Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Wykład inauguracyjny
Nieskończoność a modelowanie wielowymiarowe w sporcie

Trzy, dwa, jeden iii… start! Humanizm sportu zapisany jest w liczbach. Dynamicznie i statycznie, ruch i bezruch w jednostkach czasu startu i zatrzymania.

Odliczanie oszołomionego uderzeniem pięściarza i nokaut. Prawo cyfr to zapis: BMI skoczka, masy zawodnika, wymiarów kajaku lub roweru. Walka o kolejną bramkę, jeszcze jeden metr, skuteczne trafienie stanowią o treści cyfrowej tablicy na stadionie. Sukces, porażka, remis, bądź walkower pretenduje do zmiany miejsca w tabeli. Proces szkolenia sportowego to wielowymiarowy zbiór liczb. Jednostka treningowa, mikro i makrocykl, wraz z ich monitorowaniem oraz diagnostyką opisane są cyfrowo. Analizy sportowe liczbą stoją, względem wszelkich poddanych obróbce wartości i parametrów. Nawet ten co liczy na fart, zwany szczęściem, obstawiając zakład liczb się bać nie może. Ile zyskać i stracić można na cyfrowym zapisie wie każdy analityk, ten kto w sporcie działa i w sport inwestuje.

Szczególne miejsce ma liczba π stanowiąc jeden z filarów sportu. Bez niej nie ma większości gier zespołowych. Jak inaczej zdefiniować wzór na piłkę, kulę i krążek, czy też nakreślić koła na polu gry? Obręcze i zębatki, przekrój drążka, kierownicy lub kręgla też się poprzez π wylicza.

dr Grzegorz Mikrut | Fot. archiwum prywatne

Doktor nauk prawnych; były urzędnik i funkcjonariusz urzędów naczelnych i centralnych; adiunkt AWF Katowice; sędzia, trener oraz zawodnik kolarstwa KS AZS AWF Katowice.

  • Dziekan Wydziału Zarządzania Sportem i Turystyką.
  • Pełnomocnik JM Rektora ds. współpracy z organizacjami sportowymi.
  • Kierownik sekcji kolarskiej KS AZS AWF Katowice oraz opiekun uczelnianej reprezentacji kolarskiej.
  • Członek Zarządu Śląskiego Związku Kolarskiego.
  • Aktywność naukowa koncentruje się na zagadnieniach interdyscyplinarnych z pogranicza nauk o kulturze fizycznej, nauk społecznych, w tym prawnych oraz technicznych; w szczególności dotyczących organizacji i teorii sportu oraz prawa sportowego

Aktywność naukowa koncentruje się na zagadnieniach interdyscyplinarnych z pogranicza nauk o kulturze fizycznej, nauk społecznych, w tym prawnych oraz technicznych; w szczególności dotyczących organizacji i teorii sportu oraz prawa sportowego.

dr hab. inż. Robert Roczniok prof. AWF | Fot. archiwum prywatne

Profesor uczelni w Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, zatrudniony na Wydziale Wychowania Fizycznego od 2004 roku w Katedrze Analiz Systemowych w Sporcie, a obecnie Katedrze Teorii i Praktyki Sportu, w Zakładzie Metodologii i Statystyki na stanowiskach (począwszy od stanowiska: wykładowcy 2004r., asystenta 2005-2011r., adiunkta 2011-2019, profesora uczelni 2020–nadal).

2016-09.2019 – funkcja Prodziekana Wydziału Wychowania Fizycznego Akademii  Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach

10.2019-9.2020 – funkcja Dziekana Wydziału Zarządzania Sportem i Turystyką Akademii  Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach

Dodatkowe kwalifikacje i uprawnienia: Żeglarz jachtowy, Ratownik WOPR, Instruktor Sportu o specjalności hokej na lodzie, Instruktor Rekreacji Ruchowej o specjalności wrotkarstwo, Licencja trenera hokeja na lodzie 193/C/PZHL 2018r.

Staże naukowe

  • Staż dydaktyczno-naukowy w Katedrze Statystyki w Uniwersytecie Ekonomicznym
    w Krakowie w roku akademickim 2008/2009.
  • Staż naukowo-badawczy w Instytucie Sportu Państwowego Instytutu Badawczego w  Warszawie w terminie 2.07.-18.07.2018 r.
  • Staż realizowany z programu Erasmus+ na Wydziale Wychowania Fizycznego i Sportu Uniwersytetu w Pradze, Charles University w terminie 02.09.2021-06.09.2021
  • Staż naukowy na Wydziale Wychowania Fizycznego i Sportu Uniwersytetu w Pradze, Charles University w terminie od 15.01.2024-29.02.2024

Zainteresowania badawcze: zagadnienia optymalizacyjne w naborze i selekcji na wszystkich etapach ontogenezy zawodniczej, indywidualizacja i optymalizacja treningu, identyfikacja czynników determinujących mistrzostwo sportowe.

Hobby: żeglarstwo, gra w hokeja na lodzie, unihokej, jazda na nartach, wspinaczka skałkowa, pływanie rolki, gra na gitarze.

Miejsce: Katowice, ul. Uniwersytecka 4, B1.1 aula im. A. Pawlikowskiego
Czas: czwartek, 14 marca 2024 r., godz. 9:15

Harmonogram XVIII Święta Liczby Pi

Wykład

kolorem szarym  zaznaczono wykłady

Warsztat

kolorem żółtym  zaznaczono warsztaty

Pokaz

kolorem zielonym  zaznaczono pokazy

Gry i konkursy

kolorem pomarańczowym  zaznaczono gry i konkursy

14 marca 2024 r. (czwartek)

Katowice

9:15-10:45 Nieskończoność a modelowanie wielowymiarowe w sporcie

Prowadzący:
dr Grzegorz Mikrut, dr hab. inż. Robert Roczniok, prof. AWF


Miejsce: Katowice, ul. Uniwersytecka 4, B1.1 aula im. A. Pawlikowskiego
Obowiązują zapisy, limit 250 osób
Zapisz się

11:00-15:00 Mecz matematyczny | konkurs drużynowy

Prowadzący:
dr Marcin Zygmunt

Zapraszamy do uczestnictwa w rywalizacji dwóch drużyn matematycznych w rozwiązywaniu zadań. W czasie meczu matematycznego drużyny rozwiązują taki sam zestaw zadań, po czym spotykają się w ramach bezpośredniej rywalizacji w obecności kibiców. Kolejno wyznaczani reprezentanci drużyn zadają sobie zadania z ustalonego wcześniej zestawu, a przedstawiane rozwiązania oceniane są przez jury. Przekonaj się, że matematyka nie musi być nudna, ale może pobudzać emocje jak najlepsza rywalizacja sportowa.


Miejsce: Katowice, ul. Uniwersytecka 4, B1.1 aula im. A. Pawlikowskiego
Obowiązują zapisy, limit 250 osób
Zapisz się

9:30 Jak to się dzieje, że skończone rozwinięcie dziesiętne pi nie istnieje? O (nie)wymierności pi według Lamberta

Prowadzący:
Kacper Dworak

Wykład wyjaśni problem niewymierności liczby π. Uczestnik zostanie zapoznany z pojęciem dowodu nie wprost. Do udowodnienia niewymierności liczby π zostanie wykorzystane twierdzenie Lamberta. Przedstawione zostanie pojęcie ułamka łańcuchowego oraz szeregu MacLaurina dla funkcji cosinus oraz sinus.

Grupa docelowa: szkoła ponadpodstawowa


Miejsce: Katowice, ul. Bankowa 14, sala 213
Nie obowiązują zapisy

9:30 O liczbach, które opisują wszystko

Prowadzący:
dr Marta Nowakowska

Celem wykładu jest omówienie najważniejszych własności ułamków łańcuchowych i przedstawienie wybranych zastosowań.

Grupa docelowa: szkoła ponadpodstawowa


Miejsce: Katowice, ul. Bankowa 14, sala 420
Nie obowiązują zapisy

10:15 Wyznawcy liczb

Prowadzący:
Patryk Hempel

Podróż w głąb historii matematyki, gdzie odkrywać będziemy sekrety jednego z najbardziej znanych twierdzeń – Twierdzenia Pitagorasa. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się skąd wzięło się to znane nam wszystkim twierdzenie? Jakie tajemnice skrywa i jakie niesamowite zastosowania ma w rzeczywistym świecie?

Poznasz nie tylko postać Pitagorasa, ale także jego tajemnicze życie i filozofię, która kształtowała myślenie jego stowarzyszenia.

Zanurzysz się w historię najsłynniejszego twierdzenia i odkryjesz, jakie fascynujące dowody i zastosowania ma ono w różnych dziedzinach, od trygonometrii po codzienne życie, jak przesuwanie mebli!

Ten wykład otworzy przed Tobą drzwi do fascynującego świata liczb i tajemnic, które kryją się za jednym z najważniejszych twierdzeń w historii geometrii.

Grupa docelowa: dla wszystkich


Miejsce: Katowice, ul. Bankowa 14, sala 213
Nie obowiązują zapisy

10:15 Leśna matematyka

Prowadzący:
dr Andrzej Tomski

Matematyka kojarzy nam się z wzorami, równaniami i figurami geometrycznymi, jednak mało kto potrafi podać przykład faktycznego jej zastosowania w przyrodzie. Wykład ma na celu przekonać słuchaczy, że matematykę można odnaleźć nawet na leśnych ścieżkach i że warto ją studiować, gdyż stanowi ona niezaprzeczalnie bezpośrednie zaplecze jednej z najbardziej dynamicznych współcześnie, nowych dziedzin nauki – nauki o danych. Będzie również o tym, co do tego mają huragany i jelenie.

Grupa docelowa: szkoła ponadpodstawowa


Miejsce: Katowice, ul. Bankowa 14, sala 420
Nie obowiązują zapisy

11:00 Pies pięknie piszczy piekąc pistacjowe pierniki

Prowadzący:
dr Łukasz Dawidowski

Czy podczas zajęć z matematyki uczniowie i studenci pieką pierniki i poznają jak rozpoznawać rasy psów? Prawdopodobnie nie. Ale każdy z nich nie raz spotyka się jedną z najbardziej enigmatycznych i tajemniczych liczb jaką jest bohaterka tego wykładu – liczba pi. Postaramy się odpowiedzieć na pytanie po co ona nam jest, skoro sprawia tyle problemów, jak zapamiętać jak najwięcej cyfr z jej dziesiętnego rozwinięcia, a także o tym co to znaczy, że jest przestępna i niealgebraiczna (w końcu jest enigmatyczna). W skrócie: będzie piorunująco pięknie o pi.

Grupa docelowa: dla wszystkich


Miejsce: Katowice, ul. Bankowa 14, sala 213
Nie obowiązują zapisy

11:00 Czym się różni pączek od donuta. Albo co ma arka Noego do matematyki

Prowadzący:
dr hab. Przemysław Koprowski, prof. UŚ

W trakcie wykładu przyjrzymy się pewnym własnościom brył, które nie podlegają zmianom przy zgniataniu, rozciąganiu i ogólnie deformowaniu kształtu bryły. Zobaczymy, że istnieją pewne fundamentalne własności brył dające się opisać liczbowo i pozostają zachowane mimo zmiany kształtu samej bryły.

Grupa docelowa: szkoła ponadpodstawowa


Miejsce: Katowice, ul. Bankowa 14, sala 420
Nie obowiązują zapisy

11:45 Niech n będzie liczbą

Prowadzący:
dr hab. Tomasz Szostok, prof. UŚ

W czasie odczytu przedstawimy postać wybitnego węgierskiego matematyka Paula Erdősa oraz jego wybrane dokonania. Paul Erdős (ur. 26 marca 1913 w Budapeszcie, zm. 20 września 1996 w Warszawie) uzyskał w świecie matematycznym status kultowy z kilku powodów. Jednym z nich był niespotykany tryb życia – Erdős podróżował po świecie od jednego matematyka do kolejnego; nigdzie nie miał domu ani stałego miejsca zatrudnienia – jak mawiał Erdős „another roof another proof”. Powiedzenia autorstwa Erdosa na stałe weszły do języka matematyków (wg definicji Erdősa matematyk to urządzenie do zamiany kawy w twierdzenia). Najważniejszym jednak powodem była niezliczona liczba postawionych problemów, udowodnionych twierdzeń i współautorów opublikowanych prac.

Opowiemy również o kilku wybranych twierdzeniach i problemach. Będą to między innymi:  nierówność Erdősa-Mordella, twierdzenie  Erdősa-Szekeresa czy pewne fakty związane z teorią Ramseya.

Grupa docelowa: szkoła ponadpodstawowa


Miejsce: Katowice, ul. Bankowa 14, sala 213
Nie obowiązują zapisy

11:45 Finanse? A skąd się to bierze?

Prowadzący:
Katarzyna Kimel, Małgorzata Szczygieł, Urząd Statystyczny

Wykład z krótką prezentacją danych dostępnych w BANKU DANYCH LOKALNYCH (BDL) – największej w Polsce bazy danych o gospodarce, społeczeństwie i środowisku.

Jeżeli jesteś zainteresowany zasadami pozyskiwania funduszy przez jednostki Samorządowe i nie tylko, jeżeli interesują Cię zasady ich wydatkowania oraz jak są prezentowane w poszczególnych opracowaniach statystycznych, to ten wykład jest skierowany do Ciebie. Chcesz wiedzieć co to jest PKB i jaki jest udział województw w jego tworzeniu – zapraszamy.


Miejsce: Katowice, ul. Bankowa 14, sala 420
Obowiązują zapisy
Zapisz się

12:30 Pokrycie przyszłych zobowiązań finansowych poprzez inwestycje w portfele obligacji

Prowadzący:
dr Maria Górnioczek

W wykładzie zostaną podane podstawowe fakty związane z obligacjami oraz portfelami obligacji. Zostaną omówione strategie inwestowania w portfele obligacji mające na celu dostosowanie struktury dochodów inwestora do jego spodziewanych wydatków. Szczególna uwaga zostanie zwrócona na strategię uodpornienia portfela na ryzyko zmiany ceny i ryzyko reinwestowania.

Grupa docelowa: szkoła ponadpodstawowa


Miejsce: Katowice, ul. Bankowa 14, sala 213
Nie obowiązują zapisy

12:30 Cyberzagrożenia – przykłady z życia wzięte

Prowadzący:
Olga Kępińska, Michał Wójcik, ING Bank Śląski, Zespół Ekspercki Monitorowania Oszustw

Żyjemy w czasach, w których Internet jest naszym drugim życiem – dzielimy się swoimi przemyśleniami, chwalimy osiągnięciami, robimy zakupy, a także zarządzamy finansami. Możemy nawet nie zdawać sobie sprawy, jak łatwo paść ofiarą oszustwa. Dlatego tak ważne jest zwracanie szczególnej uwagi oraz zachowanie zdrowego rozsądku podczas internetowych zakupów, chęci inwestycji, w przypadku otrzymania wiadomości z linkiem lub prośby o pożyczkę przez znajomego w mediach społecznościowych. Serdecznie zapraszam na szkolenie „Cyberzagrożenia – przykłady z życia wzięte” poświęcone oszustwom elektronicznym. Będzie to przegląd najczęstszych aktualnie oszustw z przykładami z życia wziętymi oraz poradami, jak skutecznie się przed nimi bronić.


Miejsce: Katowice, ul. Bankowa 14, sala 420
Nie obowiązują zapisy

13:15 Pierwiastek kwadratowy z liczby ujemnej lub nieskończona liczba cyfr przed przecinkiem. O różnych „dziwnych” zbiorach liczbowych

Prowadzący:
mgr Magdalena Mamcarz

Od szkoły podstawowej uczymy się o zbiorach liczbowych. Wiemy, jak wygląda zbiór liczb naturalnych, całkowitych, wymiernych i rzeczywistych. Ujemna delta oznacza dla nas brak miejsc zerowych funkcji kwadratowej, ale czy na pewno? Podczas wykładu dowiecie się, że istnieje zbiór, w którym pierwiastek kwadratowy z liczby ujemnej istnieje oraz że są takie liczby, które mają nieskończoną liczbę cyfr przed przecinkiem. Zostaną omówione zagadnienia dotyczące rozszerzeń różnych „dziwnych” ciał liczbowych.

Grupa docelowa: od 7 klasy szkoły podstawowej


Miejsce: Katowice, ul. Bankowa 14, sala 213
Nie obowiązują zapisy

13:30 Historie znanych matematyczek

Prowadzący:
Sara Kopczyńska

Zazwyczaj pogłębiając swoją wiedzę matematyczną skupiamy się na definicjach, twierdzeniach i ich zastosowaniach, nie wiedząc praktycznie nic o autorach danych twierdzeń. Moim zdaniem życiorysy tych niezwykłych osób są ciekawe i inspirujące. W swoim wykładzie przedstawię historie życia wybranych osób, ich wkład w rozwój matematyki i nauk pokrewnych oraz trudności z jakimi musiały się mierzyć.

Grupa docelowa: dla wszystkich


Miejsce: Katowice, ul. Bankowa 14, sala 420
Nie obowiązują zapisy

9:00-13:30 Kawiarnia szkocka

Prowadzący:
KNM

W oryginalnej Kawiarni Szkockiej w przedwojennym Lwowie spotykali się by rozmawiać o matematyce najwybitniejsi polscy matematycy. Studenci matematyki postarają się przywrócić klimat tamtego miejsca i ekscytacji matematyką opowiadając o niektórych problemach matematycznych i ich twórcach: Banachu, Steinhausie, Ulamie i wielu innych. W Kawiarni Szkockiej będzie można także pokrzepić się płacąc π-niędzmi.


Miejsce: Katowice, ul. Bankowa 14, sala 208
Bez zapisów, brak limitów

8:30-9:15 365 dni z micro:bit

Prowadzący:
dr Jolanta Sobera

Podaj numer dnia w roku – oblicz jaki to dzień tygodnia, wyznacz dokładną datę. Zaprogramuj swój kalendarz z własną grafiką, muzyką i sposobem wyświetlania informacji. Zajęcia dla uczniów klas VII-VIII SP i szkół średnich.


Miejsce: Katowice, ul. Bankowa 14, sala 216
Obowiązują zapisy, limit 12 osób
Zapisz się

9:30-10:15 365 dni z micro:bit

Prowadzący:
dr Jolanta Sobera

Podaj numer dnia w roku – oblicz jaki to dzień tygodnia, wyznacz dokładną datę. Zaprogramuj swój kalendarz z własną grafiką, muzyką i sposobem wyświetlania informacji. Zajęcia dla uczniów klas VII-VIII SP i szkół średnich.


Miejsce: Katowice, ul. Bankowa 14, sala 216
Obowiązują zapisy, limit 12 osób
Zapisz się

10:30-11:15 3-2-1 shake-it micro:bit

Prowadzący:
dr Jolanta Sobera

Potrząśnij, przechyl w lewo, w prawo spróbuj zapalić wszystkie diody na płytce micro-bit. Czy to będzie takie proste? Napisz program i baw się dobrze – shake it. Zajęcia dla uczniów klas IV-VI SP


Miejsce: Katowice, ul. Bankowa 14, sala 216
Obowiązują zapisy, limit 12 osób
Zapisz się

11:30-12:15 3-2-1 shake-it micro:bit

Prowadzący:
dr Jolanta Sobera

Potrząśnij, przechyl w lewo, w prawo spróbuj zapalić wszystkie diody na płytce micro-bit. Czy to będzie takie proste? Napisz program i baw się dobrze – shake it. Zajęcia dla uczniów klas IV-VI SP


Miejsce: Katowice, ul. Bankowa 14, sala 216
Obowiązują zapisy, limit 12 osób
Zapisz się

10.30-11:15 Pstryczek elektryczek

Prowadzący:
mgr Anna Pinkawa, mgr Anna Kazura, Pałac Młodzieży

Doświadczenia z prądem. Klasa IV- VIII szkoły podstawowej.


Miejsce: Katowice, ul. Bankowa 14, sala 535
Obowiązują zapisy, limit 25 osób
Zapisz się

11.30-12.15 Pstryczek elektryczek

Prowadzący:
mgr Anna Pinkawa, mgr Anna Kazura, Pałac Młodzieży

Doświadczenia z prądem. Klasa IV- VIII szkoły podstawowej.


Miejsce: Katowice, ul. Bankowa 14, sala 535
Obowiązują zapisy, limit 25 osób
Zapisz się

11:00 Statystyka w finansach dla prawie każdego

Prowadzący:
dr Agnieszka Kulawik

W finansach spotykamy bardzo wiele różnych LICZB. Co można z nich wywnioskować? Jak można je przedstawić graficznie? Do czego może nam się tutaj przydać statystyka? Na te i inne pytania spróbujemy znaleźć odpowiedzi w czasie warsztatów.


Miejsce: Katowice, ul. Bankowa 14, sala 429
Obowiązują zapisy, limit 15 osób
Zapisz się

11:00 100 bilionów połączeń

Prowadzący:
dr Maciej Ślęczka

Od kilku lat sztuczna inteligencja jest wszechobecna. Otaczają nas programy rozpoznające głos i twarze, ostatnio można nawet z nimi porozmawiać. Duża część z tych programów to sztuczne sieci neuronowe, które swoją budową oraz zasadą działania naśladują układ nerwowy. Podczas zajęć pokażemy, jak krok po kroku zbudować sieć neuronową. Okaże się, że jest oto łatwe i przypomina budowanie z klocków LEGO. Warsztaty dla uczniów liceum.


Miejsce: Katowice, ul. Bankowa 14, sala 201
Obowiązują zapisy, limit 25 osób
Zapisz się

12:00 100 bilionów połączeń

Prowadzący:
dr Maciej Ślęczka

Od kilku lat sztuczna inteligencja jest wszechobecna. Otaczają nas programy rozpoznające głos i twarze, ostatnio można nawet z nimi porozmawiać. Duża część z tych programów to sztuczne sieci neuronowe, które swoją budową oraz zasadą działania naśladują układ nerwowy. Podczas zajęć pokażemy, jak krok po kroku zbudować sieć neuronową. Okaże się, że jest oto łatwe i przypomina budowanie z klocków LEGO. Warsztaty dla uczniów liceum.


Miejsce: Katowice, ul. Bankowa 14, sala 201
Obowiązują zapisy, limit 25 osób
Zapisz się

12:00 PWVCOLTXKHF (SZYFROWANKI)

Prowadzący:
dr Katarzyna Miś

Czy da się przesłać wiadomość, którą będą mogli odczytać tylko nadawca i adresat? Jak uniemożliwić innym poznanie jej treści? Te pytania zadawali sobie ludzie zapewne od starożytności, bo już wtedy szyfrowano listy.

W czasie tych warsztatów uczestnicy dowiedzą się czym jest szyfrowanie oraz gdzie można spotykać się z nim na co dzień. Poznają także znane algorytmy szyfrujące i sami spróbują ich użyć, tak aby ważne wiadomości były chronione przed niepożądanymi osobami.


Miejsce: Katowice, ul. Bankowa 14, sala 429
Obowiązują zapisy, limit 20 osób
Zapisz się

9:00-13:30 Zagadki logiczne

Prowadzący:
KNM, SKNMiI

Zapraszamy wszystkich lubiących zagadki i łamigłówki. Studenci matematyki przygotowali pokój zagadek, w którym będzie trzeba się wykazać inteligencją, umiejętnością logicznego myślenia, a także sprawnością manualną.


Miejsce: Katowice, ul. Bankowa 14, sala 209
Bez zapisów, brak limitów

9:00-13:30 πonek | turniej szachowy

Prowadzący:
Arkadiusz Gnus, KNM

Zapraszamy wszystkich uczniów szkół podstawowych i średnich 14 marca o godzinie 8:30 na turniej szachowy πonek na Wydziale Nauk Ścisłych Uniwersytetu Śląskiego. Zaczniemy sprawdzeniem obecności uczestników, pierwszą rundę zaczniemy około godziny 9:00. Będziemy grali systemem szwajcarskim. Zostanie rozegranych 7 rund z czasem 10 minut na osobę.


Miejsce: Katowice, ul. Bankowa 14, sala 553, 554
Obowiązują zapisy, limit 40 osób
Zapisz się

9:00 Pierwszy z 10

Prowadzący:
KNM

Konkurs przygotowany dla uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych, którego zasady zostały oparte na polskim teleturnieju „Jeden z dziesięciu”.

Grupa zgłaszająca się do wzięcia udziału w konkursie może maksymalnie liczyć dziesięcioro zawodników. Jeśli z Waszej klasy chce zgłosić się więcej osób, bez problemu możecie podzielić się na dwie grupy!

Każdy gracz przed wejściem do sali losuje numer stanowiska, które będzie zajmować. Wszyscy uczestnicy rozpoczynają grę z dwoma „szansami” (reprezentowanymi przez serduszka z liczbą π). Konkurs będzie się składać z dwóch rund. W pierwszej każdy uczestnik otrzyma jedno pytanie. Druga runda będzie polegać na „eliminacji” – uczestnik, który odpowie poprawnie na pytanie wskazuje następną osobę, która będzie udzielać odpowiedzi. Pytania będą dotyczyć ciekawostek matematycznych, matematyki w zakresie szkoły podstawowej (dla uczniów szkół podstawowych) i w zakresie szkoły ponadpodstawowej (dla uczniów szkół ponadpodstawowych).

Szansę traci się, nie odpowiadając na pytanie lub podając odpowiedź błędną. Zawsze pod uwagę bierze się pierwszą wypowiedzianą w całości odpowiedź.

To super sposób na spędzenie czasu celebrując Święto Liczby π, które łączy matematykę i dobrą zabawę.


Konkurs zostanie powtórzony 10 razy, od 9:00 do 12:30. Pięć powtórzeń półgodzinnych w dwóch salach.
Będzie 5 grup wiekowych:

4-5 klasy w godzinach 9:00-9.30 zapisy
5-6 klasy w godzinach 9:45-10:15 zapisy
7-8 klasy w godzinach 10:30-11:00 zapisy
1-2 klasy szkoły średniej 11:15-11:45 zapisy
3-4 klasy szkoły średniej 12:00-12:30 zapisy


Miejsce: Katowice, ul. Bankowa 14, sala 224, 226
Obowiązują zapisy, limit 10 osób

9:45 Pierwszy z 10

Prowadzący:
KNM

Konkurs przygotowany dla uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych, którego zasady zostały oparte na polskim teleturnieju „Jeden z dziesięciu”.

Grupa zgłaszająca się do wzięcia udziału w konkursie może maksymalnie liczyć dziesięcioro zawodników. Jeśli z Waszej klasy chce zgłosić się więcej osób, bez problemu możecie podzielić się na dwie grupy!

Każdy gracz przed wejściem do sali losuje numer stanowiska, które będzie zajmować. Wszyscy uczestnicy rozpoczynają grę z dwoma „szansami” (reprezentowanymi przez serduszka z liczbą π). Konkurs będzie się składać z dwóch rund. W pierwszej każdy uczestnik otrzyma jedno pytanie. Druga runda będzie polegać na „eliminacji” – uczestnik, który odpowie poprawnie na pytanie wskazuje następną osobę, która będzie udzielać odpowiedzi. Pytania będą dotyczyć ciekawostek matematycznych, matematyki w zakresie szkoły podstawowej (dla uczniów szkół podstawowych) i w zakresie szkoły ponadpodstawowej (dla uczniów szkół ponadpodstawowych).

Szansę traci się, nie odpowiadając na pytanie lub podając odpowiedź błędną. Zawsze pod uwagę bierze się pierwszą wypowiedzianą w całości odpowiedź.

To super sposób na spędzenie czasu celebrując Święto Liczby π, które łączy matematykę i dobrą zabawę.


Konkurs zostanie powtórzony 10 razy, od 9:00 do 12:30. Pięć powtórzeń półgodzinnych w dwóch salach.
Będzie 5 grup wiekowych:

4-5 klasy w godzinach 9:00-9.30 zapisy
5-6 klasy w godzinach 9:45-10:15 zapisy
7-8 klasy w godzinach 10:30-11:00 zapisy
1-2 klasy szkoły średniej 11:15-11:45 zapisy
3-4 klasy szkoły średniej 12:00-12:30 zapisy


Miejsce: Katowice, ul. Bankowa 14, sala 224, 226
Obowiązują zapisy, limit 10 osób

10:30 Pierwszy z 10

Prowadzący:
KNM

Konkurs przygotowany dla uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych, którego zasady zostały oparte na polskim teleturnieju „Jeden z dziesięciu”.

Grupa zgłaszająca się do wzięcia udziału w konkursie może maksymalnie liczyć dziesięcioro zawodników. Jeśli z Waszej klasy chce zgłosić się więcej osób, bez problemu możecie podzielić się na dwie grupy!

Każdy gracz przed wejściem do sali losuje numer stanowiska, które będzie zajmować. Wszyscy uczestnicy rozpoczynają grę z dwoma „szansami” (reprezentowanymi przez serduszka z liczbą π). Konkurs będzie się składać z dwóch rund. W pierwszej każdy uczestnik otrzyma jedno pytanie. Druga runda będzie polegać na „eliminacji” – uczestnik, który odpowie poprawnie na pytanie wskazuje następną osobę, która będzie udzielać odpowiedzi. Pytania będą dotyczyć ciekawostek matematycznych, matematyki w zakresie szkoły podstawowej (dla uczniów szkół podstawowych) i w zakresie szkoły ponadpodstawowej (dla uczniów szkół ponadpodstawowych).

Szansę traci się, nie odpowiadając na pytanie lub podając odpowiedź błędną. Zawsze pod uwagę bierze się pierwszą wypowiedzianą w całości odpowiedź.

To super sposób na spędzenie czasu celebrując Święto Liczby π, które łączy matematykę i dobrą zabawę.


Konkurs zostanie powtórzony 10 razy, od 9:00 do 12:30. Pięć powtórzeń półgodzinnych w dwóch salach.
Będzie 5 grup wiekowych:

4-5 klasy w godzinach 9:00-9.30 zapisy
5-6 klasy w godzinach 9:45-10:15 zapisy
7-8 klasy w godzinach 10:30-11:00 zapisy
1-2 klasy szkoły średniej 11:15-11:45 zapisy
3-4 klasy szkoły średniej 12:00-12:30 zapisy


Miejsce: Katowice, ul. Bankowa 14, sala 224, 226
Obowiązują zapisy, limit 10 osób

11:15 Pierwszy z 10

Prowadzący:
KNM

Konkurs przygotowany dla uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych, którego zasady zostały oparte na polskim teleturnieju „Jeden z dziesięciu”.

Grupa zgłaszająca się do wzięcia udziału w konkursie może maksymalnie liczyć dziesięcioro zawodników. Jeśli z Waszej klasy chce zgłosić się więcej osób, bez problemu możecie podzielić się na dwie grupy!

Każdy gracz przed wejściem do sali losuje numer stanowiska, które będzie zajmować. Wszyscy uczestnicy rozpoczynają grę z dwoma „szansami” (reprezentowanymi przez serduszka z liczbą π). Konkurs będzie się składać z dwóch rund. W pierwszej każdy uczestnik otrzyma jedno pytanie. Druga runda będzie polegać na „eliminacji” – uczestnik, który odpowie poprawnie na pytanie wskazuje następną osobę, która będzie udzielać odpowiedzi. Pytania będą dotyczyć ciekawostek matematycznych, matematyki w zakresie szkoły podstawowej (dla uczniów szkół podstawowych) i w zakresie szkoły ponadpodstawowej (dla uczniów szkół ponadpodstawowych).

Szansę traci się, nie odpowiadając na pytanie lub podając odpowiedź błędną. Zawsze pod uwagę bierze się pierwszą wypowiedzianą w całości odpowiedź.

To super sposób na spędzenie czasu celebrując Święto Liczby π, które łączy matematykę i dobrą zabawę.


Konkurs zostanie powtórzony 10 razy, od 9:00 do 12:30. Pięć powtórzeń półgodzinnych w dwóch salach.
Będzie 5 grup wiekowych:

4-5 klasy w godzinach 9:00-9.30 zapisy
5-6 klasy w godzinach 9:45-10:15 zapisy
7-8 klasy w godzinach 10:30-11:00 zapisy
1-2 klasy szkoły średniej 11:15-11:45 zapisy
3-4 klasy szkoły średniej 12:00-12:30 zapisy


Miejsce: Katowice, ul. Bankowa 14, sala 224, 226
Obowiązują zapisy, limit 10 osób

12:00 Pierwszy z 10

Prowadzący:
KNM

Konkurs przygotowany dla uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych, którego zasady zostały oparte na polskim teleturnieju „Jeden z dziesięciu”.

Grupa zgłaszająca się do wzięcia udziału w konkursie może maksymalnie liczyć dziesięcioro zawodników. Jeśli z Waszej klasy chce zgłosić się więcej osób, bez problemu możecie podzielić się na dwie grupy!

Każdy gracz przed wejściem do sali losuje numer stanowiska, które będzie zajmować. Wszyscy uczestnicy rozpoczynają grę z dwoma „szansami” (reprezentowanymi przez serduszka z liczbą π). Konkurs będzie się składać z dwóch rund. W pierwszej każdy uczestnik otrzyma jedno pytanie. Druga runda będzie polegać na „eliminacji” – uczestnik, który odpowie poprawnie na pytanie wskazuje następną osobę, która będzie udzielać odpowiedzi. Pytania będą dotyczyć ciekawostek matematycznych, matematyki w zakresie szkoły podstawowej (dla uczniów szkół podstawowych) i w zakresie szkoły ponadpodstawowej (dla uczniów szkół ponadpodstawowych).

Szansę traci się, nie odpowiadając na pytanie lub podając odpowiedź błędną. Zawsze pod uwagę bierze się pierwszą wypowiedzianą w całości odpowiedź.

To super sposób na spędzenie czasu celebrując Święto Liczby π, które łączy matematykę i dobrą zabawę.


Konkurs zostanie powtórzony 10 razy, od 9:00 do 12:30. Pięć powtórzeń półgodzinnych w dwóch salach.
Będzie 5 grup wiekowych:

4-5 klasy w godzinach 9:00-9.30 zapisy
5-6 klasy w godzinach 9:45-10:15 zapisy
7-8 klasy w godzinach 10:30-11:00 zapisy
1-2 klasy szkoły średniej 11:15-11:45 zapisy
3-4 klasy szkoły średniej 12:00-12:30 zapisy


Miejsce: Katowice, ul. Bankowa 14, sala 224, 226
Obowiązują zapisy, limit 10 osób

9:00 Pilionerzy

Prowadzący:
KNM

Łącząc formułę kultowego programu telewizyjnego „Milionerzy”, Święto Pi oraz świetną, drużynową zabawę dla gości ze szkół średnich otrzymamy formułę konkursu πlionerzy. 3-osobowe drużyny, reprezentujące swoje szkoły, będą pięły się po drabinie pytań celem zdobycia jak największej liczby „πniędzy”, których ilość pozwoli wyłonić zwycięzców.

Podczas rozgrywki drużyny będą miały do dyspozycji 5 kół ratunkowych:

  • „Pół na pół”
  • Pytanie do publiczności
  • Zmiana pytania
  • Kalkulator – koło, które pozwoli drużynie korzystać z prostego kalkulatora na okres jednej rundy
  • Telefon do nauczyciela – koło, które pozwoli drużynie na konsultację z ich nauczycielem matematyki

Do gry chcielibyśmy zaprosić nie tylko uczestników, ale również pozostałych uczniów oraz ich nauczycieli. Oprócz dopingowania swoich reprezentantów uczniowie będą mogli pomóc im w ramach koła pytania do publiczności, a nauczyciele w ramach telefonu do nauczyciela.


Miejsce: Katowice, ul. Bankowa 14, sala 231, 233
Obowiązują zapisy, 3 osoby w drużynie
Zapisz się

9:45 Pilionerzy

Prowadzący:
KNM

Łącząc formułę kultowego programu telewizyjnego „Milionerzy”, Święto Pi oraz świetną, drużynową zabawę dla gości ze szkół średnich otrzymamy formułę konkursu πlionerzy. 3-osobowe drużyny, reprezentujące swoje szkoły, będą pięły się po drabinie pytań celem zdobycia jak największej liczby „πniędzy”, których ilość pozwoli wyłonić zwycięzców.

Podczas rozgrywki drużyny będą miały do dyspozycji 5 kół ratunkowych:

  • „Pół na pół”
  • Pytanie do publiczności
  • Zmiana pytania
  • Kalkulator – koło, które pozwoli drużynie korzystać z prostego kalkulatora na okres jednej rundy
  • Telefon do nauczyciela – koło, które pozwoli drużynie na konsultację z ich nauczycielem matematyki

Do gry chcielibyśmy zaprosić nie tylko uczestników, ale również pozostałych uczniów zaproszonych szkół oraz ich nauczycieli. Oprócz dopingowania swoich reprezentantów uczniowie będą mogli pomóc im w ramach koła pytania do publiczności, a nauczyciele w ramach telefonu do nauczyciela.


Miejsce: Katowice, ul. Bankowa 14, sala 231, 233
Obowiązują zapisy, 3 osoby w drużynie
Zapisz się

10:30 Pilionerzy

Prowadzący:
KNM

Łącząc formułę kultowego programu telewizyjnego „Milionerzy”, Święto Pi oraz świetną, drużynową zabawę dla gości ze szkół średnich otrzymamy formułę konkursu πlionerzy. 3-osobowe drużyny, reprezentujące swoje szkoły, będą pięły się po drabinie pytań celem zdobycia jak największej liczby „πniędzy”, których ilość pozwoli wyłonić zwycięzców.

  • Podczas rozgrywki drużyny będą miały do dyspozycji 5 kół ratunkowych:
  • „Pół na pół”
  • Pytanie do publiczności
  • Zmiana pytania
  • Kalkulator – koło, które pozwoli drużynie korzystać z prostego kalkulatora na okres jednej rundy
  • Telefon do nauczyciela – koło, które pozwoli drużynie na konsultację z ich nauczycielem matematyki

Do gry chcielibyśmy zaprosić nie tylko uczestników, ale również pozostałych uczniów zaproszonych szkół oraz ich nauczycieli. Oprócz dopingowania swoich reprezentantów uczniowie będą mogli pomóc im w ramach koła pytania do publiczności, a nauczyciele w ramach telefonu do nauczyciela.


Miejsce: Katowice, ul. Bankowa 14, sala 231, 233
Obowiązują zapisy, 3 osoby w drużynie
Zapisz się

11:15 Pilionerzy – rozstrzygnięcie konkursu

Prowadzący:
KNM

Konkurs drużynowy, rozstrzygnięcie i wręczenie nagród.


Miejsce: Katowice, ul. Bankowa 14, sala 227

9.30-10:15 Fizyczna podróż z mikro do makroświata

Prowadzący:
mgr Joanna Reszka, dr Kamila Kosk-Joniec, I LO im. M. Kopernika w Katowicach

Program warsztatów:

  • konstruowanie mikroskopu i oglądanie preparatów,
  • obserwacja widm emisyjnych pierwiastków,
  • obserwacje teleskopowe,
  • elementy elektrostatyki.

Grupa docelowa: szkoła podstawowa, początek liceum


Miejsce: Katowice, ul. Bankowa 14, sala 214
Obowiązują zapisy, limit 24 osób
Zapisz się

10:15-11:00 Fizyczna podróż z mikro do makroświata

Prowadzący:
mgr Joanna Reszka, dr Kamila Kosk-Joniec, I LO im. M. Kopernika w Katowicach

Program warsztatów:

  • konstruowanie mikroskopu i oglądanie preparatów,
  • obserwacja widm emisyjnych pierwiastków,
  • obserwacje teleskopowe,
  • elementy elektrostatyki.

Grupa docelowa: szkoła podstawowa, początek liceum


Miejsce: Katowice, ul. Bankowa 14, sala 214
Obowiązują zapisy, limit 24 osób
Zapisz się

11:00-11:45 Fizyczna podróż z mikro do makroświata

Prowadzący:
mgr Joanna Reszka, dr Kamila Kosk-Joniec, I LO im. M. Kopernika w Katowicach

Program warsztatów:

  • konstruowanie mikroskopu i oglądanie preparatów,
  • obserwacja widm emisyjnych pierwiastków,
  • obserwacje teleskopowe,
  • elementy elektrostatyki.

Grupa docelowa: szkoła podstawowa, początek liceum


Miejsce: Katowice, ul. Bankowa 14, sala 214
Obowiązują zapisy, limit 24 osób
Zapisz się

11:45-12:30 Fizyczna podróż z mikro do makroświata

Prowadzący:
mgr Joanna Reszka, dr Kamila Kosk-Joniec, I LO im. M. Kopernika w Katowicach

Program warsztatów:

  • konstruowanie mikroskopu i oglądanie preparatów,
  • obserwacja widm emisyjnych pierwiastków,
  • obserwacje teleskopowe,
  • elementy elektrostatyki.

Grupa docelowa: szkoła podstawowa, początek liceum


Miejsce: Katowice, ul. Bankowa 14, sala 214
Obowiązują zapisy, limit 24 osób
Zapisz się

12:30-13:15 Fizyczna podróż z mikro do makroświata

Prowadzący:
mgr Joanna Reszka, dr Kamila Kosk-Joniec, I LO im. M. Kopernika w Katowicach

Program warsztatów:

  • konstruowanie mikroskopu i oglądanie preparatów,
  • obserwacja widm emisyjnych pierwiastków,
  • obserwacje teleskopowe,
  • elementy elektrostatyki.

Grupa docelowa: szkoła podstawowa, początek liceum


Miejsce: Katowice, ul. Bankowa 14, sala 214
Obowiązują zapisy, limit 24 osób
Zapisz się

9:30-13:00 Chemiczne 2+2

Prowadzący:
dr Marzena Podgórna, KNCh

Zapraszamy na wyjątkowe pokazy chemiczne, na których uczestnicy będą mieli szansę zobaczyć, jak nauka ożywa poprzez barwne reakcje, głośne wybuchy i zadziwiające przemiany. Nasze pokazy to nie tylko wyjątkowe doświadczenie edukacyjne, ale także mnóstwo zabawy i emocji. Niezależnie od tego, czy jesteś uczniem, pasjonatem nauki, czy po prostu szukasz inspirującego sposobu na spędzenie czasu, nasze pokazy chemiczne na pewno Cię zachwycą.


Miejsce: Katowice, ul. Bankowa 14, sala 120
Bez zapisów, bez limitów

Chorzów

9:00-10:30 Magiczna chemia

Prowadzący:
dr Justyna Polak

Zapraszamy serdecznie do udziału w niezwykłych warsztatach chemicznych pod nazwą „Magiczna chemia”! Odkryj z nami fascynujący świat chemii, gdzie doświadczenia stają się nieodłącznym elementem edukacyjnej przygody.

Podczas naszych warsztatów pragniemy rozbudzić pasję do nauki poprzez niezwykłe eksperymenty chemiczne. Na „Magicznej chemii” skupimy się na praktycznych aspektach nauki, umożliwiając uczniom samodzielne przeprowadzanie doświadczeń chemicznych w laboratoriach Uniwersytetu Śląskiego zlokalizowanych w nowoczesnym budynku – siedzibie Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych w Chorzowie. Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję zobaczyć, jak różnorodne substancje reagują ze sobą, tworząc barwne efekty. To niezapomniane wrażenia w pełnym kolorze! Chemia to nie tylko nauka, to również źródło niekończących się zaskoczeń. Poprzez nasze doświadczenia przekonacie się, że chemia towarzyszy nam w życiu codziennym i potrafi nas zadziwić.


Miejsce: Chorzów, ul. 75 Pułku Piechoty 1A, sala C/1/01a
Obowiązują zapisy, limit 10 osób
Zapisz się

9:00-10:30 Magiczna chemia

Prowadzący:
dr Mariola Bartoszek

Zapraszamy serdecznie do udziału w niezwykłych warsztatach chemicznych pod nazwą „Magiczna chemia”! Odkryj z nami fascynujący świat chemii, gdzie doświadczenia stają się nieodłącznym elementem edukacyjnej przygody.

Podczas naszych warsztatów pragniemy rozbudzić pasję do nauki poprzez niezwykłe eksperymenty chemiczne. Na „Magicznej chemii” skupimy się na praktycznych aspektach nauki, umożliwiając uczniom samodzielne przeprowadzanie doświadczeń chemicznych w laboratoriach Uniwersytetu Śląskiego zlokalizowanych w nowoczesnym budynku – siedzibie Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych w Chorzowie. Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję zobaczyć, jak różnorodne substancje reagują ze sobą, tworząc barwne efekty. To niezapomniane wrażenia w pełnym kolorze! Chemia to nie tylko nauka, to również źródło niekończących się zaskoczeń. Poprzez nasze doświadczenia przekonacie się, że chemia towarzyszy nam w życiu codziennym i potrafi nas zadziwić.


Miejsce: Chorzów, ul. 75 Pułku Piechoty 1A, sala C/1/01b
Obowiązują zapisy, limit 10 osób
Zapisz się

9:00-10:30 Magiczna chemia

Prowadzący:
dr Barbara Podeszwa, dr hab. Tomasz Siudyga

Zapraszamy serdecznie do udziału w niezwykłych warsztatach chemicznych pod nazwą „Magiczna chemia”! Odkryj z nami fascynujący świat chemii, gdzie doświadczenia stają się nieodłącznym elementem edukacyjnej przygody.

Podczas naszych warsztatów pragniemy rozbudzić pasję do nauki poprzez niezwykłe eksperymenty chemiczne. Na „Magicznej chemii” skupimy się na praktycznych aspektach nauki, umożliwiając uczniom samodzielne przeprowadzanie doświadczeń chemicznych w laboratoriach Uniwersytetu Śląskiego zlokalizowanych w nowoczesnym budynku – siedzibie Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych w Chorzowie. Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję zobaczyć, jak różnorodne substancje reagują ze sobą, tworząc barwne efekty. To niezapomniane wrażenia w pełnym kolorze! Chemia to nie tylko nauka, to również źródło niekończących się zaskoczeń. Poprzez nasze doświadczenia przekonacie się, że chemia towarzyszy nam w życiu codziennym i potrafi nas zadziwić.


Miejsce: Chorzów, ul. 75 Pułku Piechoty 1A, sala C/-1/03a
Obowiązują zapisy, limit 10 osób
Zapisz się

9:00-10:30 Magiczna chemia

Prowadzący:
dr hab. Violetta Kozik, prof. UŚ, dr Aleksandra Szymczyk

Zapraszamy serdecznie do udziału w niezwykłych warsztatach chemicznych pod nazwą „Magiczna chemia”! Odkryj z nami fascynujący świat chemii, gdzie doświadczenia stają się nieodłącznym elementem edukacyjnej przygody.

Podczas naszych warsztatów pragniemy rozbudzić pasję do nauki poprzez niezwykłe eksperymenty chemiczne. Na „Magicznej chemii” skupimy się na praktycznych aspektach nauki, umożliwiając uczniom samodzielne przeprowadzanie doświadczeń chemicznych w laboratoriach Uniwersytetu Śląskiego zlokalizowanych w nowoczesnym budynku – siedzibie Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych w Chorzowie. Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję zobaczyć, jak różnorodne substancje reagują ze sobą, tworząc barwne efekty. To niezapomniane wrażenia w pełnym kolorze! Chemia to nie tylko nauka, to również źródło niekończących się zaskoczeń. Poprzez nasze doświadczenia przekonacie się, że chemia towarzyszy nam w życiu codziennym i potrafi nas zadziwić.


Miejsce: Chorzów, ul. 75 Pułku Piechoty 1A, sala C/-1/03b
Obowiązują zapisy, limit 10 osób
Zapisz się

11:30-13:00 Magiczna chemia

Prowadzący:
dr Barbara Szpikowska-Sroka

Zapraszamy serdecznie do udziału w niezwykłych warsztatach chemicznych pod nazwą „Magiczna chemia”! Odkryj z nami fascynujący świat chemii, gdzie doświadczenia stają się nieodłącznym elementem edukacyjnej przygody.

Podczas naszych warsztatów pragniemy rozbudzić pasję do nauki poprzez niezwykłe eksperymenty chemiczne. Na „Magicznej chemii” skupimy się na praktycznych aspektach nauki, umożliwiając uczniom samodzielne przeprowadzanie doświadczeń chemicznych w laboratoriach Uniwersytetu Śląskiego zlokalizowanych w nowoczesnym budynku – siedzibie Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych w Chorzowie. Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję zobaczyć, jak różnorodne substancje reagują ze sobą, tworząc barwne efekty. To niezapomniane wrażenia w pełnym kolorze! Chemia to nie tylko nauka, to również źródło niekończących się zaskoczeń. Poprzez nasze doświadczenia przekonacie się, że chemia towarzyszy nam w życiu codziennym i potrafi nas zadziwić.


Miejsce: Chorzów, ul. 75 Pułku Piechoty 1A, sala C/1/01a
Obowiązują zapisy, limit 10 osób
Zapisz się

11:30-13:00 Magiczna chemia

Prowadzący:
dr Ewa Pietrasik

Zapraszamy serdecznie do udziału w niezwykłych warsztatach chemicznych pod nazwą „Magiczna chemia”! Odkryj z nami fascynujący świat chemii, gdzie doświadczenia stają się nieodłącznym elementem edukacyjnej przygody.

Podczas naszych warsztatów pragniemy rozbudzić pasję do nauki poprzez niezwykłe eksperymenty chemiczne. Na „Magicznej chemii” skupimy się na praktycznych aspektach nauki, umożliwiając uczniom samodzielne przeprowadzanie doświadczeń chemicznych w laboratoriach Uniwersytetu Śląskiego zlokalizowanych w nowoczesnym budynku – siedzibie Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych w Chorzowie. Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję zobaczyć, jak różnorodne substancje reagują ze sobą, tworząc barwne efekty. To niezapomniane wrażenia w pełnym kolorze! Chemia to nie tylko nauka, to również źródło niekończących się zaskoczeń. Poprzez nasze doświadczenia przekonacie się, że chemia towarzyszy nam w życiu codziennym i potrafi nas zadziwić.


Miejsce: Chorzów, ul. 75 Pułku Piechoty 1A, sala C/1/01b
Obowiązują zapisy, limit 10 osób
Zapisz się

11:30-13:00 Magiczna chemia

Prowadzący:
dr hab. Aneta Słodek, prof UŚ

Zapraszamy serdecznie do udziału w niezwykłych warsztatach chemicznych pod nazwą „Magiczna chemia”! Odkryj z nami fascynujący świat chemii, gdzie doświadczenia stają się nieodłącznym elementem edukacyjnej przygody.

Podczas naszych warsztatów pragniemy rozbudzić pasję do nauki poprzez niezwykłe eksperymenty chemiczne. Na „Magicznej chemii” skupimy się na praktycznych aspektach nauki, umożliwiając uczniom samodzielne przeprowadzanie doświadczeń chemicznych w laboratoriach Uniwersytetu Śląskiego zlokalizowanych w nowoczesnym budynku – siedzibie Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych w Chorzowie. Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję zobaczyć, jak różnorodne substancje reagują ze sobą, tworząc barwne efekty. To niezapomniane wrażenia w pełnym kolorze! Chemia to nie tylko nauka, to również źródło niekończących się zaskoczeń. Poprzez nasze doświadczenia przekonacie się, że chemia towarzyszy nam w życiu codziennym i potrafi nas zadziwić.


Miejsce: Chorzów, ul. 75 Pułku Piechoty 1A, sala C/-1/03a
Obowiązują zapisy, limit 10 osób
Zapisz się

11:30-13:00 Magiczna chemia

Prowadzący:
dr Sylwia Zimosz, dr Katarzyna Kowalska-Szojda, prof. UŚ

Zapraszamy serdecznie do udziału w niezwykłych warsztatach chemicznych pod nazwą „Magiczna chemia”! Odkryj z nami fascynujący świat chemii, gdzie doświadczenia stają się nieodłącznym elementem edukacyjnej przygody.

Podczas naszych warsztatów pragniemy rozbudzić pasję do nauki poprzez niezwykłe eksperymenty chemiczne. Na „Magicznej chemii” skupimy się na praktycznych aspektach nauki, umożliwiając uczniom samodzielne przeprowadzanie doświadczeń chemicznych w laboratoriach Uniwersytetu Śląskiego zlokalizowanych w nowoczesnym budynku – siedzibie Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych w Chorzowie. Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję zobaczyć, jak różnorodne substancje reagują ze sobą, tworząc barwne efekty. To niezapomniane wrażenia w pełnym kolorze! Chemia to nie tylko nauka, to również źródło niekończących się zaskoczeń. Poprzez nasze doświadczenia przekonacie się, że chemia towarzyszy nam w życiu codziennym i potrafi nas zadziwić.


Miejsce: Chorzów, ul. 75 Pułku Piechoty 1A, sala C/-1/03b
Obowiązują zapisy, limit 10 osób
Zapisz się

9:00 Ekstremalne liczby w fizyce

Prowadzący:
prof. dr hab. Janusz Gluza

Na wykładzie „Ekstremalne liczby w fizyce” omówimy jak małe czy też duże liczby trzeba zastosować aby opisać między innymi rozmiary świata w mikro i makroskali, temperaturę różnych obiektów, gęstość i ciśnienie materii.


Miejsce: Chorzów, ul. 75 Pułku Piechoty 1A, sala P/0/05
Nie obowiązują zapisy

11:00 Nano, czyli 0.000000001

Prowadzący:
dr hab. Anna Bajorek, prof. UŚ

Jak opisać obiekty o wymiarze opisanym liczbą 0.000000001, czyli takich których nie widać gołym okiem? Najpierw należy uruchomić wyobraźnię. Wyobraź sobie zatem, że wsiadasz do magicznego pojazdu, którym możesz podróżować przez różne skale i wielkości. W pewnym momencie przekroczysz granicę makroświata potem mikroświata i znajdziesz się w obszarze nano. Zobaczysz obiekty, o których być może nigdy nie słyszałeś. Jak je dostrzec z poziomu makroświata? Po co właściwie naukowcy badają obiekty w nanoskali? Jak wykorzystać wyniki ich badań w życiu codziennym? Na wykładzie znajdziesz odpowiedzi na te pytania. Dowiesz się także czym jest nanotechnologia i jak zmieniła nasze codzienne życie. Poznasz podstawowe rodzaje nanomateriałów, ich sposoby wytwarzania oraz zastosowanie. Zapraszam razem ze mną w tą podróż.

Grupa docelowa: uczniowie liceum


Miejsce: Chorzów, ul. 75 Pułku Piechoty 1A, sala P/0/05
Nie obowiązują zapisy

12:00 12 PB, 1.2 kHz, 150 M, czyli eksperyment NA61/SHINE (i nie tylko) w liczbach

Prowadzący:
dr Katarzyna Schmidt, prof. UŚ

Na wykładzie przedstawiony zostanie eksperyment NA61/SHINE znajdujący się w CERN. Eksperyment bada produkty reakcji powstające w zderzeniach różnych wiązek z różnymi tarczami, składa się z ogromnych detektorów, rejestrujących gigantyczne ilości cząstek. Co to znaczy „ogromny” detektor i „gigantyczne” ilości cząstek? – tego i kilku innych ciekawostek o eksperymencie dowiecie się z wykładu.

Grupa docelowa: szkoły ponadpodstawowe


Miejsce: Chorzów, ul. 75 Pułku Piechoty 1A, sala P/0/05
Nie obowiązują zapisy
Zapisz się

10:00-11:00 Łut szczęścia czyli ile? Miary staropolskie

Prowadzący:
KNF LAMBDA

Nasza aktywność dotyczy zagadek logicznych oraz miar staropolskich. Warsztaty rozpoczną się 10-15[min] wykładem z wiadomościami o miarach staropolskich. Uczestnicy będą mogli się dowiedzieć, ile wynosi mendel, łokieć, czy stopa oraz gdzie dlaczego i gdzie wspomniane miary były wykorzystywane.  Następnie zostanie przeprowadzony konkurs z nagrodami, w którym uczestnicy będą mogli wykazać się wiedzą oraz umiejętnością logicznego myślenia.

Od 4 klasy szkoły podstawowej


Miejsce: Chorzów, ul. 75 Pułku Piechoty 1A, sala P/0/01
Obowiązują zapisy, limit 20 osób

11:00 Czy rzut kostką rzeczywiście jest losowy i dlaczego liczba pi to w przybliżeniu 3.14?

Prowadzący:
dr Paulina Trybek

Na warsztatach wykorzystamy jeden z najbardziej popularnych obecnie języków programowania – Python do implementacji kilku ciekawych problemów, których rozwiązanie byłoby niemożliwe bez użycia komputerów.  Zaprogramujemy 'Grę w Chaos’, sprawdzimy, czy rzut kostką rzeczywiście jest losowy i dlaczego liczba PI to w przybliżeniu 3.14.


Miejsce: Chorzów, ul. 75 Pułku Piechoty 1A, sala S/1/14
Obowiązują zapisy, limit 10 osób
Zapisz się

11:30-12:30 Łut szczęścia czyli ile? Miary staropolskie

Prowadzący:
KNF LAMBDA

Nasza aktywność dotyczy zagadek logicznych oraz miar staropolskich. Warsztaty rozpoczną się 10-15[min] wykładem z wiadomościami o miarach staropolskich. Uczestnicy będą mogli się dowiedzieć, ile wynosi mendel, łokieć, czy stopa oraz gdzie dlaczego i gdzie wspomniane miary były wykorzystywane.  Następnie zostanie przeprowadzony konkurs z nagrodami, w którym uczestnicy będą mogli wykazać się wiedzą oraz umiejętnością logicznego myślenia.

Od 4 klasy szkoły podstawowej


Miejsce: Chorzów, ul. 75 Pułku Piechoty 1A, sala P/0/01
Obowiązują zapisy, limit 20 osób
Zapisz się

12:00 Czy rzut kostką rzeczywiście jest losowy i dlaczego liczba pi to w przybliżeniu 3.14?

Prowadzący:
dr Paulina Trybek

Na warsztatach wykorzystamy jeden z najbardziej popularnych obecnie języków programowania – Python do implementacji kilku ciekawych problemów, których rozwiązanie byłoby niemożliwe bez użycia komputerów.  Zaprogramujemy 'Grę w Chaos’, sprawdzimy, czy rzut kostką rzeczywiście jest losowy i dlaczego liczba PI to w przybliżeniu 3.14.


Miejsce: Chorzów, ul. 75 Pułku Piechoty 1A, sala S/1/14
Obowiązują zapisy, limit 10 osób
Zapisz się

10:00 Organizm w liczbach

Prowadzący:
prof. dr hab. Armand Cholewka

„Organizm w liczbach” to opowieść o budowie naszego organizmu, w której skupiamy się nie na samej budowie czy też wzajemnych relacjach poszczególnych narządów ale nieprawdopodobnych ich „rozmiarach” jak w przypadku płuc, które stanowią tkankę o największej powierzchni mającą kontakt z otoczeniem zewnętrznym, oraz ilościach jak w przypadku ogromu komórek nerwowych w naszym mózgu. Zwrócimy też uwagę na nieprawdopodobną pracę jaką wykonuje serce przepychające krew przez tysiące (tak tysiące!) kilometrów naczyń krwionośnych. Wszystko to będzie ilustrowane pokazami i rekwizytami,  które czasem sami możemy znaleźć w naszych domach. Będzie to nie tyle podróż w głąb naszego ciała, co pokazanie jak „ogromne” jest nasze ciało, a czego na zewnątrz naszego organizmu zupełnie nie widzimy.

Grupa docelowa: bez ograniczeń


Miejsce: Chorzów, ul. 75 Pułku Piechoty 1A, sala P/0/05
Nie obowiązują zapisy

9:00-10:00 Sięgaj, gdzie wzrok nie sięga dzięki skanerowi rentgenowskiemu

Prowadzący:
dr inż. Piotr Duda, mgr Sławomir Kaptacz

Na czym polegają badania rentgenowskie? W jaki sposób uzyskuje się dane? Jak je wykorzystać w nauce i w przemyśle? W ramach warsztatów zostanie zaprezentowany wysokorozdzielczy skaner rentgenowski GE Phoenix v|tome|x s. Zostaną zaprezentowane dziedziny w których mogą być wykorzystane badania z użycie tomografu. Dla zgromadzonych zostanie zeskanowana „jajko niespodzianka”, która po wysegmentowaniu zostanie wirtualnie złożona.


Miejsce: Chorzów, ul. 75 Pułku Piechoty 1A, sala P8 (bud. H)
Obowiązują zapisy, limit 10 osób
Zapisz się

10:00-11:00 Sięgaj, gdzie wzrok nie sięga dzięki skanerowi rentgenowskiemu

Prowadzący:
dr inż. Piotr Duda, mgr Sławomir Kaptacz

Na czym polegają badania rentgenowskie? W jaki sposób uzyskuje się dane? Jak je wykorzystać w nauce i w przemyśle? W ramach warsztatów zostanie zaprezentowany wysokorozdzielczy skaner rentgenowski GE Phoenix v|tome|x s. Zostaną zaprezentowane dziedziny w których mogą być wykorzystane badania z użycie tomografu. Dla zgromadzonych zostanie zeskanowana „jajko niespodzianka”, która po wysegmentowaniu zostanie wirtualnie złożona.


Miejsce: Chorzów, ul. 75 Pułku Piechoty 1A, sala P8 (bud. H)
Obowiązują zapisy, limit 10 osób
Zapisz się

10:00-10:45 Co światło powie nam o leku?

Prowadzący:
dr inż. Teresa Kasprzyk-Kucewicz, dr Anna Siemianowicz, inż. Aleksandra Mrowiec, inż. Agnieszka Kapłon

Warsztaty dotyczyć będą wykorzystania spektroskopii uv-vis w badaniu leków. Uczestnicy dowiedzą się, że uzyskiwane w takich badaniach widmo zależy od struktury chemicznej danego leku. Na strukturę wpływ mają oczywiście czynniki fizyczne, takie jak temperatura czy oddziaływanie promieniowania uv. Po zbadaniu substancji przechowywanej w prawidłowych warunkach, uczestnicy wykonają także pomiary próbek poddanych działaniu temperatury oraz promieniowania uv i ocenią wpływ tych czynników na uzyskane widmo.


Miejsce: Chorzów, ul. 75 Pułku Piechoty 1A, H/01/01
Obowiązują zapisy, limit 6 osób
Zapisz się

11:00-11:45 Co światło powie nam o leku?

Prowadzący:
dr inż. Teresa Kasprzyk-Kucewicz, dr Anna Siemianowicz, inż. Aleksandra Mrowiec, inż. Agnieszka Kapłon

Warsztaty dotyczyć będą wykorzystania spektroskopii uv-vis w badaniu leków. Uczestnicy dowiedzą się, że uzyskiwane w takich badaniach widmo zależy od struktury chemicznej danego leku. Na strukturę wpływ mają oczywiście czynniki fizyczne, takie jak temperatura czy oddziaływanie promieniowania uv. Po zbadaniu substancji przechowywanej w prawidłowych warunkach, uczestnicy wykonają także pomiary próbek poddanych działaniu temperatury oraz promieniowania uv i ocenią wpływ tych czynników na uzyskane widmo.


Miejsce: Chorzów, ul. 75 Pułku Piechoty 1A, H/01/01
Obowiązują zapisy, limit 6 osób
Zapisz się

11:30-12:30 Sięgaj, gdzie wzrok nie sięga dzięki skanerowi rentgenowskiemu

Prowadzący:
dr inż. Piotr Duda, mgr Sławomir Kaptacz

Na czym polegają badania rentgenowskie? W jaki sposób uzyskuje się dane? Jak je wykorzystać w nauce i w przemyśle? W ramach warsztatów zostanie zaprezentowany wysokorozdzielczy skaner rentgenowski GE Phoenix v|tome|x s. Zostaną zaprezentowane dziedziny w których mogą być wykorzystane badania z użycie tomografu. Dla zgromadzonych zostanie zeskanowana „jajko niespodzianka”, która po wysegmentowaniu zostanie wirtualnie złożona.


Miejsce: Chorzów, ul. 75 Pułku Piechoty 1A, sala P8 (bud. H)
Obowiązują zapisy, limit 10 osób
Zapisz się

12:30-13:30 Sięgaj, gdzie wzrok nie sięga dzięki skanerowi rentgenowskiemu

Prowadzący:
dr inż. Piotr Duda, mgr Sławomir Kaptacz

Na czym polegają badania rentgenowskie? W jaki sposób uzyskuje się dane? Jak je wykorzystać w nauce i w przemyśle? W ramach warsztatów zostanie zaprezentowany wysokorozdzielczy skaner rentgenowski GE Phoenix v|tome|x s. Zostaną zaprezentowane dziedziny w których mogą być wykorzystane badania z użycie tomografu. Dla zgromadzonych zostanie zeskanowana „jajko niespodzianka”, która po wysegmentowaniu zostanie wirtualnie złożona.


Miejsce: Chorzów, ul. 75 Pułku Piechoty 1A, sala P8 (bud. H)
Obowiązują zapisy, limit 10 osób
Zapisz się

9:00-13:00 Escape Room

Prowadzący:
Studenckie Koło Naukowe Fizyki Medycznej

Zapraszamy serdecznie na fascynującą przygodę, podczas której będziecie mieli okazję zgłębić tajemnice związane z fizyką medyczną oraz pracą fizyka medycznego. To nie tylko świetna rozrywka, ale także edukacyjne doświadczenie, które pozwoli Wam poszerzyć swoją wiedzę na temat tego fascynującego obszaru nauki. Dołączcie do nas i odkryjcie świat fizyki medycznej w interaktywnym środowisku escape roomu!

Więcej na stronie fanpage’a: https://www.facebook.com/SKNFMUS/


Miejsce: Chorzów, ul. 75 Pułku Piechoty 1A, biblioteka
Bez zapisów, bez limitu

09:00 Zielona energia

Prowadzący:
dr inż. Patrycja Osak

Tematyka warsztatów zielonej energii związana będzie z zastosowaniem technologii produkcji materiałów inżynierskich do zastosowań w odnawialnych źródłach energii. Tematyka obejmuje również edukacje ekologiczną obejmującą powstawanie zielonego wodoru oraz generowania energii słonecznej i wiatrowej. Podczas zajęć przedstawione zostanie praktyczne wykorzystanie wodoru jako najbardziej pro-ekologicznego nośnika energii. Pokazane to będzie na przykładzie modelu samochodu, w którym tradycyjne paliwa (benzyna, olej napędowy, ropa naftowa) zostały zastąpione wodorem.


Miejsce: Chorzów, ul. 75 Pułku Piechoty 1A, sala C/2/05
Obowiązują zapisy, limit 10 osób
Zapisz się

13:00 Po co naukowcom symulacje numeryczne

Prowadzący:
dr Anna Majtyka-Piłat

Symulacje numeryczne i modelowanie znajdują się na pograniczu teorii i eksperymentu. Z jednej strony mamy odpowiedni model numeryczny i jego implementację w oprogramowaniu – na wzór badań teoretycznych. Z drugiej strony mamy wykonanie zaimplementowanego modelu (np. uruchomienie symulacji), a następnie zbieranie informacji, co można traktować jako wirtualny eksperyment. Symulacje i modelowanie numeryczne stanowią obecnie niezbędne narzędzie w badaniach naukowych, w tym także w Inżynierii Materiałowej przy tworzeniu nowych materiałów inżynierskich i ulepszaniu już funkcjonujących. Umożliwiają dodatkowy wgląd i uzupełnienie rzeczywistych analiz eksperymentalnych i teoretycznych. W czasie wykładu odpowiemy sobie między innymi na pytania, po co naukowcom symulacje numeryczne i jaki wpływ mają one na zmianę i poprawę naszego życia codziennego.

Grupa docelowa: uczniowie liceum


Miejsce: Chorzów, ul. 75 Pułku Piechoty 1A, sala P/0/05
Nie obowiązują zapisy

15 marca 2024 r. (piątek)

Katowice

9:30 Historie znanych matematyczek

Prowadzący:
Sara Kopczyńska

Zazwyczaj pogłębiając swoją wiedzę matematyczną skupiamy się na definicjach, twierdzeniach i ich zastosowaniach, nie wiedząc praktycznie nic o autorach danych twierdzeń. Moim zdaniem życiorysy tych niezwykłych osób są ciekawe i inspirujące. W swoim wykładzie przedstawię historie życia wybranych osób, ich wkład w rozwój matematyki i nauk pokrewnych oraz trudności z jakimi musiały się mierzyć.

Grupa docelowa: dla wszystkich


Miejsce: Katowice, ul. Bankowa 14, sala 213
Nie obowiązują zapisy

9:30 Pierwiastek kwadratowy z liczby ujemnej lub nieskończona liczba cyfr przed przecinkiem. O różnych „dziwnych” zbiorach liczbowych

Prowadzący:
mgr Magdalena Mamcarz

Od szkoły podstawowej uczymy się o zbiorach liczbowych. Wiemy, jak wygląda zbiór liczb naturalnych, całkowitych, wymiernych i rzeczywistych. Ujemna delta oznacza dla nas brak miejsc zerowych funkcji kwadratowej, ale czy na pewno? Podczas wykładu dowiecie się, że istnieje zbiór, w którym pierwiastek kwadratowy z liczby ujemnej istnieje oraz że są takie liczby, które mają nieskończoną liczbę cyfr przed przecinkiem. Zostaną omówione zagadnienia dotyczące rozszerzeń różnych „dziwnych” ciał liczbowych.

Grupa docelowa: od 7 klasy szkoły podstawowej


Miejsce: Katowice, ul. Bankowa 14, sala 420
Nie obowiązują zapisy

10:15 Pies pięknie piszczy piekąc pistacjowe pierniki

Prowadzący:
dr Łukasz Dawidowski

Czy podczas zajęć z matematyki uczniowie i studenci pieką pierniki i poznają jak rozpoznawać rasy psów? Prawdopodobnie nie. Ale każdy z nich nie raz spotyka się jedną z najbardziej enigmatycznych i tajemniczych liczb jaką jest bohaterka tego wykładu – liczba pi. Postaramy się odpowiedzieć na pytanie po co ona nam jest, skoro sprawia tyle problemów, jak zapamiętać jak najwięcej cyfr z jej dziesiętnego rozwinięcia, a także o tym co to znaczy, że jest przestępna i niealgebraiczna (w końcu jest enigmatyczna). W skrócie: będzie piorunująco pięknie o pi.

Grupa docelowa: dla wszystkich


Miejsce: Katowice, ul. Bankowa 14, sala 213
Nie obowiązują zapisy

10:15 Czym się różni pączek od donuta. Albo co ma arka Noego do matematyki

Prowadzący:
dr hab. Przemysław Koprowski, prof. UŚ

W trakcie wykładu przyjrzymy się pewnym własnościom brył, które nie podlegają zmianom przy zgniataniu, rozciąganiu i ogólnie deformowaniu kształtu bryły. Zobaczymy, że istnieją pewne fundamentalne własności brył dające się opisać liczbowo i pozostają zachowane mimo zmiany kształtu samej bryły.

Grupa docelowa: szkoła ponadpodstawowa


Miejsce: Katowice, ul. Bankowa 14, sala 420
Nie obowiązują zapisy

11:00 Niech n będzie liczbą

Prowadzący:
dr hab. Tomasz Szostok, prof. UŚ

W czasie odczytu przedstawimy postać wybitnego węgierskiego matematyka Paula Erdősa oraz jego wybrane dokonania. Paul Erdős (ur. 26 marca 1913 w Budapeszcie, zm. 20 września 1996 w Warszawie) uzyskał w świecie matematycznym status kultowy z kilku powodów. Jednym z nich był niespotykany tryb życia – Erdős podróżował po świecie od jednego matematyka do kolejnego; nigdzie nie miał domu ani stałego miejsca zatrudnienia – jak mawiał Erdős „another roof another proof”. Powiedzenia autorstwa Erdosa na stałe weszły do języka matematyków (wg definicji Erdősa matematyk to urządzenie do zamiany kawy w twierdzenia). Najważniejszym jednak powodem była niezliczona liczba postawionych problemów, udowodnionych twierdzeń i współautorów opublikowanych prac.

Opowiemy również o kilku wybranych twierdzeniach i problemach. Będą to między innymi:  nierówność Erdősa-Mordella, twierdzenie  Erdősa-Szekeresa czy pewne fakty związane z teorią Ramseya.

Grupa docelowa: szkoła ponadpodstawowa


Miejsce: Katowice, ul. Bankowa 14, sala 213
Nie obowiązują zapisy

11:00 O liczbach, które opisują wszystko

Prowadzący:
dr Marta Nowakowska

Celem wykładu jest omówienie najważniejszych własności ułamków łańcuchowych i przedstawienie wybranych zastosowań.

Grupa docelowa: szkoła ponadpodstawowa


Miejsce: Katowice, ul. Bankowa 14, sala 420
Nie obowiązują zapisy

11:45 Wartość Shapleya

Prowadzący:
dr Joanna Kubieniec

Lloyd Shapley był amerykańskim matematykiem oraz laureatem nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii. Wprowadził on do teorii gier, pojęcie wartości Shapleya- koncepcji podziału wypracowanego zysku przez grupę graczy z uwzględnieniem indywidualnego wkładu każdego z nich.

W wykładzie, poza podstawowymi definicjami i twierdzeniami związanymi z wartością Shapleya, zostanie omówiony przykład jej zastosowania z kontekstem realistycznym.

Grupa docelowa: szkoła ponadpodstawowa


Miejsce: Katowice, ul. Bankowa 14, sala 213
Nie obowiązują zapisy

11:45 Pokrycie przyszłych zobowiązań finansowych poprzez inwestycje w portfele obligacji

Prowadzący:
dr Maria Górnioczek

W wykładzie zostaną podane podstawowe fakty związane z obligacjami oraz portfelami obligacji. Zostaną omówione strategie inwestowania w portfele obligacji mające na celu dostosowanie struktury dochodów inwestora do jego spodziewanych wydatków. Szczególna uwaga zostanie zwrócona na strategię uodpornienia portfela na ryzyko zmiany ceny i ryzyko reinwestowania.

Grupa docelowa: szkoła ponadpodstawowa


Miejsce: Katowice, ul. Bankowa 14, sala 420
Nie obowiązują zapisy

12:30 Jak to się dzieje, że skończone rozwinięcie dziesiętne pi nie istnieje? O (nie)wymierności pi według Lamberta

Prowadzący:
Kacper Dworak

Wykład wyjaśni problem niewymierności liczby π. Uczestnik zostanie zapoznany z pojęciem dowodu nie wprost. Do udowodnienia niewymierności liczby π zostanie wykorzystane twierdzenie Lamberta. Przedstawione zostanie pojęcie ułamka łańcuchowego oraz szeregu MacLaurina dla funkcji cosinus oraz sinus.

Grupa docelowa: szkoła ponadpodstawowa


Miejsce: Katowice, ul. Bankowa 14, sala 213
Nie obowiązują zapisy

12:30 Wyznawcy liczb

Prowadzący:
Patryk Hempel

Podróż w głąb historii matematyki, gdzie odkrywać będziemy sekrety jednego z najbardziej znanych twierdzeń – Twierdzenia Pitagorasa. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się skąd wzięło się to znane nam wszystkim twierdzenie? Jakie tajemnice skrywa i jakie niesamowite zastosowania ma w rzeczywistym świecie?

Poznasz nie tylko postać Pitagorasa, ale także jego tajemnicze życie i filozofię, która kształtowała myślenie jego stowarzyszenia.

Zanurzysz się w historię najsłynniejszego twierdzenia i odkryjesz, jakie fascynujące dowody i zastosowania ma ono w różnych dziedzinach, od trygonometrii po codzienne życie, jak przesuwanie mebli!

Ten wykład otworzy przed Tobą drzwi do fascynującego świata liczb i tajemnic, które kryją się za jednym z najważniejszych twierdzeń w historii geometrii.

Grupa docelowa: dla wszystkich


Miejsce: Katowice, ul. Bankowa 14, sala 420
Nie obowiązują zapisy

9:00-13:00 Kawiarnia szkocka

Prowadzący:
KNM

W oryginalnej Kawiarni Szkockiej w przedwojennym Lwowie spotykali się by rozmawiać o matematyce najwybitniejsi polscy matematycy. Studenci matematyki postarają się przywrócić klimat tamtego miejsca i ekscytacji matematyką opowiadając o niektórych problemach matematycznych i ich twórcach: Banachu, Steinhausie, Ulamie i wielu innych. W Kawiarni Szkockiej będzie można także pokrzepić się płacąc π-niędzmi.


Miejsce: Katowice, ul. Bankowa 14, sala 208
Bez zapisów, brak limitów

9:00-13:00 Zagadki logiczne

Prowadzący:
KNM, SKNMiI

Zapraszamy wszystkich lubiących zagadki i łamigłówki. Studenci matematyki przygotowali pokój zagadek, w którym będzie trzeba się wykazać inteligencją, umiejętnością logicznego myślenia, a także sprawnością manualną.


Miejsce: Katowice, ul. Bankowa 14, sala 209
Bez zapisów, brak limitów

10:30-11:00 Matematyczne czary

Prowadzący:
Prowadzący:
dr Natalia Cieślar

Gdy rozcinasz papierową figurę, dostajesz dwie papierowe figury. Pewnie wiele razy miałeś okazję się o tym przekonać. Ale czy na pewno? Na warsztatach wyczarujemy z papieru figury, które zadziwią Was niejednym i pokażą, że w świecie figur nie można być pewnym niczego.

Warsztaty z geometrii dla uczniów szkoły podstawowej.


Miejsce: Katowice, ul. Bankowa 14, sala 228
Na warsztaty obowiązują zapisy.
Zapisz się

11:15-11:45 Matematyczne czary

Prowadzący:
Prowadzący:
dr Natalia Cieślar

Gdy rozcinasz papierową figurę, dostajesz dwie papierowe figury. Pewnie wiele razy miałeś okazję się o tym przekonać. Ale czy na pewno? Na warsztatach wyczarujemy z papieru figury, które zadziwią Was niejednym i pokażą, że w świecie figur nie można być pewnym niczego.

Warsztaty z geometrii dla uczniów szkoły podstawowej.


Miejsce: Katowice, ul. Bankowa 14, sala 228
Na warsztaty obowiązują zapisy.
Zapisz się

11:00 PWVCOLTXKHF (SZYFROWANKI)

Prowadzący:
dr Katarzyna Miś

Czy da się przesłać wiadomość, którą będą mogli odczytać tylko nadawca i adresat? Jak uniemożliwić innym poznanie jej treści? Te pytania zadawali sobie ludzie zapewne od starożytności, bo już wtedy szyfrowano listy.

W czasie tych warsztatów uczestnicy dowiedzą się czym jest szyfrowanie oraz gdzie można spotykać się z nim na co dzień. Poznają także znane algorytmy szyfrujące i sami spróbują ich użyć, tak aby ważne wiadomości były chronione przed niepożądanymi osobami.


Miejsce: Katowice, ul. Bankowa 14, sala 429
Obowiązują zapisy, limit 20 osób
Zapisz się

12:00 PWVCOLTXKHF (SZYFROWANKI)

Prowadzący:
dr Katarzyna Miś

Czy da się przesłać wiadomość, którą będą mogli odczytać tylko nadawca i adresat? Jak uniemożliwić innym poznanie jej treści? Te pytania zadawali sobie ludzie zapewne od starożytności, bo już wtedy szyfrowano listy.

W czasie tych warsztatów uczestnicy dowiedzą się czym jest szyfrowanie oraz gdzie można spotykać się z nim na co dzień. Poznają także znane algorytmy szyfrujące i sami spróbują ich użyć, tak aby ważne wiadomości były chronione przed niepożądanymi osobami.


Miejsce: Katowice, ul. Bankowa 14, sala 429
Obowiązują zapisy, limit 20 osób
Zapisz się

9:00 Pilionerzy

Prowadzący:
KNM

Łącząc formułę kultowego programu telewizyjnego „Milionerzy”, Święto Pi oraz świetną, drużynową zabawę dla gości ze szkół średnich otrzymamy formułę konkursu πlionerzy. 3-osobowe drużyny, reprezentujące swoje szkoły, będą pięły się po drabinie pytań celem zdobycia jak największej liczby „πniędzy”, których ilość pozwoli wyłonić zwycięzców.

Podczas rozgrywki drużyny będą miały do dyspozycji 5 kół ratunkowych:

  • „Pół na pół”
  • Pytanie do publiczności
  • Zmiana pytania
  • Kalkulator – koło, które pozwoli drużynie korzystać z prostego kalkulatora na okres jednej rundy
  • Telefon do nauczyciela – koło, które pozwoli drużynie na konsultację z ich nauczycielem matematyki

Do gry chcielibyśmy zaprosić nie tylko uczestników, ale również pozostałych uczniów oraz ich nauczycieli. Oprócz dopingowania swoich reprezentantów uczniowie będą mogli pomóc im w ramach koła pytania do publiczności, a nauczyciele w ramach telefonu do nauczyciela.


Miejsce: Katowice, ul. Bankowa 14, sala 231, 233
Obowiązują zapisy, 3 osoby w drużynie
Zapisz się

9:45 Pilionerzy

Prowadzący:
KNM

Łącząc formułę kultowego programu telewizyjnego „Milionerzy”, Święto Pi oraz świetną, drużynową zabawę dla gości ze szkół średnich otrzymamy formułę konkursu πlionerzy. 3-osobowe drużyny, reprezentujące swoje szkoły, będą pięły się po drabinie pytań celem zdobycia jak największej liczby „πniędzy”, których ilość pozwoli wyłonić zwycięzców.

Podczas rozgrywki drużyny będą miały do dyspozycji 5 kół ratunkowych:

  • „Pół na pół”
  • Pytanie do publiczności
  • Zmiana pytania
  • Kalkulator – koło, które pozwoli drużynie korzystać z prostego kalkulatora na okres jednej rundy
  • Telefon do nauczyciela – koło, które pozwoli drużynie na konsultację z ich nauczycielem matematyki

Do gry chcielibyśmy zaprosić nie tylko uczestników, ale również pozostałych uczniów zaproszonych szkół oraz ich nauczycieli. Oprócz dopingowania swoich reprezentantów uczniowie będą mogli pomóc im w ramach koła pytania do publiczności, a nauczyciele w ramach telefonu do nauczyciela.


Miejsce: Katowice, ul. Bankowa 14, sala 231, 233
Obowiązują zapisy, 3 osoby w drużynie
Zapisz się

10:30 Pilionerzy

Prowadzący:
KNM

Łącząc formułę kultowego programu telewizyjnego „Milionerzy”, Święto Pi oraz świetną, drużynową zabawę dla gości ze szkół średnich otrzymamy formułę konkursu πlionerzy. 3-osobowe drużyny, reprezentujące swoje szkoły, będą pięły się po drabinie pytań celem zdobycia jak największej liczby „πniędzy”, których ilość pozwoli wyłonić zwycięzców.

  • Podczas rozgrywki drużyny będą miały do dyspozycji 5 kół ratunkowych:
  • „Pół na pół”
  • Pytanie do publiczności
  • Zmiana pytania
  • Kalkulator – koło, które pozwoli drużynie korzystać z prostego kalkulatora na okres jednej rundy
  • Telefon do nauczyciela – koło, które pozwoli drużynie na konsultację z ich nauczycielem matematyki

Do gry chcielibyśmy zaprosić nie tylko uczestników, ale również pozostałych uczniów zaproszonych szkół oraz ich nauczycieli. Oprócz dopingowania swoich reprezentantów uczniowie będą mogli pomóc im w ramach koła pytania do publiczności, a nauczyciele w ramach telefonu do nauczyciela.


Miejsce: Katowice, ul. Bankowa 14, sala 231, 233
Obowiązują zapisy, 3 osoby w drużynie
Zapisz się

9:30-13:00 Chemiczne 2+2

Prowadzący:
dr Marzena Podgórna, KNCh

Zapraszamy na wyjątkowe pokazy chemiczne, na których uczestnicy będą mieli szansę zobaczyć, jak nauka ożywa poprzez barwne reakcje, głośne wybuchy i zadziwiające przemiany. Nasze pokazy to nie tylko wyjątkowe doświadczenie edukacyjne, ale także mnóstwo zabawy i emocji. Niezależnie od tego, czy jesteś uczniem, pasjonatem nauki, czy po prostu szukasz inspirującego sposobu na spędzenie czasu, nasze pokazy chemiczne na pewno Cię zachwycą.


Miejsce: Katowice, ul. Bankowa 14, sala 120
Bez zapisów, bez limitów

Sosnowiec

9:00 Zbiory i liczby rozmyte - czy komputer może przetwarzać dane jak człowiek?

Prowadzący:
dr inż. Przemysław Kudłacik

Komputer zaprojektowano tak, aby jak najszybciej przetwarzał liczby, czyli dane bardzo precyzyjne. Ludzie nie mają w tej kategorii najmniejszych szans nawet z bardzo starymi komputerami. Człowiek natomiast z łatwością, naturalnie operuje informacjami i przetwarza dane nieprecyzyjne. W jaki sposób opisać komputerowi oraz przetwarzać określenia takie jak „wysoka temperatura”, czy „duża prędkość”? Podczas wykładu zostanie zaprezentowana idea zbiorów rozmytych oraz ich zastosowanie w celu reprezentacji danych nieprecyzyjnych. Ta technika jest z powodzeniem stosowana od lat w informatyce i elektronice cyfrowej, modelując rozwiązania zrozumiałe dla człowieka.


Miejsce: Sosnowiec, ul. Będzińska 39, sala B4
Nie obowiązują zapisy

10:00 Sztuka ewolucyjna – komputerowe generowanie obrazów

Prowadzący:
prof. dr hab. Urszula Boryczka

Sztuka generatywna ma swoje korzenie w eksperymentach awangardy pierwszej połowy XX wieku, jako obszar pracy głównie artystów malarzy i grafików. Doświadczenia wynikające z teorii chaosu i pojawienie się surrealizmu, minimalizmu czy dadaizmu były ważnym krokiem w rozwoju sztuki generatywnej, jednak trzeba było poczekać do lat 50. XX wieku, które to przyniosły pierwsze poważne próby w tworzeniu sztuki z użyciem analogowych maszyn. Co ważne, pierwsze próby były efektem współpracy artystów i projektantów z maszynami – naukowcy zajęli się tym tematem dopiero dekadę później, ale dysponowali o wiele lepszym warsztatem – maszynami o dużo większej mocy obliczeniowej. Dziś zajmiemy się sztuką ewolucyjną, która nie posiada już tak znaczących wyróżników, jak geometryczne kształty i wszechobecna symetria. Przyjrzymy się procesowi twórczemu, który oddajemy „w ręce” algorytmu ewolucyjnego. Mając za punkt wyjścia proste figury geometryczne, algorytm zachowuje się jak w zabawce z dawnych lat – kalejdoskopie i poprzez naśladownictwo może z jednej strony tworzyć kopie do złudzenia podobne do wielkich arcydzieł dzieł sztuki, lub zdumiewać poprzez wykazywanie swej kreatywności i ożywianie czegoś, co było statyczne i nieme w swoim wyrazie jak proste, nieciekawe zdjęcia.

Grupa docelowa: bez ograniczeń


Miejsce: Sosnowiec, ul. Będzińska 39, sala B4
Nie obowiązują zapisy

11:00 Jak to się dzieje, że programy działają?

Prowadzący:
dr inż. Roman Simiński

Wszyscy używamy komputerów. Czasem w formie klasycznych komputerów typu desktop, częściej laptopów, a najczęściej komputerów przyjmujących formę smartfonów. Specjalizowane komputery wbudowane są w otaczające nas urządzenia takie jak telewizory, lodówki, pralki, samochody… Niezależnie od tego, jaką współczesne komputery przyjmują formę, ich działanie wymaga odpowiedniego oprogramowania. Skąd się ono bierze, jak powstaje, jakim cudem działa? Odpowiedzi na te, i wiele innych jeszcze pytań, znaleźć będzie można w ramach proponowanego wykładu.

Grupa docelowa: uczniowie liceum


Miejsce: Sosnowiec, ul. Będzińska 39, sala B4
Nie obowiązują zapisy

12:00 Od kryptografii do kryptowalut

Prowadzący:
dr inż. Przemysław Kudłacik

Od samego początku istnienia ludzkich społeczności informacja była bardzo cenna, jednak dopiero rozwinięte metody kryptograficzne pozwoliły na skuteczne jej zabezpieczenie. Kryptografia, oprócz zabezpieczania danych pozwala również udowodnić prawo posiadania. Jak czysta informacja w połączeniu z bezpieczeństwem kryptografii tworzy narzędzie zarządzania wartością? Czy można wycenić wartość cyfrową i jak ona powstaje? O tych istotnych problemach współczesnego świata opowie dr inż. Przemysław Kudłacik, informatyk, inwestor i pasjonat technologii blockchain.


Miejsce: Sosnowiec, ul. Będzińska 39, sala B4
Nie obowiązują zapisy

9:30 W poszukiwaniu kamienia filozoficznego

Prowadzący:
mgr inż. Arkadiusz Nowakowski

Wciel się w alchemika poszukującego legendarnego kamienia filozoficznego i wyrusz samotnie lub z drużyną po przygodę, w której czekają na Ciebie zadania i zagadki inspirowane problemami informatycznymi. Rzuć wyzwanie innym alchemikom oraz alchemistom biorącym udział w zabawie i zajmij pierwsze miejsce w rankingu poszukiwaczy legendarnej substancji. Jedyne, czego Ci potrzeba do rozpoczęcia tej epickiej wyprawy, to telefon z Androidem i dostęp do Internetu.


Miejsce: Sosnowiec, ul. Będzińska 39
Bez zapisów, bez limitu

10:00 Efektywna komunikacja z bazą danych

Prowadzący:
dr inż. Przemysław Kudłacik

Trudno wyobrazić sobie jakikolwiek praktyczny system informatyczny, który nie korzysta z repozytorium danych. Dzisiaj najczęściej stosowanym rozwiązaniem są cały czas systemy relacyjnych baz SQL, które poza zgodnością ze standardami bezustannie się rozwijają, szczególnie w przestrzeni open source. Lata rozwoju przyzwyczaiły twórców oprogramowania do sprawdzonego standardu, jednak jego elastyczność bywa problematyczna w połączeniu z obiektowymi technikami programowania. W ramach zajęć zostanie zaprezentowana biblioteka pośredniej komunikacji z bazą danych dla środowiska PHP, która ułatwia współpracę z systemem bazy oraz zwalnia twórcę oprogramowania z konieczności tworzenia zapytań. Tego typu podejście stanowi znaczące uproszczenie w rozwoju systemów informatycznych, a szczególnie aplikacji internetowych.
Warsztaty dla grup 15-osobowych dla uczniów technikum.


Miejsce: Sosnowiec, ul. Będzińska 39, 301C
Obowiązują zapisy, limit 15 osób
Zapisz się

10:00 Język Python – szybki start

Prowadzący:
dr inż. Roman Simiński

Jak rozpocząć przygodę z programowaniem w języku Python? Co jest potrzebne do napisania pierwszego programu? Czy muszę coś instalować na swoim komputerze? Jak napisać, uruchomić i przetestować pierwszy program w języku Python? Tego dowiedzieć się będzie można na proponowanych warsztatach.

Grupa docelowa: uczniowie liceum


Miejsce: Sosnowiec, ul. Będzińska 39, 201
Obowiązują zapisy, limit 15 osób
Zapisz się

11:00 Tajniki sztuki generatywnej: eksperymentuj z algorytmami i odkrywaj kreatywność

Prowadzący:
inż. Michał Ryngier, inż. Krzysztof Para

Cel warsztatów:

  • poznanie podstaw generatywnej sztuki i działania algorytmów ewolucyjnych i genetycznych
  • tworzenie abstrakcyjnych obrazów z wykorzystaniem algorytmów ewolucyjnych.

Cel nadrzędny: zachęcenie do eksperymentowania i kreatywności, a jednocześnie umożliwienie wymiany pomysłów między uczestnikami, przedstawienie koncepcji sztuki generatywnej, pokazanie, że ciekawe narzędzia mogą być tworzone nie tylko przez wielkie korporacje. Wykazanie, że nie należy się bać sztucznej inteligencji a w szczególności algorytmów ewolucyjnych w sztuce. Kreatywność buduje się przez losowość, czyli przypadek. I to daje nam nieograniczoną niczym kreatywność.

Charakter pracy: 1-3 osobowe ćwiczenia artystyczne z możliwością podzielenia się pracami na zakończenie i wybór najciekawszych z nich.


Miejsce: Sosnowiec, ul. Będzińska 39, sala 101A, NEONÓWKA.
Obowiązują zapisy, limit 15 osób
Zapisz się

11:00 Efektywna komunikacja z bazą danych

Prowadzący:
dr inż. Przemysław Kudłacik

Trudno wyobrazić sobie jakikolwiek praktyczny system informatyczny, który nie korzysta z repozytorium danych. Dzisiaj najczęściej stosowanym rozwiązaniem są cały czas systemy relacyjnych baz SQL, które poza zgodnością ze standardami bezustannie się rozwijają, szczególnie w przestrzeni open source. Lata rozwoju przyzwyczaiły twórców oprogramowania do sprawdzonego standardu, jednak jego elastyczność bywa problematyczna w połączeniu z obiektowymi technikami programowania. W ramach zajęć zostanie zaprezentowana biblioteka pośredniej komunikacji z bazą danych dla środowiska PHP, która ułatwia współpracę z systemem bazy oraz zwalnia twórcę oprogramowania z konieczności tworzenia zapytań. Tego typu podejście stanowi znaczące uproszczenie w rozwoju systemów informatycznych, a szczególnie aplikacji internetowych.
Warsztaty dla grup 15-osobowych dla uczniów technikum.


Miejsce: Sosnowiec, ul. Będzińska 39, 301C
Obowiązują zapisy, limit 15 osób
Zapisz się

12:00 Język Python – szybki start

Prowadzący:
dr inż. Roman Simiński

Jak rozpocząć przygodę z programowaniem w języku Python? Co jest potrzebne do napisania pierwszego programu? Czy muszę coś instalować na swoim komputerze? Jak napisać, uruchomić i przetestować pierwszy program w języku Python? Tego dowiedzieć się będzie można na proponowanych warsztatach.

Grupa docelowa: uczniowie liceum


Miejsce: Sosnowiec, ul. Będzińska 39, 201
Obowiązują zapisy, limit 15 osób
Zapisz się

12:00 Tajniki sztuki generatywnej: eksperymentuj z algorytmami i odkrywaj kreatywność

Prowadzący:
inż. Michał Ryngier, inż. Krzysztof Para

Cel warsztatów:

  • poznanie podstaw generatywnej sztuki i działania algorytmów ewolucyjnych i genetycznych
  • tworzenie abstrakcyjnych obrazów z wykorzystaniem algorytmów ewolucyjnych.

Cel nadrzędny: zachęcenie do eksperymentowania i kreatywności, a jednocześnie umożliwienie wymiany pomysłów między uczestnikami, przedstawienie koncepcji sztuki generatywnej, pokazanie, że ciekawe narzędzia mogą być tworzone nie tylko przez wielkie korporacje. Wykazanie, że nie należy się bać sztucznej inteligencji a w szczególności algorytmów ewolucyjnych w sztuce. Kreatywność buduje się przez losowość, czyli przypadek. I to daje nam nieograniczoną niczym kreatywność.

Charakter pracy: 1-3 osobowe ćwiczenia artystyczne z możliwością podzielenia się pracami na zakończenie i wybór najciekawszych z nich.


Miejsce: Sosnowiec, ul. Będzińska 39, sala 101A, NEONÓWKA.
Obowiązują zapisy, limit 15 osób
Zapisz się

9:00-9:45 Technologie druku 3D w lotnictwie

Prowadzący:
dr inż. Piotr Duda, mgr Sławomir Kaptacz

W ramach warsztatów zostaną zaprezentowane technologie druku 3D i ich zastosowanie w lotnictwie. Zaprezentowane zostaną gotowe wydruki (np. model silnika odrzutowego, ostrosłup Sierpińskiego) oraz zostaną wykonane przy współudziale uczestników nowe wydruki, które po zajęciach będzie można zabrać ze sobą na pamiątkę.


Miejsce: Sosnowiec, ul. Będzińska 39, sala B401A.
Obowiązują zapisy, limit 15 osób
Zapisz się

10:00-10:45 Technologie druku 3D w lotnictwie

Prowadzący:
dr inż. Piotr Duda, mgr Sławomir Kaptacz

W ramach warsztatów zostaną zaprezentowane technologie druku 3D i ich zastosowanie w lotnictwie. Zaprezentowane zostaną gotowe wydruki (np. model silnika odrzutowego, ostrosłup Sierpińskiego) oraz zostaną wykonane przy współudziale uczestników nowe wydruki, które po zajęciach będzie można zabrać ze sobą na pamiątkę.


Miejsce: Sosnowiec, ul. Będzińska 39, sala B401A.
Obowiązują zapisy, limit 15 osób
Zapisz się

11:00-11:45 Technologie druku 3D w lotnictwie

Prowadzący:
dr inż. Piotr Duda, mgr Sławomir Kaptacz

W ramach warsztatów zostaną zaprezentowane technologie druku 3D i ich zastosowanie w lotnictwie. Zaprezentowane zostaną gotowe wydruki (np. model silnika odrzutowego, ostrosłup Sierpińskiego) oraz zostaną wykonane przy współudziale uczestników nowe wydruki, które po zajęciach będzie można zabrać ze sobą na pamiątkę.


Miejsce: Sosnowiec, ul. Będzińska 39, sala B401A.
Obowiązują zapisy, limit 15 osób
Zapisz się

9:45-13:00 Wystawa mechatronicznych prac dyplomowych

Prowadzący:
Studenckie Koło Mikromechatroników

Wystawa prac dyplomowych prezentuje modele innowacyjnych rozwiązań, które zmieniły świat. Twórcy makiet – nasi dyplomanci – pokazali niezwykłe połączenie nauki i techniki w dziedzinie inżynierii.

Elementy wystawy:

  • manipulator kartezjański z elektromagnesem (Marcin Auer),
  • model myjni samochodowej (Kacper Halejak, Anita Tyc),
  • model ekspresu do kawy (Alicja Szczygieł, Dawid Kurczek),
  • drukarka 3D (Kamil Feliksik),
  • maszyna lewitująca (Dominik Dusza),
  • model smart domu (Grzegorz Nejman),
  • model bramy ogrodowej (Aleksander Kuśnierczyk, Klaudiusz Szczurek),
  • model skrzyżowania ulicznego (Aleksander Giemza),
  • model szklarni – makieta demonstrująca automatyczne nawadnianie roślin (German Goor),
  • winda przemysłowa (Michał Orłowski ),
  • model zdalnego samochodu (Rafał Trólka).

Miejsce: Sosnowiec, ul. Żytnia 12, hol na parterze
Bez zapisów, bez limitów

9:45-11:15 Programowanie obrabiarek CNC

Prowadzący:
dr Marek Bara

Celem warsztatów jest zapoznanie słuchaczy z procesem programowania i wykonywania obróbki skrawaniem na obrabiarkach numerycznych. Zajęcia przeznaczone są dla osób, które wcześniej nie miały styczności z komputerowym projektowaniem procesów obróbki. W ramach warsztatów zostaną przedstawiane podstawy procesów projektowania i wytwarzania na frezarce CNC.


Miejsce: Sosnowiec, ul. Żytnia 12, sala 04
Obowiązują zapisy, limit 9 osób
Zapisz się

9:45-11:15 Chemia oczami inżyniera

Prowadzący:
dr Katarzyna Osińska, dr Małgorzata Płońska

Chemia wcale nie musi być trudna i nudna, trzeba ją tylko zrozumieć! I właśnie te zajęcia są po to, aby chemię lepiej zrozumieć poprzez samodzielne wykonywanie doświadczeń. Uczniowie wzbogacą swoją wiedzę z zakresu chemii, a także będą się dobrze bawić reakcjami chemicznymi. Samodzielna praca laboratoryjna uczy rzetelności badawczej, rozwija umiejętność poszukiwania, porządkowania, wykorzystywania i przechowywania różnego rodzaju informacji. Praktyczny kontakt z chemią wyzwala twórcze myślenie, rozbudza wyobraźnię, pomaga rozwijać zainteresowania i pasje.
Warsztaty dla uczniów liceów lub klas 7 i 8, grupy 8 osobowe.


Miejsce: Sosnowiec, ul. Żytnia 12, sala 36
Obowiązują zapisy, limit 8 osób
Zapisz się

9:45-11:15 Programy graficzne w obróbce i fotomontażu zdjęć

Prowadzący:
dr inż. Mateusz Niedźwiedź

Podczas tych intensywnych zajęć uczestnicy będą mieli okazję zgłębić tajniki profesjonalnej edycji grafiki i tworzenia efektownych fotomontaży. Warsztaty skupią się na praktycznym wykorzystaniu popularnych programów graficznych, takich jak GIMP. Uczestnicy dowiedzą się, jak korzystać z różnorodnych narzędzi edycji, poznają techniki retuszu, korekcji kolorów i kompozycji zdjęć. Podczas zajęć omówione zostaną także zasady projektowania graficznego, co pozwoli uczestnikom rozwijać swoją kreatywność i zdolności artystyczne. Prowadzący z pasją i doświadczeniem wprowadzi uczniów w świat cyfrowej sztuki, dzieląc się praktycznymi wskazówkami oraz inspirując do tworzenia unikalnych projektów.
Warsztaty dla uczniów 4-7 klasy, grupa 9 osobowa.


Miejsce: Sosnowiec, ul. Żytnia 12, sala 03
Obowiązują zapisy, limit 9 osób
Zapisz się

9:45-11:15 Wyprawa w świat elektroniki

Prowadzący:
dr Radosław Zachariasz

Elektronika jest dziedziną techniki, która skupia się na zagadnieniach związanych z wytwarzaniem i przetwarzaniem sygnałów w postaci prądów elektrycznych lub pól elektromagnetycznych. Brzmi skomplikowanie, prawda? Ale bez obaw, dzięki warsztatom uczestnicy zapoznają się z podstawami elektroniki. Prowadzone zajęcia mają charakter naukowo – twórczy. Skupiają się na tematyce majsterkowania z wykorzystaniem elektroniki. Na początku uczestnicy poznają podstawowe elementy elektroniczne i rządzące nimi prawa fizyczne, by później wykonywać na stanowiskach laboratoryjnych samodzielne projekty. Każdy uczestnik zajęć otrzymuje zestaw narzędzi i elementów, które pozwolą mu na rozwijanie pasji majsterkowania z dziedziny elektroniki.
Warsztaty dla licealistów, grupa 10 osobowa.


Miejsce: Sosnowiec, ul. Żytnia 12, sala 45
Obowiązują zapisy, limit 10 osób
Zapisz się

9:45-11:15 Projektowanie i analiza numeryczna części maszyn

Prowadzący:
dr Tomasz Kmita

Warsztaty mają na celu zapoznanie uczestników z technikami komputerowego wspomagania w projektowaniu podzespołów stosowanych w budowie maszyn. Zaprezentowane zostaną również podstawy analizy numerycznej konstrukcji mechanicznych w oparciu o metodę elementów skończonych. Uczestnicy warsztatów po wysłuchaniu krótkiego wykładu, wykonają serię praktycznych ćwiczeń z wykorzystaniem oprogramowania SolidWorks 2023.
Warsztaty dla licealistów, grupa 11 osobowa.


Miejsce: Sosnowiec, ul. Żytnia 12, sala 22
Obowiązują zapisy, limit 11 osób
Zapisz się

9:45-11:15 Robotyka i programowanie z LEGO Mindstorms

Prowadzący:
dr Jolanta Makowska

Warsztaty z robotyki i programowania prowadzone będą w oparciu o klocki LEGO Mindstorms EV3. Podczas zajęć uczniowie wcielą się w rolę inżynierów, konstruktorów i programistów, zdobywając wiedzę z zakresu budowania i programowania robotów. Uczniowie zaprojektują i zbudują programowalne roboty z wykorzystaniem silników, czujników, kół, osi i innych technicznych elementów, a następnie zaprogramują roboty w języku EV3. Warsztaty przybliżą świat programowania i rozwiną wyobraźnię przestrzenną, myślenie analityczne oraz zmysł techniczny.
Warsztaty dla uczniów liceów lub klas 7 i 8, grupa 8 osobowa.


Miejsce: Sosnowiec, ul. Żytnia 12, sala 26
Obowiązują zapisy, limit 8 osób
Zapisz się

11:30-13:00 Programowanie obrabiarek CNC

Prowadzący:
dr Marek Bara

Celem warsztatów jest zapoznanie słuchaczy z procesem programowania i wykonywania obróbki skrawaniem na obrabiarkach numerycznych. Zajęcia przeznaczone są dla osób, które wcześniej nie miały styczności z komputerowym projektowaniem procesów obróbki. W ramach warsztatów zostaną przedstawiane podstawy procesów projektowania i wytwarzania na frezarce CNC.


Miejsce: Sosnowiec, ul. Żytnia 12, sala 04
Obowiązują zapisy, limit 9 osób
Zapisz się

11:30-13:00 Chemia oczami inżyniera

Prowadzący:
dr Katarzyna Osińska, dr Małgorzata Płońska

Chemia wcale nie musi być trudna i nudna, trzeba ją tylko zrozumieć! I właśnie te zajęcia są po to, aby chemię lepiej zrozumieć poprzez samodzielne wykonywanie doświadczeń. Uczniowie wzbogacą swoją wiedzę z zakresu chemii, a także będą się dobrze bawić reakcjami chemicznymi. Samodzielna praca laboratoryjna uczy rzetelności badawczej, rozwija umiejętność poszukiwania, porządkowania, wykorzystywania i przechowywania różnego rodzaju informacji. Praktyczny kontakt z chemią wyzwala twórcze myślenie, rozbudza wyobraźnię, pomaga rozwijać zainteresowania i pasje.
Warsztaty dla uczniów liceów lub klas 7 i 8, grupy 8 osobowe.


Miejsce: Sosnowiec, ul. Żytnia 12, sala 36
Obowiązują zapisy, limit 8 osób
Zapisz się

11:30-13:00 Programy graficzne w obróbce i fotomontażu zdjęć

Prowadzący:
dr inż. Mateusz Niedźwiedź

Podczas tych intensywnych zajęć uczestnicy będą mieli okazję zgłębić tajniki profesjonalnej edycji grafiki i tworzenia efektownych fotomontaży. Warsztaty skupią się na praktycznym wykorzystaniu popularnych programów graficznych, takich jak GIMP. Uczestnicy dowiedzą się, jak korzystać z różnorodnych narzędzi edycji, poznają techniki retuszu, korekcji kolorów i kompozycji zdjęć. Podczas zajęć omówione zostaną także zasady projektowania graficznego, co pozwoli uczestnikom rozwijać swoją kreatywność i zdolności artystyczne. Prowadzący z pasją i doświadczeniem wprowadzi uczniów w świat cyfrowej sztuki, dzieląc się praktycznymi wskazówkami oraz inspirując do tworzenia unikalnych projektów.
Warsztaty dla uczniów 4-7 klasy, grupa 9 osobowa.


Miejsce: Sosnowiec, ul. Żytnia 12, sala 03
Obowiązują zapisy, limit 9 osób
Zapisz się

11:30-13:00 Wyprawa w świat elektroniki

Prowadzący:
dr Radosław Zachariasz

Elektronika jest dziedziną techniki, która skupia się na zagadnieniach związanych z wytwarzaniem i przetwarzaniem sygnałów w postaci prądów elektrycznych lub pól elektromagnetycznych. Brzmi skomplikowanie, prawda? Ale bez obaw, dzięki warsztatom uczestnicy zapoznają się z podstawami elektroniki. Prowadzone zajęcia mają charakter naukowo – twórczy. Skupiają się na tematyce majsterkowania z wykorzystaniem elektroniki. Na początku uczestnicy poznają podstawowe elementy elektroniczne i rządzące nimi prawa fizyczne, by później wykonywać na stanowiskach laboratoryjnych samodzielne projekty. Każdy uczestnik zajęć otrzymuje zestaw narzędzi i elementów, które pozwolą mu na rozwijanie pasji majsterkowania z dziedziny elektroniki.
Warsztaty dla licealistów, grupa 10 osobowa.


Miejsce: Sosnowiec, ul. Żytnia 12, sala 45
Obowiązują zapisy, limit 10 osób
Zapisz się

11:30-13:00 Projektowanie i analiza numeryczna części maszyn

Prowadzący:
dr Tomasz Kmita

Warsztaty mają na celu zapoznanie uczestników z technikami komputerowego wspomagania w projektowaniu podzespołów stosowanych w budowie maszyn. Zaprezentowane zostaną również podstawy analizy numerycznej konstrukcji mechanicznych w oparciu o metodę elementów skończonych. Uczestnicy warsztatów po wysłuchaniu krótkiego wykładu, wykonają serię praktycznych ćwiczeń z wykorzystaniem oprogramowania SolidWorks 2023.
Warsztaty dla licealistów, grupa 11 osobowa.


Miejsce: Sosnowiec, ul. Żytnia 12, sala 22
Obowiązują zapisy, limit 11 osób
Zapisz się

11:30-13:00 Robotyka i programowanie z LEGO Mindstorms

Prowadzący:
dr Jolanta Makowska

Warsztaty z robotyki i programowania prowadzone będą w oparciu o klocki LEGO Mindstorms EV3. Podczas zajęć uczniowie wcielą się w rolę inżynierów, konstruktorów i programistów, zdobywając wiedzę z zakresu budowania i programowania robotów. Uczniowie zaprojektują i zbudują programowalne roboty z wykorzystaniem silników, czujników, kół, osi i innych technicznych elementów, a następnie zaprogramują roboty w języku EV3. Warsztaty przybliżą świat programowania i rozwiną wyobraźnię przestrzenną, myślenie analityczne oraz zmysł techniczny.
Warsztaty dla uczniów liceów lub klas 7 i 8, grupa 8 osobowa.


Miejsce: Sosnowiec, ul. Żytnia 12, sala 26
Obowiązują zapisy, limit 8 osób
Zapisz się

return to top