Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Publikacje naukowe

budynek Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej

fot. Julia Agnieszka Szymala

Biblioteka

Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka to książnica naukowa dwóch katowickich uczelni – Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego. Biblioteka usytuowana jest w sercu kampusu uniwersyteckiego, w centrum miasta. Aktualnie książnica posiada ponad 1,2 miliona egzemplarzy książek i czasopism, z czego przeszło 400 tysięcy znajduje się w przestrzeni wolnego dostępu. Biblioteka jest otwarta dla wszystkich, a z jej zasobów można korzystać bezpłatnie. Dzięki nowoczesnemu zapleczu informacyjno-multimedialnemu CINiBA oferuje znakomite warunki do indywidualnego rozwoju.

Biblioteka Główna:

Oddziały Specjalistyczne Biblioteki Uniwersytetu Śląskiego:

Na ekranie laptopa otwarty dokument pisemny, widać dłonie na laptopie

fot. Kenny Eliason | Unsplash

Portal zarządzania wiedzą i potencjałem badawczym OPUS

Portal OPUS został wdrożony w Bibliotece Uniwersytetu Śląskiego z myślą o wspomaganiu procesów zarządzania wiedzą na uczelni, przede wszystkim ewidencjonowania, archiwizowania i upowszechniania efektów działalności naukowo-badawczej oraz dokumentowania osiągnięć zawodowych pracowników i doktorantów. Stanowi instytucjonalne repozytorium uniwersytetu i zawiera obecnie 167 tys. opisów publikacji i dzieł artystycznych, z czego 24 tys. publikacji jest w otwartym dostępie, w tym blisko 1000 prac doktorskich. Portal jest następcą Bibliografii Dorobku Pracowników Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach tworzonej od lat 70. XX wieku.

Fragment budynku z napisem "Wróć do rozmowy"

fot. Julia Agnieszka Szymala

Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego

Wydawnictwo UŚ prowadzi działalność zgodnie z najwyższymi standardami edytorskimi. Różnorodność tematyczna oferty odzwierciedla wielość dyscyplin naukowych uprawianych na uczelni. Książki i czasopisma WUŚ dostępne są w formie drukowanej oraz elektronicznej. Współpraca z dużymi dystrybutorami (w tym takimi, jak Azymut, Helion, CEEOL) owocuje obecnością w światowych katalogach bibliotecznych i sprzedażowych. Promując ideę otwartego dostępu, WUŚ przekazuje publikacje między innymi do uniwersyteckiego repozytorium RE-BUŚ, Śląskiej Biblioteki Cyfrowej i Platformy Otwartej Nauki.

Dłonie na klawiaturze laptopa/hands on a laptops's keyboard

fot. John Schnobrich | Unsplash

Repozytorium Uniwersytetu Śląskiego

RE-BUŚ to pełnotekstowa otwarta baza danych gromadząca publikacje pracowników, doktorantów i studentów uczelni, która powstała w 2018 roku. Prace są indeksowane przez światowe wyszukiwarki naukowe. Od 2022 roku pełni jedynie funkcję archiwalną. Zdeponowane publikacje zostały przeniesione do Portalu zarządzania wiedzą i potencjałem badawczym OPUS.

return to top