Kongres Oświaty Katowice 2019

10.10.2019 - 02:40, aktualizacja 21.10.2019 - 10:43
Redakcja: AJS
Tagi: Katowice, kongres, oświata

Kongres Oświaty Katowice to wspólne przedsięwzięcie miasta Katowice oraz Uniwersytetu Śląskiego, reprezentowanego przez Uniwersytet Otwarty UŚ. Wydarzenie, które odbędzie się 26 października 2019 roku na Wydziale Teologicznym UŚ, skierowane jest do dyrektorów, nauczycieli, wykładowców, edukatorów, rodziców i wszystkich tych, którzy wdrażają nowe rozwiązania edukacyjne. Hasłem jubileuszowej 5. edycji będzie „Szkoła – wspólnota ucząca się”.

Tegoroczny kongres będzie znacznie odbiegać od poprzednich odsłon tego wydarzenia przede wszystkim ze względu na innowacyjną formułę oraz udział zagranicznego eksperta w dziedzinie edukacji i kreatywności. Uczestnicy dzięki uprzejmości Fundacji Bullerbyn i Wydawnictwa Element – organizatorów Konferencji Edukacji Kreatywnej w Warszawie – będą mieli okazję wysłuchać wykładu Sir Kena Robinsona, który po raz pierwszy weźmie udział w sympozjum organizowanym w Polsce. Za pośrednictwem live streaming opowie o rewolucji w edukacji.

Druga część spotkania odbędzie się w formule Open Space Technology (Technologia Otwartej Przestrzeni), w ramach której zamiast tradycyjnych warsztatów zorganizowane zostaną mniejsze grupy seminaryjne i dyskusyjne. Część tematów zaproponują organizatorzy, jednak o większości zdecydują sami uczestnicy wydarzenia. Będzie to okazja do swobodnej wymiany refleksji, pomysłów, wiedzy, doświadczeń i konkretnych planów. Po zakończeniu kongresu uczestnicy otrzymają raporty podsumowujące pracę w każdej grupie dyskusyjnej i seminaryjnej.