O XV Konkursie
Ogólnopolski Konkurs Chemiczny składa się z dwóch etapów:
- etap pierwszy – pisemny
- etap drugi (finał) – laboratoryjny
Część pisemna, która odbędzie się w dniu 21.03.2022 roku będzie miała charakter eliminacji, natomiast zadania laboratoryjne stanowić będą finał Konkursu. Finał odbędzie się 28.03.2022 r. Do finału dopuszczonych zostanie 25-35 najlepszych uczestniczek i uczestników eliminacji.
Ze względu na pandemię Covid-19 pierwszy etap odbędzie się on-line
Program pierwszego etapu Konkursu
- Wykład popularnonaukowy (rozpoczęcie o godzinie 1100);
- Część pisemna Konkursu (rozpoczęcie około godziny 1130);
W części pisemnej Konkursu uczestnicy będą rozwiązywać zadania testowe, przy czym jedno z zadań będzie dotyczyć wysłuchanego wykładu. Tematyka zadań mieścić się będzie w programie chemii przewidzianym dla liceów ogólnokształcących (większość zadań w programie podstawowym). Chcemy, aby podobnie jak w ubiegłych latach, poziom trudności zadań odpowiadał programowi chemii w szkołach średnich.
Lista zawodników zakwalifikowanych do finału zostanie opublikowana na stronie Konkursu i na stronie Instytutu Chemii.
Program drugiego etapu Konkursu – FINAŁ
- Zbiórka finalistów: 28.03.2022 r. godz. 930 – hol budynku Instytutu Chemii Uniwersytetu Śląskiego, ul. Szkolna 9;
- Finał Konkursu (początek około godz. 1000).
W finale zawodnicy będą rozwiązywać niezbyt skomplikowane manualnie zadania laboratoryjne. Przed przystąpieniem do rozwiązywania zadań przewidujemy poświęcenie około pół godziny na zademonstrowanie młodzieży potrzebnych elementów techniki laboratoryjnej. Powinno to ułatwić wykonywanie zadań laboratoryjnych tym uczestnikom Konkursu, którzy mieli dotychczas niewiele okazji do samodzielnej pracy w laboratorium chemicznym. Przewidujemy, że część finałowa Konkursu zakończy się około godz. 1300. - Ogłoszenie wyników Konkursu i wręczenie nagród – około godz. 15.00.
Uwaga. Jeśli ograniczenia pandemiczne nie pozwolą na realizację finału w laboratorium, zostanie on przeprowadzony – podobnie jak etap pierwszy – w wersji on-line. Zadania będą miały również charakter testowy ale ich tematyka będzie związana z eksperymentami (w probówkach).
Nagrody
Nagrody otrzymują tak laureaci jak i finaliści Konkursu. Fundatorami nagród są:
SYNTHOS S.A. – Główny Sponsor Konkursu
JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego i Instytut Chemii UŚ
Polskie Towarzystwo Chemiczne
Księgarnia internetowa Kraina Książek
Informacje organizacyjne
Prosimy Dyrekcje Szkół o przesłanie do dnia 18.03.2022 r. do godziny 1200 formularza zgłoszeniowego wypełnionego przez każdego uczestnika konkursu dostępnego na stronie: https://formularze.us.edu.pl/konkurschemiczny Prosimy o obligatoryjne podanie adresu e-mail uczestnika, gdyż będzie on konieczny na etapie przeprowadzania konkursu online. Jednocześnie informujemy, że nie ma ograniczenia, co do liczby zgłaszanych osób. Bardzo prosimy o wysyłanie formularzy w wersji elektronicznej. Każde wysłane w ten sposób zgłoszenie zostanie potwierdzone mailem zwrotnym. W trakcie napływania zgłoszeń, na stronie Konkursu pojawi się lista szkół wraz z informację o liczbie reprezentujących ją uczniów. Wypełniony formularz należy przesłać na adres: konkurs.chemiczny@us.edu.pl
Wszelkich informacji o Konkursie udzielają:
mgr Beata Marcol-Szumilas | tel. 32 359 1954
mgr Aneta Kurpanik-Wójcik | tel. 32 3591357
dr Marek Matussek | tel. 32 359 1357
email: konkurs.chemiczny@us.edu.pl