home link współpraca Szkoły Kształcenie dla przyszłości Kształcenie dla przyszłości – inżynieria materiałowa
Propozycje wykładów z inżynierii materiałowej
Polimery, które zmieniły świat - czy ten plastic jest fan(...)
Polimery, które zmieniły świat - czy ten plastic jest fantastic?
- Autor: dr inż. Sylwia Golba
- Opis:
W trakcie wykładu porozmawiamy o otaczającym nas świecie, zajrzymy w głąb materiałów polimerowych i zastanowimy się, czy ich obecność nam się opłaca. - Czas trwania: 45 min.
Dlaczego z gumy można robić balony?
Dlaczego z gumy można robić balony?
- Autor: dr inż. Sylwia Golba
- Opis:
W trakcie wykładu zastanowimy się nad tym, dlaczego są materiały, które umieją wyginać śmiało ciało, a inne to sztywniacy? Czy sztywniaka można rozruszać? Jak smakuje opona i czy można ją polizać? Zapraszam – nie zrobimy Cię w balona. - Czas trwania: 45 min.
Czy materiał może być inteligentny?
Czy materiał może być inteligentny?
- Autor: dr inż. Sylwia Golba, dr Justyna Jurek-Suliga
- Opis:
W trakcie wykładu porozmawiamy o nowoczesnych materiałach, które wykazują niezwykłe właściwości i zastanowimy się, czy są one naprawdę inteligentne. Czy i jak zmierzyć tę ich mądrość? - Czas trwania: 45 min.
Na tropie sprawcy, czyli zagadki kryminalne z polimerem w ro(...)
Na tropie sprawcy, czyli zagadki kryminalne z polimerem w roli głównej
- Autor: dr Justyna Jurek-Suliga
- Opis:
W trakcie wykładu rozwikłamy zagadki kryminalistyczne, w których główną rolę grały materiały polimerowe. Kto i co? Gdzie i kiedy? I jak on to zrobił? - Czas trwania: 45 min.
Warsztaty „Zielona energia”
Warsztaty „Zielona energia”
- Autor: dr inż. Patrycja Osak
- Opis:
Tematyka warsztatów „zielonej energii” związana będzie z użyciem technologii produkcji materiałów inżynierskich do zastosowań w odnawialnych źródłach energii. Wspomnimy również o edukacji ekologicznej obejmującej powstawanie zielonego wodoru oraz generowanie energii słonecznej i wiatrowej. Podczas zajęć pokazane zostanie praktyczne wykorzystanie wodoru jako najbardziej pro-ekologicznego nośnika energii. Zaprezentujemy model samochodu, w którym tradycyjne paliwa (benzyna, olej napędowy, ropa naftowa) zostały zastąpione wodorem. - Czas trwania: 45 min.
Warsztaty „Inżynieria materiałowa w kuchni”
Warsztaty „Inżynieria materiałowa w kuchni”
- Autor: dr inż. Patrycja Osak
- Opis:
Z roku na rok powstają coraz to nowsze materiały inżynierskie, który wykorzystujemy w naszej kuchni. Zakup nowej patelni to czasem nie lada problem. Celem warsztatu jest zapoznanie słuchaczy z materiałami inżynierskimi stosowanymi na co dzień w naszej kuchni. Podczas warsztatów uczestnicy odkryją, dlaczego niektóre materiały wchodzą w reakcję z żywnością, dlaczego nie wszędzie można wykorzystać folię aluminiową oraz odkryjemy zagadkę polimerów w naszej kuchni. - Czas trwania: 45 min.
Warsztaty mikroskopowe
Warsztaty mikroskopowe
- Autor: dr inż. Patrycja Osak
- Opis:
Celem warsztatów jest przybliżenie dzieciom i młodzieży różnorodności świata w mikro. Podczas warsztatów uczniowie zapoznają się z budową mikroskopu, wykonają obserwacje mikroskopowe podstawowych preparatów oraz samodzielnie przeprowadzą obserwacje własnych preparatów. Nadrzędnym celem warsztatów jest zainspirowanie dzieci i młodzieży do baczniejszego obserwowania otaczającego nas świata oraz zainteresowanie przedmiotami ścisłymi. - Czas trwania: 45 min.
Energia wodorowa
Energia wodorowa
- Autor: dr inż. Patrycja Osak
- Opis:
Tematyka wykładu związana będzie z praktycznym wykorzystaniem wodoru jako najbardziej pro-ekologicznego nośnika energii. Przedstawiony zostanie model samochodu zaprojektowanego i wykonanego w USA, w którym tradycyjne paliwa (benzyna, olej napędowy, ropa naftowa) zostały zastąpione wodorem. Samochód taki zamiast tradycyjnych zbiorników posiada zbiorniki na wodór i wbudowane ogniwo paliwowe, które zamienia energię chemiczną wodoru na energię elektryczną. Wykład ma na celu prezentację budowy i zasady działania samochodów opartych o działanie ogniwa paliwowego, a także zapoznanie słuchaczy z zachodzącymi procesami, takimi jak: elektroliza wody, zasilanie za pomocą energii słonecznej i wodorowej, energia i konwersja energii czy wydajność energetyczna. Omówione zostaną podstawowe zasady dotyczące projektowania nowych materiałów dla potrzeb wysokowydajnych ogniw paliwowych i energetyki wodorowej, ze szczególnym uwzględnieniem nanomateriałów. - Czas trwania: 45 min. Zajęcia przeznaczone dla różnych grup wiekowych, od 4-tej klasy SP do młodzieży szkół ponadpodstawowych
Implanty przyszłości dla stomatologii
Implanty przyszłości dla stomatologii
- Autor: dr inż. Patrycja Osak
- Opis:
Współczesna stomatologia z każdym rokiem zyskuje nowe możliwości leczenia zębów i poprawy estetyki uśmiechu. Tematyka wykładu zaprezentuje wyniki prac naukowych związanych z udoskonalaniem obecnie stosowanych implantów dentystycznych, które zaspokoją wciąż rosnące wymagania pacjentów. Jakie prace podejmujemy, aby nowości stomatologiczne czekały już wkrótce na pacjentów w każdym gabinecie? Jak będzie wyglądała stomatologia przyszłości? Tematyka wykładu odpowie na każde z tych pytań. - Czas trwania: 45 min. Zajęcia przeznaczone dla młodzieży szkół ponadpodstawowych
Warsztaty małego naukowca
Warsztaty małego naukowca
- Autor: dr inż. Patrycja Osak
- Opis:
Warsztaty będą miały na celu w przyjemny sposób przybliżyć dzieci do nauki, gdyż w czasie ich trwania będą poruszane zagadnienia z zakresu chemii, fizyki i inżynierii materiałowej. Dzieci zapoznają się z cieczami nienewtonowskimi, poznają zasadę działania ekologicznej energii z ziemniaka oraz stworzą „pastę do zębów dla słonia”. Dzieci wyprawią również bal dla ducha, czyli będą dmuchały na świeczkę bez użycia ust. Pokaz uwieńczony zostanie stworzeniem cukrowych potworów za pomocą proszku do zadań specjalnych. A na koniec warsztatów. Dzieci zobaczą, jak wygląda szkielet człowieka. - Czas trwania: 45 min. Zajęcia przeznaczone dla przedszkolaków i dzieci z młodszych klas SP.
Czy samolot doleci do celu?
Czy samolot doleci do celu?
- Autor: dr Wojciech Gurdziel
- Opis:
Podczas wykładu zastanowimy się jakie elementy i części samolotu są najważniejsze z punktu widzenia bezpieczeństwa lotu samolotem. Do tych rozważań podejdziemy przez pryzmat budowy najważniejszego elementu samolotu, który pozwala mu się oderwać od ziemi i bezpiecznie na nią powrócić - Czas trwania: 45 min. Zajęcia przeznaczone dla przedszkolaków i dzieci z młodszych klas SP.
Samoloty na prąd. Przyszłość, czy ślepy zaułek lotnict(...)
Samoloty na prąd. Przyszłość, czy ślepy zaułek lotnictwa?
- Autor: dr Wojciech Gurdziel
- Opis:
W trakcie wykładu zostaną przybliżone słuchaczom nowoczesne kierunki rozwoju lotnictwa z naciskiem na poszukiwanie nowych źródeł zasilania jednostek latających. Zastanowimy się, czy idea samolotu zasilanego prądem elektrycznym ma sens. Jeśli odpowiedź będzie twierdząca, to odpowiemy na pytanie co się dzieje, aby praktycznie wykorzystać tę szansę na rozwój awiacji na świecie. - Czas trwania: 45 min.
Jak AI zmienia nasze życie?
Jak AI zmienia nasze życie?
- Autor: dr Wojciech Gurdziel
- Opis:
Podczas spotkania zastanowimy się nad rosnącym wpływem sztucznej inteligencji na codzienne funkcjonowanie społeczeństwa. AI, czyli sztuczna inteligencja, znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach – od automatyzacji pracy i produkcji, przez zaawansowaną diagnostykę medyczną, po inteligentne systemy transportowe. Zastanowimy się jak AI personalizuje nasze doświadczenia w handlu i rozrywce oraz wspiera edukację poprzez dostosowane do potrzeb uczniów programy nauczania. Spróbujemy się zastanowić nad zagadnieniami wyzwań etycznych, takich jak prywatność danych i zagrożenia związane z automatyzacją miejsc pracy. Analizując zarówno korzyści, jak i potencjalne zagrożenia, wywołamy refleksję nad odpowiedzialnym wykorzystaniem AI. Przedstawione zostaną także przyszłe kierunki rozwoju sztucznej inteligencji oraz jej możliwy wpływ na nasze życie i struktury społeczne w nadchodzących dekadach - Czas trwania: 45 min. Zajęcia przeznaczone dla uczniów klasy VIII SP oraz szkół średnich
„Szukanie dziury w całym" - czyli o kontroli jakości wyr(...)
„Szukanie dziury w całym" - czyli o kontroli jakości wyrobów i materiałów inżynierskich
- Autor: dr hab. Grzegorz Dercz, prof. UŚ
- Opis:
Przechadzając się po zakładzie pracy, szczególnie tej części produkcyjnej, co jakiś czas można usłyszeć: „…znów kontrola jakości jest niezadowolona i to nie wiadomo o co…”. Rodzi się pytanie: „No właśnie o co”? Otóż o jakość! Dział kontroli jakości pełni funkcję „strażnika” jakości materiałów i wyrobów, które nas otaczają. Wykład będzie ciekawą przygodą z inżynierią materiałową okraszoną różnymi, zaskakującymi niekiedy przykładami wad materiałów ujawnionych przy użyciu nieniszczących i niszczących metod kontroli jakości. - Czas trwania: 45 min.
Inżynieria materiałowa w służbie medycyny
Inżynieria materiałowa w służbie medycyny
- Autor: dr inż. Agnieszka Stróż
- Opis:
Współczesna medycyna zmienia się za sprawą nieustającego postępu w dziedzinie materiałów i technologii. Najnowsza Inżynieria Materiałowa wykorzystuje zaawansowane materiały i rozwiązania do projektowania innowacyjnych urządzeń medycznych, implantów oraz narzędzi diagnostycznych. Wykład będzie wędrówką po różnorakich rozwiązaniach materiałowych stosowanych w medycynie. Pokażemy, jak poprzez nowoczesne materiały,
w tym nano, oraz pomysły ich zastosowania w zakresie najnowszych zdobyczy technologii, inżynierowie mogą zaproponować rozwiązania, które są praktyczne, wytrzymałe, biozgodne oraz dostosowane do specyficznych potrzeb pacjentów. Dzięki temu możliwe jest poprawienie jakości opieki zdrowotnej, skrócenie czasu rekonwalescencji i zwiększenie skuteczności leczenia - Czas trwania: 45 min.