Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych

Panel dyskusyjny – Energia dla wszystkich

20.12.2022 - 09:58, aktualizacja 10.01.2023 - 11:52
Redakcja: jp

W dniu 13 grudnia 2022 r. Instytut Fizyki im. A. Chełkowskiego wraz z katowickim oddziałem Polskiego Towarzystwa Fizycznego zorganizował wydarzenie pn. Energia dla wszystkich, podczas którego specjaliści z zakresu fizyki teoretycznej i doświadczalnej, a także nauk o ziemi  poruszali tematy szeroko rozumianej energii. Tematyka panelu jest związana  z uchwalonym przez Sejm RP rokiem 2022 jako rok Ignacego Łukasiewicza. Dwusetna rocznica urodzin patrona przemysłu naftowego i gazowniczego, ale też aktualna sytuacja energetyczna na świecie skłania wszystkich do przemyśleń na temat bezpieczeństwa energetycznego, ale też odpowiedzialnego i zrównoważonego rozwoju; czysta i dostępna energia jest niezbędna, ale przy jednoczesnym dbaniu o jakość życia, środowisko czy klimat.

Aktualna sytuacja energetyczna na świecie skłania wszystkich do przemyśleń na temat bezpieczeństwa energetycznego – temat czystych źródeł energii, ale też odpowiedzialnego rozwoju podjęli goście wydarzenia Energia dla wszystkich w ramach dyskusji panelowej moderowanej przez Prodziekana ds. badań naukowych i współpracy z zagranicą dr hab. Seweryna Kowalskiego, prof. UŚ.

Wydarzenie było zorganizowane stacjonarnie w Kampusie Chorzowskim. Wszystkich zainteresowanych, którzy nie mogli być obecni na wydarzeniu, zapraszamy do obejrzenia transmisji na kanale YouTube Uniwersytetu Śląskiego.

Dyskusja panelowa

• Szmo Kacprzak z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego,
  • dr Agnieszka Boetcher z Narodowego Centrum Badań Jądrowych
  • prof. Wacław Gudowski z Narodowego Centrum Badań Jądrowych, oraz Królewskiego Instytut Technologii (KTH) w Sztokholmie
  • dr hab. Sławomir Kędzior, Prof. UŚ z Instytut Nauk o Ziemi Wydziału Nauk Przyrodniczych
  • dr hab. Akadiusz Bubak, prof. UŚ z Instytutu Fizyki im. A. Chełkowskiego Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych.

Cykl wykładów o energetyce jądrowej

• dr hab. Arkadiusz Bubak, prof. UŚ pt. „Elektrownie jądrowe – jak działają”
  • dr Agnieszka Boettcher z Narodowego Centrum Badań Jądrowych pt. „Reaktor wysokotemperaturowy – charakterystyka i zastosowanie”
  • dr hab. Wacław Gudowski pt. “Energetyka jądrowa, duża i mała, w mikście energetycznym przyjaznym ludziom i środowisku”