy wszystkim pracownikom WNST, którzy aktywnie włączali się w promowanie i popularyzację nauki poprzez wygłaszanie wykładów i organizację warsztatów dla dzieci i młodzieży w ramach projektu „Kształcenie dla Przyszłości”. Dziękujemy za Państwa pracę i czas poświęcony na przygotowanie interesujących spotkań uczniów z nauką, za rozniecanie w nich ciekawości świata, ukazywanie piękna nauk ścisłych i dzielenie się swoimi pasjami. Mamy nadzieję, że Państwa działania przyczynią się do tego, że dzieci i młodzież z większym zapałem będą uczyć się przedmiotów ścisłych – w końcu to na tych własne naukach opiera się cywilizacja.

Życzymy Państwu udanego, letniego wypoczynku – wszak nie samą pracą człowiek żyje. Niech będzie to dla Państwa czas relaksu, radości i beztroski. Życzymy Państwu fantastycznych wakacyjnych przygód, poznawania nowych, ciekawych miejsc i ludzi.

Do zobaczenia we wrześniu!

return to top