Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych

Karol Białas ze stypendium Ministra Edukacji i Nauki za znaczące osiągnięcia na rok akademicki 2021/2022

11.04.2022 - 21:26 aktualizacja 12.04.2022 - 10:07
Redakcja: jp

Ministerstwo Edukacji i Nauki przyznało stypendia za znaczące osiągnięcia naukowe, artystyczne lub sportowe na rok akademicki 2021/2022. Wśród laureatów konkursu znalazł się Pan Karol Białas, student drugiego roku studiów na kierunku fizyka, specjalność Theoretical Physics, które realizuje na Wydziale Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego.

Pan Karol Białas realizuje badania naukowe z zakresu fizyki teoretycznej pod kierunkiem dra hab. Jakuba Spiechowicza, prof. UŚ, lidera Zespołu Fizyki Teoretycznej. Główny obszar badań Pana Białasa to nierównowagowa fizyka statystyczna, w szczególności badania dyfuzji i transportu w układach przestrzennie periodycznych pod wpływem losowych zaburzeń. Jego zainteresowania obejmują dynamikę nieliniową oraz procesy stochastyczne w fizyce – rozważana losowość pozwala często na zaobserwowanie ciekawych zachowań w pozornie bardzo prostych układach.

Wyniki badań Pana Białasa zostały opublikowane w wiodących czasopismach naukowych i zaprezentowane na konferencjach naukowych; mają duże konsekwencje dla zrozumienia zachowania dyfuzyjnego w warunkach braku równowagi termodynamicznej, charakterystycznego np. dla żywych komórek, w których to dyfuzja jest głównym mechanizmem transportowym.

Publikacje naukowe:

1. Białas, K., Spiechowicz, J.; Colossal Brownian yet non-Gaussian diffusion in a periodic potential: Impact of nonequilibrium noise amplitude statistics; Chaos, 2021, 31(12), 123107; https://doi.org/10.1063/5.0068039
  2. Białas, K., Łuczka, J., Hänggi, P., Spiechowicz, J.; Colossal Brownian yet non-Gaussian diffusion induced by nonequilibrium noise; Physical Review E, 2020, 102(4), 042121; https://doi.org/10.1103/PhysRevE.102.042121

Wystąpienia konferencyjne:

1. 47. Zjazd Fizyków Polskich w Bydgoszczy „Kolosalna brownowska, lecz niegaussowska dyfuzja wymuszona przez nierównowagowy szum”, poster
  2. GHOST Day: Applied Machine Learning Conference “Reconstruction of particle tracks using Deep Neural Networks and reconstruction of estimation errors”, poster

Stypendium Ministra Edukacji i Nauki dla studentów Pan Karol Białas otrzymał za publikację pt. „Colossal Brownian yet non-Gaussian diffusion induced by nonequilibrium noise”, w której prezentuje, że po zastąpieniu stałej siły siłą losową udało się uzyskać znaczne wzmocnienie dyfuzji.

Gratulujemy wyróżnienia i życzymy dalszych sukcesów naukowych.