Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Proces dyplomowania

Strona poświęcona procesowi dyplomowania na I i II stopniu kształcenia. Podania studenckie związane z procesem dyplomowania znajdziesz na stronie: https://us.edu.pl/wydzial/wnst/studia/regulaminy.

Szczegółowe informacje dotyczące procesu składania prac dyplomowych znajdziesz w Archiwum Prac Dyplomowych

Akty normatywne

W Regulaminie Studiów:

Dobre praktyki pisania prac dyplomowychWskazówki do pisania prac dyplomowych

Regulamin dyplomowania

Studia I stopnia

Regulaminu dyplomowania dla kierunku informatyka stosowana

§1

Niniejszy regulamin jest uszczegółowieniem §§ 34-39 obowiązującego w Uniwersytecie Śląskim Regulaminu studiów.

§2

1. Po piątym semestrze nauki, student studiów pierwszego stopnia dokonuje wyboru promotora i uzgadnia z nim temat i zakres pracy.

2. Na dwóch ostatnich semestrach studiów student realizuje proseminarium, seminarium, pracownię inżynierską, które mają na celu przygotowanie studentów do samodzielnego zbadania tematu, korzystania z literatury, klarowne sformułowanie wyników oraz do ich publicznej prezentacji i dyskusji.

3. Na siódmym semestrze, pod kierunkiem promotora, student realizuje przedmiot praca dyplomowa, na którym rozwiązuje problem określony w temacie pracy. Wynikiem tych działań jest praca pisemna przygotowana w formie elektronicznej.

§3

1. Studia pierwszego stopnia na kierunku informatyka stosowana kończą się egzaminem dyplomowym.

2. Egzamin dyplomowy odbywa się przed powołaną przez dziekana komisją, w której skład wchodzą co najmniej trzy osoby. Przynajmniej jeden z członków komisji powinien posiadać stopień doktora habilitowanego lub tytuł profesora.

3. Dyplomant jest zobowiązany do udostępnienia do wglądu projektu dyplomowego recenzentowi przed terminem obrony.

4. Zakres egzaminu obejmuje prezentację pracy, dyskusję na jej temat oraz zagadnienia stanowiące załącznik do niniejszego regulaminu.

5. Na zakończenie egzaminu:

a) Komisja ustala cząstkowe oceny odpowiedzi na poszczególne pytania egzaminacyjne. Na podstawie tych ocen Komisja ustala ocenę z egzaminu dyplomowego.
b) Komisja ustala według zasad określonych w §39 Regulaminu studiów ostateczny wynik studiów.

6. Bezpośrednio po ustaleniu ocen komisja ogłasza je dyplomantowi.

Załącznik do Regulaminu dyplomowania na kierunki informatyka stosowana

Regulaminu dyplomowania dla kierunku matematyka

§1

Niniejszy regulamin jest uszczegółowieniem §§ 34, 35, 36, 37, 38, 39 obowiązującego w Uniwersytecie Śląskim Regulaminu studiów.

§2

1. Student zapisuje się na wybrane proseminarium, w terminie wyznaczonym przez Dziekana/Dyrektora kierunku, przy czym ostateczny termin wyznaczany jest nie później niż na koniec czwartego semestru studiów.
2. Na ostatnim roku studiów student realizuje proseminarium i seminarium dyplomowe, które ma na celu przygotowanie studentów do egzaminu dyplomowego przez wykształcenie umiejętności przedstawiania treści matematycznych w mowie i piśmie.
3. W trakcie seminarium każdy student przygotowuje pracę pisemną stanowiącą samodzielne opracowanie tematu wskazanego przez prowadzącego seminarium. Opracowanie to powinno być przygotowane zgodnie z zasadami powszechnie stosowanymi w trakcie edycji tekstów matematycznych.
4. Warunkiem koniecznym zaliczenia seminarium dyplomowego jest pozytywna ocena przez prowadzącego pracy pisemnej studenta.

§3

1. Studia matematyczne pierwszego stopnia kończą się egzaminem dyplomowym.
2. Egzamin dyplomowy odbywa się przed powołaną przez dziekana komisją, w której skład wchodzą co najmniej trzy osoby. Przynajmniej jeden z członków komisji powinien posiadać stopień doktora habilitowanego lub tytuł profesora.
3. Zakres egzaminu obejmuje zagadnienia z zakresu ustalonego w §4 niniejszego regulaminu. W szczególności dotyczy treści pracy pisemnej przygotowanej przez dyplomanta w ramach seminarium dyplomowego.
4. Na zakończenie egzaminu:

a) Komisja ustala cząstkowe oceny odpowiedzi na poszczególne pytania egzaminacyjne. Na podstawie tych ocen Komisja ustala ocenę z egzaminu dyplomowego.
b) Komisja ustala według zasad określonych w §39 Regulaminu studiów ostateczny wynik studiów.

5. Bezpośrednio po ustaleniu ocen komisja ogłasza je dyplomantowi.

§4

Zakres merytoryczny egzaminu dyplomowego:

Algebra: Grupy i ich homomorfizmy, podgrupy, grupy ilorazowe. Grupy przekształceń, grupy permutacji. Pierścienie i ich homomorfizmy, ideały, pierścienie ilorazowe – związki z teorią liczb. Pierścienie wielomianów. Ciała i rozszerzenia ciał. Ciała ułamków. Ciała algebraicznie domknięte.

Algebra liniowa: Przestrzenie liniowe, baza, wymiar, podprzestrzeń. Macierze i wyznaczniki. Układy równań liniowych. Przekształcenia liniowe i ich macierze. Wartości i wektory własne przekształcenia liniowego. Formy dwuliniowe i kwadratowe. Iloczyn skalarny.

Analiza matematyczna: Ciągi liczbowe. Szeregi liczbowe (kryteria zbieżności). Funkcje ciągłe i ich własności. Ciągi i szeregi funkcyjne (zbieżność punktowa i jednostajna). Szeregi potęgowe. Pochodna funkcji zmiennej rzeczywistej. Twierdzenia o wartości średniej. Wzór Taylora. Ekstrema funkcji. Pochodna funkcji wielu zmiennych. Badanie ekstremów. Całka nieoznaczona i oznaczona. Zasadnicze twierdzenie rachunku różniczkowego i całkowego. Twierdzenie o zamianie zmiennych. Miara i całka Lebesgue’a.

Informatyka: Algorytmy klasyczne (algorytm Euklidesa, schemat Hornera, algorytmy sortujące, szybkie podnoszenie do potęgi), złożoność algorytmu. Zapis stało- i zmiennoprzecinkowy liczb.

Rachunek prawdopodobieństwa: Przestrzeń probabilistyczna. Podstawowe obiekty kombinatoryczne. Prawdopodobieństwo warunkowe. Niezależność zdarzeń. Schemat Bernoulliego. Zmienne losowe i ich rozkłady. Wartość oczekiwana i wariancja zmiennej losowej. Niezależność zmiennych losowych. Prawa wielkich liczb. Centralne twierdzenie graniczne.

Równania różniczkowe: Pojęcie równania różniczkowego oraz jego rozwiązania. Istnienie i jednoznaczność rozwiązań równania różniczkowego. Przykłady równań całkowalnych. Układy równań różniczkowych liniowych.

Topologia Przestrzenie topologiczne: Przestrzenie metryczne. Funkcje ciągłe w przestrzeniach topologicznych. Przestrzenie zupełne. Przestrzenie zwarte. Wstęp do logiki i teorii mnogości

Rachunek zdań i kwantyfikatorów: Algebra zbiorów. Relacje; relacje równoważności i relacje (częściowego) porządku. Funkcje. Liczby naturalne i indukcja matematyczna. Równoliczność zbiorów. Zbiory przeliczalne i nieprzeliczalne.

Praca dyplomowa – ogólne wytyczne dotyczące realizacji prac dyplomowych na kierunku technologia chemiczna

Podstawowe informacje o pracy dyplomowej (projekt inżynierski)

  • jest przygotowywana samodzielnie przez studenta, pod kierunkiem promotora, który powinien przekazać wiedzę na temat zasad realizacji tej pracy,
  • jej temat powinien być związany z kierunkiem kształcenia studenta ;
  • podlega recenzji przez promotora i recenzenta;
  • promotor i recenzent powinni posiadać co najmniej stopień doktora; przy czym przynajmniej jeden z nich powinien być samodzielnym pracownikiem naukowym (nauczyciel akademicki z tytułem naukowym lub stopniem naukowym dr. hab.),
  • stanowi przedmiot dyskusji i oceny w trakcie egzaminu dyplomowego.

Praca powinna zawierać: 

  • określenie problemu badawczego,
  • zdefiniowanie celu pracy,
  • charakterystykę przedmiotu badań i opis narzędzi analitycznych (metod badawczych, technik pomiarowych, wyposażenia pomiarowego) stosowanych w pracy,
  • prezentację wyników badań i ich analizę,
  • sformułowanie wniosków wynikających z przeprowadzonej analizy.

W związku z powyższym zalecane elementy pracy inżynierskiej to:

  • spis treści,
  • wstęp z elementami przeglądu literatury,
  • cel i zakres pracy,
  • opis założeń metodycznych,
  • omówienie wyników,
  • wnioski,
  • spis literatury.

Wymagania merytoryczne dotyczące prac dyplomowych realizowanych w Instytucie Chemii na kierunku technologia chemiczna:

  1. Tytuł i treści zawarte w pracy dyplomowej (inżynierskiej) powinien być zgodny ze sformułowanym celem i zakresem pracy.
  2. Praca dyplomowa powinna weryfikować osiągnięcie przez studenta zakładanych efektów uczenia.
    Przygotowanie pracy dyplomowej powinno u studenta ukształtować umiejętności:

      • poszerzania swej wiedzy przez samodzielne poszukiwania w istniejących opracowaniach naukowych,
      • diagnozowania i oceny problemu badawczego,
      • stosowania warsztatu badawczego, a w szczególności stosowania metod pracy naukowej,
      • identyfikacji i analizowania otaczających zjawisk, zwłaszcza tych, z którymi absolwent będzie miał do czynienia w praktycznej działalności,
      • dostrzegania prawidłowości występujących w obrębie tych zjawisk,
      • czynnego posługiwania się nabytą w czasie studiów wiedzą i wykorzystania jej w zastosowaniu do praktyki,
      • właściwego wykorzystania źródeł literaturowych i powiązania problemu z literaturą przedmiotu,
      • samodzielnego redagowania spójnych i logicznych konstrukcji za pomocą jasnego, poprawnego i precyzyjnego języka.
  3. Na studiach pierwszego stopnia kończących się uzyskaniem tytułu inżynier obowiązuje praca dyplomowa inżynierska. Praca ta może mieć charakter badawczy, projektowy, konstrukcyjny, koncepcyjny, technologiczny, ekspertyzy, analityczny, programu komputerowego, studium przypadku lub innych rozwiązań inżynierskich.
  4. Praca dyplomowa inżynierska nie może być przeglądem bibliograficznym – nie może mieć charakteru wyłącznie teoretycznego, musi mieć aspekt praktyczny.
  5. Praca dyplomowa powinna zawierać treści teoretyczne opracowane na podstawie dostępnego, aktualnego piśmiennictwa oraz część analityczno-projektową, wykonaną/przygotowaną samodzielnie przez Autora – Studenta.

Uwzględnienie i kolejność tych elementów powinno wynikać z charakteru pracy. Omówienie wyników powinno być zrealizowane w odniesieniu do literatury zarówno krajowej i światowej.

Studia II stopnia

§1

Niniejszy regulamin jest uszczegółowieniem §§§ 34, 35, 36, 37, 38, 39 obowiązującego w Uniwersytecie Śląskim Regulaminu studiów.

§2

1. Student składa deklarację dotyczącą wyboru promotora w terminie wyznaczonym przez Dziekana, przy czym ostateczny termin wyznaczany jest nie później niż na koniec drugiego semestru studiów.
2. Promotor ustala ze studentem temat pracy dyplomowej uwzględniając warunki określone w §34, ust. 5 Regulaminu studiów.
3. Student dokonuje zgłoszenia pracy dyplomowej, archiwizuje jej elektroniczną wersję i składa wydrukowany egzemplarz swojej pracy w trybie ogłoszonym w Zarządzeniu nr 16 Rektora Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach stanowiącym Załącznik nr 4 do zarządzenia nr 69 Rektora Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach z dnia 18 maja 2015 r. zgodnie z, odpowiednio, §2 ust. 1, 2, 3, §3 ust. 1, 2, 3, 4, 5 oraz §6 ust. 1, 2.

§3

Recenzje są udostępnione dyplomantowi w celu zapoznania się z zawartymi w nich uwagami w terminie najpóźniej 3 dni przed wyznaczonym terminem egzaminu dyplomowego.

§4

1. Egzamin dyplomowy składa się z dwóch części: (a) obrony pracy magisterskiej, (b) odpowiedzi dyplomanta na pytania.
2. Obrona pracy magisterskiej rozpoczyna się autoreferatem dyplomanta. Następnie dyplomant ustosunkowuje się do uwag dotyczących pracy zawartych w recenzjach; po czym członkowie komisji zadają dodatkowe pytania i uwagi dotyczące pracy.
3. W drugiej części egzaminu dyplomant otrzymuje pytania egzaminacyjne. Pytania dotyczą przedmiotów z zakresu ustalonego w §5 niniejszego regulaminu. Zakres egzaminu z danego przedmiotu pokrywa się z treściami programowymi odpowiednich modułów.
4. Na zakończenie egzaminu:
a) Na podstawie własnych ocen, biorąc pod uwagę przebieg obrony pracy magisterskiej, promotor i recenzent ustalają ostateczną ocenę pracy dyplomowej. W kwestiach spornych decyduje przewodniczący komisji.
b) Komisja ustala cząstkowe oceny odpowiedzi na poszczególne pytania egzaminacyjne. Na podstawie tych ocen cząstkowych Komisja ustala ocenę z egzaminu dyplomowego.
c) Komisja ustala według zasad określonych w §38 Regulaminu studiów ostateczny wynik studiów.
5. Bezpośrednio po ustaleniu ocen komisja ogłasza je dyplomantowi.

§5

Zakres egzaminu dyplomowego na studiach drugiego stopnia Dyplomant wybiera na egzamin dyplomowy dwa spośród wymienionych niżej modułów (bloków modułów):

  • Algebra z geometrią
  • Analiza funkcjonalna
  • Analiza zespolona
  • Równania różniczkowe
  • jeden z wykładów monograficznych lub jeden z modułów specjalistycznych realizowanych w trakcie studiów (lista wykładów/modułów będzie co roku aktualizowana).
return to top