Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Inauguracja roku akademickiego na Wydziale Nauk Ścisłych i Technicznych

22.09.2022 - 09:30, aktualizacja 29.09.2022 - 09:09
Redakcja: jp

Uroczysta inauguracja roku akademickiego na Wydziale Nauk Ścisłych i Technicznych odbędzie się 5 października 2022 roku o godz. 10.00 w Kampusie Chorzowskim (Chorzów, ul. 75. Pułku Piechoty 1A w auli P/0/05).

 W programie wydarzenia:

  • Przemówienie inauguracyjne Dziekana Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych prof. dr hab. Danuty Stróż,
  • Przemówienie Prorektor ds. kształcenia i studentów dr Katarzyny Tryndy, prof. UŚ,
  • Uroczysta immatrykulacja nowo przyjętych studentów,
  • Wykład inauguracyjny wygłosi prof. dr hab. Jerzy Dajka z Instytutu Fizyki im. Augusta Chełkowskiego na temat Kwantowa komunikacja: od splątania i teleportacji po kryptografię kwantową.

Streszczenie:
Komunikacja kwantowa, dziś rozwinięta już do stadium rozwiązań komercyjnych, jest sposobem wymiany informacji, którego bezpieczeństwo wywodzi się z najbardziej podstawowych praw przyrody.
Implementacja kwantowych kanałów komunikacyjnych jest naturalną alternatywą dla kryptografii post-kwantowej rozwijanej w odpowiedzi na potencjalne zagrożenia związane z atakiem z użyciem komputera kwantowego. Opowiem czym są kwantowe bity informacji (qubity) i dlaczego w ich opisie warto używać nieskończenie wielu wszechświatów, a także jak własności czysto kwantowe (takie jak splątanie) mogą inspirować rozwój kwantowych metod komunikacji (takich jak teleportacja), lub być pomocne w rozwiązaniu najstarszego z problemów kryptografii, którym jest bezpieczna wymiana tajnego klucza. Oprócz rozwiązań starych, powstałych w ostatniej dekadzie dwudziestego wieku, i świeższych rozwiązań komercyjnych, przedstawię rodzącą się w ostatnich latach, dla wielu kontrowersyjną, kwantową komunikację kontrfaktyczną, która wydaje się nie wymagać od stron komunikujących się wymiany fizycznego nośnika informacji. Spróbuję przekonać słuchaczy, że komunikacja kwantowa może być polem badawczym dla wielu dziedzin nauki: od najtwardszej matematyki i informatyki, przez fizykę i naukę o materiałach, po filozofię.

Notka biograficzna:
Jerzy Dajka, fizyk, zajmuje się podstawami i zastosowaniami komunikacji kwantowej (ze szczególnym upodobaniem do teleportacji), dynamiką kwantową oraz statystyczną analizą danych biomedycznych.

 

Wszystkich chętnych zapraszamy do wzięcia udziału w uroczystości.

return to top