Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych

30.09.2024 - 10:27 aktualizacja 30.09.2024 - 11:05
Redakcja: jp
Tagi: profesor

Z przyjemnością informujemy, że prof. dr hab. Dariusz Bochenek otrzymał tytuł naukowy profesora nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria materiałowa nadany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę postanowieniem z dnia 13 września 2024r.

Prof. dr hab. Dariusz Bochenek swoją karierę zawodową związał z inżynierią materiałową rozpoczynając pracę w Instytucie Problemów Techniki, a obecnie kontynuuje ją w Instytucie Inżynierii Materiałowej na Wydziale Nauk Ścisłych i Technicznych. Doktorat otrzymał w 2002 r. na ówczesnym Wydziale Techniki Uniwersytetu Śląskiego w dyscyplinie inżynieria materiałowa. Habilitację otrzymał na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie w 2012 r. również w dyscyplinie inżynieria materiałowa. Praca habilitacyjna dotyczyła obszaru technologii i badań multiferroicznej ceramiki na bazie PbFe1-xNbxO3.

Dalsza praca naukowa Pana Profesora dotyczyła głównie projektowania, otrzymywania i kompleksowych badań multiferroicznych materiałów kompozytowych oraz materiałów ceramicznych o funkcjonalnych właściwościach dla zastosowań w mikroelektronice i mikromechatronice. Badania naukowe obejmowały domieszkowane materiały ferroelektryczne, multiferroiczne i piezoelektryczne oraz ceramiczne materiały kompozytowe o ferroelektrycznych (piezoelektrycznych) i magnetycznych właściwościach.

Prof. dr hab. Dariusz Bochenek jest autorem (współautorem) wielu publikacji tematycznie związanych z inżynierią materiałową z obszaru technologii oraz kompleksowych i specjalistycznych badań materiałów ceramicznych o funkcjonalnych właściwościach. Jest członkiem zarządu Polskiego Towarzystwa Ceramicznego PTCr oraz członkiem Polskiego Towarzystwa Mikroskopii PTMi, Europejskiego Towarzystwa Mikroskopii (EMS) i Międzynarodowej Federacji Towarzystw Mikroskopii Elektronowej (IFSM).

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Wyświetl publikacje

prof. dr hab. Dariusz Bochenek | Fot. archiwum UŚ