Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Święto Liczby Pi
8 grudnia 2020 (wtorek)

Transmisja wydarzeń Święta Liczby Pi

XIV Święto Liczby Pi

Czemu jest równe Pi? Choć Wisława Szymborska twierdzi, że nigdy się nie kończy, to jednak wszyscy wiedzą, że Pi=3,14. Czyli „trzy z hakiem”. To z powodu tego haka stukają koła pociągu (jak wiadomo, obwód okręgu ma związek z Pi; jest iloczynem średnicy przez tę tajemniczą liczbę). I to chyba ten hak spowodował, że w tym roku zamiast gładko celebrować Święto w marcu (14 marca, bo ta data po „amerykańsku” jest zapisywana 3/14), zmuszeni jesteśmy przenieść obchody na grudzień i urządzić je w internecie. Jeśli Państwo widzieli podobiznę koronawirusa, to wiedzą o czym myślę, mówiąc o haku…

W tym roku to już 14. Święto Liczby Pi; jak łatwo policzyć na naszym Uniwersytecie pierwsze świętowanie miało miejsce w 2007 r. Ma to być dzień, w którym największe nawet antytalenty zostaną przyciągnięte przez urok nauk ścisłych i technicznych – taka jest bowiem główna idea, którą symbolicznie „ukrywamy” pod czytelnym przekazem dotyczącym liczby Pi. Jednak Pi to tylko pretekst; poszukiwanie dziedzin, w których matematyka ma zastosowanie, prowadzi do zdumiewających odkryć. Liczba Pi pojawia się nie tylko w naukach ścisłych, ale również tzw. humanistycznych, ekonomii, okulistyce czy filozofii – mieliśmy wykłady inauguracyjne głoszone przez mistrzów ze wspomnianych dziedzin.

14 marca urodzili się Albert Einstein i Wacław Sierpiński, wybitny polski matematyk. 14 marca od bieżącego roku stał się Międzynarodowym Dniem Matematyki, organizowanym przez Międzynarodową Unię Matematyczną – można by powiedzieć, że start nie był imponujący, ale ta nowa tradycja będzie się na pewno rozwijać, tak jak liczba Pi, która nie zatrzymuje się na brzegu kartki,/ potrafi ciągnąć się po stole, przez powietrze,/ przez mur, liść, gniazdo ptasie, chmury, prosto w niebo,/ przez całą nieba wzdętość i bezdenność, jak napisała Poetka.

img

Zachęcamy do posłuchania prof. dr. hab. Macieja Sablika, pomysłodawcy Święta Liczby Pi.

XIV Święto Liczby Pi uzyskało dofinansowanie Fundacji mBanku na rzecz PTM

Fundacja mBanku

return to top